Zajęcie nieruchomości a przedawnienie
Pytanie: Chodzi mi o zajęcie nieruchomości dłużnika w egzekucji komorniczej. Pierwsze pytanie, to czy sam fakt – moment zajęcia nieruchomości powoduje przerwanie biegu przedawnienia egzekwowanej należności? Jeżeli tak, to jeszcze drugie pytanie o ty czy umorzenie egzekucji z nieruchomości z powodu niewniesienia przez wierzyciela zaliczki na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika, skutkuje nieuwzględnieniem tego okresu przerwania przedawnienia? Chyba coś takiego przeczytałem na jednym z blogów prawniczych.
Przeczytaj też: Wierzytelność hipoteczna a przedawnienie
Odpowiedź: Przerwanie biegu przedawnienia następuje już przez samo wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika i to nawet jeżeli okaże się, że nie ma czego zająć (brak ujawnionego majątku dłużnika). Skoro zatem doszło do zajęcia nieruchomości, to na pewno postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte i bieg przedawnienia roszczenia został przerwany.
Jeżeli umorzenie egzekucji z nieruchomości z powodu takiej bezczynności wierzyciela (niewyłożenie zaliczki na opis i oszacowanie nieruchomości) będzie zarazem umorzeniem postępowania egzekucyjnego ogólnie ponieważ nie jest prowadzona egzekucja z jakiegoś innego składnika majątku dłużnika, to tak – skutek będzie w aspekcie przedawnienia taki, jakby egzekucja w ogóle nie została wszczęta.
Przeczytaj też: Ile czasu trwa egzekucja komornicza z nieruchomości?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Trzeba uważać będąc wierzycielem w takiej sytuacji, bo niedokonanie przez wierzyciela czynności niezbędnej do prowadzenia egzekucji powodującej je umorzenie, spowoduje obciążenie go przez komornika kosztami egzekucji a dokładniej: komorniczą opłatą stosunkową zupełnie jak w przypadku skutecznej egzekucji! granda!
Pechu
7 maj 21 o 17:29
Nie jak w przypadku skutecznej egzekucji lecz 5%.
admin
7 maj 21 o 19:28
ale czy takie przerwanie przedawnienia dotyczy egzekucji tylko z rzeczy która został zajęta czy w ogóle?
Anita
22 lip 21 o 15:28
Nie dotyczy, nie jest zależne od sposobu egzekucji, zostaje przerwany bieg przedawnienia należności czyli zaczyna biec od początku niezależnie od sposobu egzekucji.
admin
22 lip 21 o 18:47
Chcialabym zapytac o jedna rzecz, mianowicie zostala mi zajeta dzialka budowlana jakies 17 lat temu, z wpisem o zajeciu do ksiag wieczystych. Jednak nie zostala ona ani zlicytowana ani przepisana prawnie na firme ktorej bylam dluzna pieniadze. Z dzialka nic sie nie dzieje ( nadal figuruje jako wlasciciel i oplacam podatek )nie moge jej jednak sprzedac. Z firma nie moge sie skontaktowac.
Czy w takim przypadku istnieje cos takiego jak przedawnienie dlugu? Dlug byl z dzialalnosci gospodarczej, tez juz zlikwidowanej. Bylabym wdzieczna za porade.
Kinga
16 lis 21 o 14:19
chodzi o zajęcie komornicze czy o hipotekę na tej nieruchomości? Chyba niemożliwe żeby egzekucja komornicza toczyła się 17 lat aż do teraz? Jednak ani zajęcie w egzekucji według kodeksu postępowania cywilnego ani hipoteka – nie przedawniają się. Jeżeli chodzi Pani o coś innego, proszę doprecyzować.
admin
16 lis 21 o 14:27
Chodzi o zajecie komornicze, NIE hipoteke. Dzialka byla darowizna. Mié wszczeto zadnej licytacji NIC… Co mamá z tym dalej robic?
Anonim
24 lis 21 o 12:17
I jest na tej nieruchomości zajęcie komornicze od 17 lat – wciąż toczy się egzekucja? No to trudno, nic z tym się nie zrobi natomiast można by sprawdzić u komornika, czy na pewno egzekucja dalej się toczy, bo może umorzył postępowanie egzekucyjne ale zapomniał wysłać do sądu wniosku o wykreślenie zajęcia.
admin
24 lis 21 o 12:26
Tak to jest, jeżeli chcesz zajęcia nieruchomości tylko po to żeby tym postraszyć dłużnika i nie mas zamiaru wyłożyć zaliczki na oszacowanie, to lepiej nie wnioskuj o egzekucję z nieruchomości.
hipik
25 sty 22 o 15:34