Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie konta bankowego trzeciodłużnika

2 komentarze

Pytanie: Jako wierzyciel mam u komornika sprawę egzekucyjną lecz rozpoczęta w październiku zeszłego roku egzekucja jest nieefektywna, nic komornik nie ściągnął z dłużnika. Dłużnik sam przedłożył komornikowi dokumenty potwierdzające że inna firma jest mu winna zapłatę faktur. Komornik wysłał zapytanie – wezwanie do tej firmy, żeby zapłaciła na konto komornika. To było jeszcze w grudniu i nic. Ta firma jest na pewno wypłacalna, to duża firma znana w branży w całej Polsce. Pytanie w związku z taką sytuacją: czy komornik może zająć tej firmie konto w banku żeby ściągnąć moja należność?

Przeczytaj też: Co oznacza zajęcie wierzytelności przez komornika? Trzeciodłużnik

Odpowiedź: Komornik nie może w takiej sytuacji zająć konta bankowego trzeciodłużnika, w ogóle nie może prowadzić egzekucji przeciwko trzeciodłużnikowi. Nie może nawet wtedy, gdy trzeciodłużnik na zapytanie komornika pisemnie potwierdzi, że jest dłużnikiem Pana dłużnika przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Komornik nie może zmusić trzeciodłużnika do zapłaty.

Przeczytaj też: Zajęcie wierzytelności kontrahenta przez komornika – odpowiedź na pismo

Zgodnie jednak z art. 887 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego poprzez zajęcie tej wierzytelności dłużnika może Pan jako wierzyciel pozwać o zapłatę trzeciodłużnika, uzyskać tytuł wykonawczy i zlecić komornikowi egzekucję przeciwko trzeciodłużnikowi.

Przeczytaj też: Pozew przeciwko trzeciodłużnikowi

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 listopada, 2020

Komentarze do 'Zajęcie konta bankowego trzeciodłużnika'

Subscribe to comments with RSS

  1. A jeżeli na koncie trzeciodłużnika znajduje się należność wobec osoby przeciwko której prowadzona jest egzekucja?

    Mirek

    24 wrz 21 o 15:45

  2. Komornik może wobec tego dokonać zajęcia wierzytelności ale nie może skierować egzekucji przeciwko takiej osobie, chyba że wierzyciel uzyska przeciwko niej tytuł wykonawczy.

    admin

    24 wrz 21 o 18:01

Skomentuj