Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie nieruchomości przez komornika

5 komentarzy

Pytanie: Już ze dwa miesiące mam komornika i prowadzi egzekucje z mojego wynagrodzenia w pracy, z konta bankowego, wysłał też do skarbówki zajęcie zwrotu podatku. W takim tempie to będzie ścigał ze mnie jak obliczyłem, prawie pięć lat. A mam nieruchomość – domek parterowy w którym mieszkam i do tej pory tego nie zajął, dlaczego? Jeżeli w końcu zajmie, to jak odbywa się zajęcie nieruchomości przez komornika, czy samo zajęcie już nieuchronnie oznacza rychle licytacje?

Przeczytaj też: Zawiadomienie współwłaściciela o wszczęciu egzekucji z ułamkowej części nieruchomości

Odpowiedź: Po pierwsze, komornik wciąż może nie wiedzieć o tym, że posiada Pan nieruchomość chociaż to raczej mało prawdopodobne w takiej sytuacji. Możliwe tylko wtedy jeżeli wierzyciel nie uiścił komornikowi zaliczki na sprawdzenie w Elektronicznych Księgach Wieczystych albo jeżeli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej.

Najprawdopodobniej jednak nie zajął nieruchomości dlatego, że wierzyciel nie złożył wniosku o egzekucję z tej nieruchomości będąc poinformowanym przez komornika o tym, że jest Pan właścicielem tego domu. Nie wystarczy bowiem jeżeli wierzyciel w pierwszym (z załączeniem tytułu wykonawczego) wniosku o wszczęcie egzekucji napisze, że wnosi o egzekucje z nieruchomości jeżeli nie wskazuje konkretnej nieruchomości.

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty w egzekucji z nieruchomości

Gdy wierzyciel złoży do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, to komornik wzywa dłużnika aby w ciągu dwóch tygodni zapłacił dług pod rygorem dokonania opisu i oszacowania bez których licytacja nie jest możliwa, I do owego opisu i oszacowania nieruchomości często w ogóle nie dochodzi ponieważ wierzyciel nie wykłada zaliczki na ten cel a taka zaliczka wynosi z grubsza kilka tysięcy złotych.

Wraz ze wspomnianym wysłaniem dłużnikowi wezwania do zapłaty komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów jeżeli nieruchomość nie ma urządzonej księgi wieczystej. A jeżeli nie istnieje też wspomniany zbiór dokumentów, to wierzyciel musi komornikowi przedłożyć jakiś dokument potwierdzający, że dłużnik jest właścicielem tej nieruchomości: https://pamietnikwindykatora.pl/zajecie-nieruchomosci-bez-ksiegi-wieczystej/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

19 stycznia, 2021

Komentarze do 'Zajęcie nieruchomości przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Miała wejść jakaś ustawa czy przepis zabraniający licytacji nieruchomości przy małym długu, czy to jest?

  Anonim

  19 sty 21 o 20:28

 2. Tak, funkcjonuje już stosowny przepis ale nie chroni bezwzględnie przed licytacją nieruchomości przy niskim długu: https://pamietnikwindykatora.pl/licytacja-mieszkania-za-maly-dlug/

  admin

  19 sty 21 o 20:36

 3. Jak to nieruchomość może nie mieć założonej księgi wieczystej? To dotyczy tylko starych nieruchomości czy jeżeli powstanie nowa teraz to też nie musi mieć KW?

  Karol

  28 paź 21 o 11:39

 4. Może nie mieć księgi wieczystej zarówno stara jak i ostatnio wybudowana nieruchomość. Najczęściej dotyczy to jednak mieszkań w bloku.

  admin

  28 paź 21 o 15:02

 5. Sporo dłużników u których komornik w ekw nie stwierdził posiadania nieruchomości ma właśnie mieszkanie w bloku nieraz w innej miejscowości niż ta w której zamieszkuje.

  Anonim

  4 lut 22 o 15:45

Skomentuj