Zajęcie nieruchomości przez komornika
Pytanie: Już ze dwa miesiące mam komornika i prowadzi egzekucje z mojego wynagrodzenia w pracy, z konta bankowego, wysłał też do skarbówki zajęcie zwrotu podatku. W takim tempie to będzie ścigał ze mnie jak obliczyłem, prawie pięć lat. A mam nieruchomość – domek parterowy w którym mieszkam i do tej pory tego nie zajął, dlaczego? Jeżeli w końcu zajmie, to jak odbywa się zajęcie nieruchomości przez komornika, czy samo zajęcie już nieuchronnie oznacza rychle licytacje?
Przeczytaj też: Zawiadomienie współwłaściciela o wszczęciu egzekucji z ułamkowej części nieruchomości
Odpowiedź: Po pierwsze, komornik wciąż może nie wiedzieć o tym, że posiada Pan nieruchomość chociaż to raczej mało prawdopodobne w takiej sytuacji. Możliwe tylko wtedy jeżeli wierzyciel nie uiścił komornikowi zaliczki na sprawdzenie w Elektronicznych Księgach Wieczystych albo jeżeli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej.
Najprawdopodobniej jednak nie zajął nieruchomości dlatego, że wierzyciel nie złożył wniosku o egzekucję z tej nieruchomości będąc poinformowanym przez komornika o tym, że jest Pan właścicielem tego domu. Nie wystarczy bowiem jeżeli wierzyciel w pierwszym (z załączeniem tytułu wykonawczego) wniosku o wszczęcie egzekucji napisze, że wnosi o egzekucje z nieruchomości jeżeli nie wskazuje konkretnej nieruchomości.
Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty w egzekucji z nieruchomości
Gdy wierzyciel złoży do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości, to komornik wzywa dłużnika aby w ciągu dwóch tygodni zapłacił dług pod rygorem dokonania opisu i oszacowania bez których licytacja nie jest możliwa, I do owego opisu i oszacowania nieruchomości często w ogóle nie dochodzi ponieważ wierzyciel nie wykłada zaliczki na ten cel a taka zaliczka wynosi z grubsza kilka tysięcy złotych.
Wraz ze wspomnianym wysłaniem dłużnikowi wezwania do zapłaty komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów jeżeli nieruchomość nie ma urządzonej księgi wieczystej. A jeżeli nie istnieje też wspomniany zbiór dokumentów, to wierzyciel musi komornikowi przedłożyć jakiś dokument potwierdzający, że dłużnik jest właścicielem tej nieruchomości: https://pamietnikwindykatora.pl/zajecie-nieruchomosci-bez-ksiegi-wieczystej/.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Miała wejść jakaś ustawa czy przepis zabraniający licytacji nieruchomości przy małym długu, czy to jest?
Anonim
19 sty 21 o 20:28
Tak, funkcjonuje już stosowny przepis ale nie chroni bezwzględnie przed licytacją nieruchomości przy niskim długu: https://pamietnikwindykatora.pl/licytacja-mieszkania-za-maly-dlug/
admin
19 sty 21 o 20:36
Jak to nieruchomość może nie mieć założonej księgi wieczystej? To dotyczy tylko starych nieruchomości czy jeżeli powstanie nowa teraz to też nie musi mieć KW?
Karol
28 paź 21 o 11:39
Może nie mieć księgi wieczystej zarówno stara jak i ostatnio wybudowana nieruchomość. Najczęściej dotyczy to jednak mieszkań w bloku.
admin
28 paź 21 o 15:02
Sporo dłużników u których komornik w ekw nie stwierdził posiadania nieruchomości ma właśnie mieszkanie w bloku nieraz w innej miejscowości niż ta w której zamieszkuje.
Anonim
4 lut 22 o 15:45