Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie prawa do wykupu przedmiotu leasingu

Jeden komentarz

Pytanie: A czy jak zbliża się termin wykupu samochodu z leasingu czy można jakoś uratować go przed późniejszą egzekucja komorniczą?

Odpowiedź: Jeżeli w momencie wykupu auta egzekucja się już toczy, to komornik zapewne już wcześniej sprawdził w CEPiK, że dłużnik nie jest właścicielem samochodu i ponownego zapytania do CEPiK raczej już nie wyśle. Zatem gdy auto dłużnik z leasingu wykupi, to komornik się o tym prawdopodobnie nie dowie.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód w leasingu?

A co zrobić jeśli komornik zajmie prawo do wykupu przedmiotu leasingu / ekspektatywę? Jak uratować takie auto? Termin wykupu zbliża się wielkimi krokami. I czy w cepik nie widać Że dłużnik jest leasingobiorcą?

Jeżeli zajmie prawo do wykupu, to dłużnik – leasingobiorca nie otrzyma auta. Czy jednak komornik wie o tym leasingu? W CEPiK figurują między innymi “dane o obecnym i poprzednich właścicielach i posiadaczach pojazdu” co sugeruje, że są tam też dane leasingobiorcy gdyż ten jest posiadaczem. Gdyby komornik miał wysłać zajęcie prawa do wykupu to chyba już by wysłał a wówczas dłużnik otrzymałby kopię zajęcia.

Przeczytaj też: Jak komornik sprawdza czy dłużnik posiada pojazd?

Ja jeszcze jako wierzyciel nie spotkałem się z zajęciem prawa do wykupu przedmiotu leasingu a na pewno wielu dłużników przeciwko którym komornicy prowadzili egzekucję w moich sprawach, miało wtedy samochód w leasingu. Nasuwa się pytanie, czy komornicy standardowo pytają w ogóle o to czy dłużnik jest posiadaczem jakiegoś pojazdu czy tylko o to czy jest właścicielem pojazdu.

Przeczytaj też: “mam komornika a chcę kupić i zarejestrować auto”

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 sierpnia, 2022

1 komentarz do 'Zajęcie prawa do wykupu przedmiotu leasingu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornik nie wie z CEPIK kiedy kończy się umowa leasingu – kiedy nastąpi wykup pojazdu więc jeżeli miałby zająć prawo dłużnika do wykupu, zająłby natychmiast po uzyskaniu informacji, że dłużnik jest posiadaczem przedmiotu w leasingu. Takie zajęcie tej przyszłej wierzytelności jest ważne aż do uchylenia przez samego komornika. Komornik nie musi zajęcia ponawiać.

    Dorota

    1 sie 22 o 20:05

Skomentuj