Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Zajęcie nieruchomości a przedawnienie

4 komentarze

Pytanie: Chodzi mi o zajęcie nieruchomości dłużnika w egzekucji komorniczej. Pierwsze pytanie, to czy sam fakt – moment zajęcia nieruchomości powoduje przerwanie biegu przedawnienia egzekwowanej należności? Jeżeli tak, to jeszcze drugie pytanie o ty czy umorzenie egzekucji z nieruchomości z powodu niewniesienia przez wierzyciela zaliczki na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika, skutkuje nieuwzględnieniem tego okresu przerwania przedawnienia? Chyba coś takiego przeczytałem na jednym z blogów prawniczych.

Odpowiedź: Przerwanie biegu przedawnienia następuje już przez samo wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika i to nawet jeżeli okaże się, że nie ma czego zająć (brak ujawnionego majątku dłużnika). Skoro zatem doszło do zajęcia nieruchomości, to na pewno postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte i bieg przedawnienia roszczenia został przerwany.

Jeżeli umorzenie egzekucji z nieruchomości z powodu takiej bezczynności wierzyciela (niewyłożenie zaliczki na opis i oszacowanie nieruchomości) będzie zarazem umorzeniem postępowania egzekucyjnego ogólnie ponieważ nie jest prowadzona egzekucja z jakiegoś innego składnika majątku dłużnika, to tak – skutek będzie w aspekcie przedawnienia taki, jakby egzekucja w ogóle nie została wszczęta.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 stycznia, 2021

Komentarze do 'Zajęcie nieruchomości a przedawnienie'

Subscribe to comments with RSS

 1. Trzeba uważać będąc wierzycielem w takiej sytuacji, bo niedokonanie przez wierzyciela czynności niezbędnej do prowadzenia egzekucji powodującej je umorzenie, spowoduje obciążenie go przez komornika kosztami egzekucji a dokładniej: komorniczą opłatą stosunkową zupełnie jak w przypadku skutecznej egzekucji! granda!

  Pechu

  7 Maj 21 o 17:29

 2. Nie jak w przypadku skutecznej egzekucji lecz 5%.

  admin

  7 Maj 21 o 19:28

 3. ale czy takie przerwanie przedawnienia dotyczy egzekucji tylko z rzeczy która został zajęta czy w ogóle?

  Anita

  22 Lip 21 o 15:28

 4. Nie dotyczy, nie jest zależne od sposobu egzekucji, zostaje przerwany bieg przedawnienia należności czyli zaczyna biec od początku niezależnie od sposobu egzekucji.

  admin

  22 Lip 21 o 18:47

Skomentuj