Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie konta bankowego przez komornika – jak uratować pieniądze

8 komentarzy

O zajęciu konta bankowego napisałem sporo na tym blogu w sumie w wielu wpisach a teraz zbiorę tematyczne treści w tym jednym wpisie. Uwaga, pisząc “można” w tytule mam na myśli, że da się ale nie we wszystkich przypadkach jest to zgodne z prawem natomiast szanse na wykrycie bezprawnych ruchów dokonanych przez dłużnika, są niewielkie, praktycznie żadne. Piszę to nie do dłużników, tylko do wierzycieli 😉 aby im uzmysłowić specyfikę tych tematów i ostrzec ich. 😉 OK, jedziemy.

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

Komornik przy użyciu systemu OGNIVO wystosował zapytania do banków, czy dłużnik nie ma tam konta. Nieprędko komornik ponowi te zapytania a w wielu przypadkach nie ponowi… Dłużnik może zatem założyć nawet w którymś ze znanych banków nowe konto osobiste (polecam dobre konta tutaj) albo firmowe (polecam dobre takie konta tutaj). I używać do woli.

Jak chodzi o konto osobiste, to przysługuje dłużnikowi kwota wolna od egzekucji w wysokości (póki co jeszcze) 3 średnich krajowych pensji. Ma zostać obniżona, sprawdzaj, czy już nie została obniżona i do jakiej kwoty.

Na koncie firmowym kwota wolna od egzekucji nie przysługuje ale praktycznie da się używać do firmowych rozliczeń konta osobistego i na nim będziesz miał dłużniku kwotę wolną do wykorzystania. Możesz tez mieć w danym banku (jak ja miałem w mBanku) zarówno konto firmowe jaki osobiste i wtedy na osobistym przysługuje Ci kwota wolna od egzekucji.

Przeczytaj też: Konto osobiste jako firmowe

Teraz o realizacji zajęć kont bankowych. Zasadniczo komornicy wysyłają równocześnie do banku zajęcie i odpis zajęcia do dłużnika.  Zanim w banku ktoś ruszy cztery litery i wreszcie zablokuje konto, to dłużnik otrzymał odpis zajęcia i ma czas na wypłacenie pieniędzy lub przelanie ich na inne konto swoje albo zaufanej osoby trzeciej. Niektórzy komornicy, aby niedopuścić do tego, wysyłają najpierw zajęcie do banku a po kilku dniach odpis zajęcia do dłużnika. Mimo tego dłużnicy często otrzymują je szybciej niż bank zablokuje konto i ściągnie pieniądze dla komornika. Aby zminimalizować to ryzyko, dłużnik może sobie założyć konto w banku jak najbardziej oddalonym od komorników właściwych miejscowo dla dłużnika (mimo iż przysługuje wierzycielowi prawo wyboru komornika na terenie całej Polski, to jednak najczęściej kierują wnioski egzekucyjne do komornika właściwego miejscowo dla dłużnika). Wtedy czas przesłania Ci odpisu od komornika będzie krótszy niż czas przesłania zajęcia do banku.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Zajęcie konta bankowego przez komornika – jak uratować pieniądze'

Subscribe to comments with RSS

 1. najciemniej pod latarnią 🙂 tak, wystarczy… otworzyć kolejny rachunek w tym samym banku. chyba komornik nie wpadnie na to, by zajęcie wysyłać raz jeszcze do banku, z którego otrzymał informację że dokonano zajęcia 😀

  jeśli masz konto w inteligo, to po zajęciu po prostu otwierasz w kilka sekund nowe subkonto – i pozostaje ono niezajęte 🙂

  ryszard ochódzki

  22 cze 16 o 12:32

 2. Na początku września dostałem od pracodawcy ksero zajęcia wynagrodzenia.
  Odpisałem na pismo komornika z prośbą o rozłożenie zadłużenia na raty oraz udzielenie informacji za co powstało to zadłużenie.
  Pismo wysłałem listem poleconym za potwierdzeniem odbioru 06.09.2019 r.
  Do dnia dzisiejszego nie dostałem żadnej odpowiedzi.
  Oprócz listu poleconego wysłałem również e-maila, który również pozostał bez odpowiedzi.
  W dniu dzisiejszym dostałem wynagrodzenie za pracę przelewem na konto bankowe ale okazało się, że komornik bez powiadomienia mnie zajął konto.
  Dodam, że wysłałem adres do korespondencji.
  Co ja mogę w tym momencie zrobić.
  Zadłużenie nie jest za alimenty i wynosi około 1200 zł a komornik zajął całe konto na które wpłyneło ponad 2000 zł.

  Zak

  25 paź 19 o 17:17

 3. Komornik nie wie za co jest dług. Na zajęciu wynagrodzenia muszą być podane dane wierzyciela oraz tytułu wykonawczego (sygnatura akt, który sąd). Jeżeli nazwa / nazwisko wierzyciela nic Panu nie mówi, to można zatelefonować do sądu i zapytać, podać sygnaturę akt, z tytułu czego wydano tytuł wykonawczy. nawiasem mówiąc, to komornik powinien przysłać i Panu kopię zajęcia wynagrodzenia.

  Komornik nie jest uprawniony rozkładać spłaty na raty, to może Pan wynegocjować tylko z wierzycielem i on następnie może wystąpić do komornika z żądaniem np. zwolnienia wynagrodzenia, konta itd., zgodnie z Waszymi ustaleniami
  Komornik musi przysłać i Panu odpis zajęcia konta i zapewne wysłał, ale polecenie zajęcia konta do banku wysyła komornik elektronicznie, więc bank otrzymuje je błyskawicznie.

  Nie rozumiem jak komornik mógł zając 2000 zł kiedy zadłużenie to 1200 zł. Komornik nie miał też prawa zająć wszystkich środków na koncie, gdyż na koncie osobistym (a nie firmowym) przysługuje w każdym miesiącu kwota wolna od zajęcia. Do komornika lepiej zatelefonować niż pisać. Zatelefonować, poprosić o wyjaśnienie i przekazać, że złoży Pan skargę do sądu na czynności komornika skoro te czynności są w pewnym zakresie bezprawne. I tak też należy zrobić – wnieść do sądu, za pośrednictwem komornika, skargę na czynności komornika. Tak na marginesie, to Pana konto zapewne znalazł poprzez system OGNIVO i raczej nie będzie ponawiał zapytań do OGNIVO, więc jeśli teraz założy Pan konto w innym banku, to pewnie sie już o nim nie dowie (chociaż nie można tego wykluczyć). Dobre konta osobiste do otwarcia szybko przez internet są tutaj.

  admin

  25 paź 19 o 17:31

 4. Obecnie dłużnik nie ma już szans na wyprzedzenie komornika / banku jako że zajęcia rachunkow bankowych realizowane są elektronicznie. A dłużnik jak to miało miejsce dawniej tak i teraz otrzymuje kopię zajęcia poczta polską.

  Socha

  17 maj 21 o 13:56

 5. Konto na mamę, brata, córkę i po problemie. Nie do ruszenia przez komornika, żaden bank nie wykona zajęcia w którym całkowicie nie zgadzają się dane dłużnika i właściciela konta.

  Walkowiak

  10 lip 21 o 19:02

 6. Już sie zdarzały szokujące pomyłki banków i zajęcie kont osób wcale niebędących dłużnikami.

  Karolina

  20 lip 21 o 19:23

 7. Od kogo odszkodowanie za coś takiego to jest zajęcie konta osoby która dłużnikiem nie była i nie jest, od banku czy od komornika?

  tasama

  7 sie 21 o 14:20

 8. Zależy kto zawinił: bank czy komornik. Jeżeli komornik wysyła zajecie z prawidłowymi danymi dłużnika a bank zajmuje konto komuś innemu to bank za to odpowiada.

  admin

  7 sie 21 o 21:13

Skomentuj