Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie konta firmowego a wypłata wynagrodzeń

4 komentarze

Pytanie: Mam zajęty bankowy rachunek firmowy, zatrudniam pięciu pracowników. Przygotowuję listę płac dla komornika ażebym mógł przelewać wynagrodzenia. Nie wiem jednakowoż a chciałbym ludziom powiedzieć, czy wynagrodzenia będą mogli otrzymywać w całości czy limitowane do stawki minimalnej w okresie zajęcia rachunku firmowego?

Przeczytaj też: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika

Odpowiedź: To zależy od tego, czy konto firmowe zajął Panu komornik sądowy czy komornik skarbowy. W pierwszym przypadku egzekucja prowadzona jest na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i są ograniczenia ale nie do płacy ustawowo minimalnej tylko do przeciętnego wynagrodzenia. A zatem tylko jeżeli któryś pracownik zarabia więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS, to nie będzie otrzymywał tej części która jest powyżej przeciętnego wynagrodzenia. Oczywiście taki pracownik będzie miał prawo żądać od Pana jako pracodawcy wyrównania.

Dla pracowników generalnie lepiej, gdy egzekucja prowadzona jest przez komornika z urzędu skarbowego – egzekucja z firmowego rachunku bankowego konta jest realizowana trybie egzekucji administracyjnej. Przepisy bowiem nie narzucają tu limitu jak chodzi o wypłaty wynagrodzeń.

Przeczytaj też: Egzekucja administracyjna z rachunku bankowego

Sugeruję założenie nowego konta bankowego. Z tego co zauważyłem na podstawie doświadczeń własnych (jako wierzyciel), to komornicy nader rzadko w danym postępowaniu egzekucyjnym powtórnie sprawdzają w systemie OGNIVO czy dłużnik ma nowe konto w którymś banku. Proponuję też używać konta osobistego jako firmowego; na koncie osobistym przysługuje co miesiąc kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego a na firmowym – nie przysługuje. Dobre oferty (z formularzami online) kont osobistych są tutaj a firmowych tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 lipca, 2020

Komentarze do 'Zajęcie konta firmowego a wypłata wynagrodzeń'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jak to możliwe że coś takiego prawnie jeszcze istnieje, brak kwoty wolnej dla firm to dyskryminacja prywatnego sektora niczym w komunizmie jakimś.

  Pika

  2 lip 21 o 09:25

 2. A kto Tobie Pika każe używać konta firmowego? Spokojnie to znaczy bez obawy o zajęcie kwoty wolnej możesz w firmie używać konta osobistego, sprawdzone.

  Henryk Pajda

  8 wrz 21 o 10:25

 3. Nie chodzi tylko o konto bankowe. Dłużnik zatrudniony na umowę o pracę a nawet zlecenie albo dzieło, ma kwotę wolną w wysokości minimalnej ustawowej pensji. Przedsiębiorca nie ma żadnej kwoty wolnej od osiągniętego dochodu.

  lipa

  9 wrz 21 o 12:24

 4. Otworzyć jeszcze jedno konto firmowe i komornik prawdopodobnie nie dowie się o nim.

  Anonim

  22 lut 22 o 16:08

Skomentuj