Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zajęcie komornicze a pół etatu

6 komentarzy

Pytanie: Jak przedstawia się kwestia kwoty wolnej od zajęcia w egzekucji wynagrodzenia gdy jest to praca na pół etatu? W jakiej wysokości przysługuje mi kwota wolna od zajęcia? Na podstawie umowy o pracę. Nie jestem dłużnikiem za alimenty, dług jest z działalności gospodarczej która splajtowała i poszedłem do pracy, na razie właśnie tylko na 1/2 etatu.

Przeczytaj też: Kiedy komornik dowie się o umowie zlecenie?

Odpowiedź: Przysługuje Panu kwota wolna w wysokości połowy kwoty wolnej która przysługiwałaby Panu gdyby pracował Pan na pełnym etacie czyli przysługuje Panu połowa kwoty ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Gdyby pracował Pan na 1/4 etatu, to kwotą wolna od zajęcia byłaby 1/4 ustawowej płacy minimalnej. Kwota wolna przy ułamku etatu jest zatem proporcjonalna do tego ułamku.

Przeczytaj też: Czy komornik może zabrać całą wypłatę?

A co będzie jeżeli dojdzie do egzekucji z wniosku kolejnego wierzyciela, nie ukrywam, że tych długów które zrobiłem prowadząc firmę, jest cztery, każdy u innego wierzyciela.

Kwota wolna od zajęcia wynagrodzenia nie ulega zmniejszeniu niezależnie od tego ilu jest wierzycieli egzekwujących jeżeli są to długi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej czy z innego tytułu, byle nie alimentacyjne. W przypadku egzekucji alimentów bowiem kwota wolna od zajęcia wynagrodzenia przy pracy na pełny etat wynosi 60% ustawowej płacy minimalnej czyli przy pracy na pół etatu – 30% ustawowej płacy minimalnej.

Przeczytaj też: Zbieg egzekucji a kwota wolna

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 stycznia, 2021

Komentarze do 'Zajęcie komornicze a pół etatu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ja pracuję na cały etat i zarabiam 5000 a czasem 60000 na rękę a komornik nic mi nie zabiera ponieważ pracuję na czarno. Opłacam sobie tylko zdrowotne w ZUS jako osoba bezrobotna i gra gitara.

    Anonim

    6 sty 21 o 22:54

  2. Są jeszcze dwa inne wyjątki obniżające kwotę wolną: 75% wynagrodzenia minimalnego przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi oraz 90% wynagrodzenia minimalnego przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kary porządkowe.

    gadek

    7 sty 21 o 07:12

  3. A jeżeli jest się na więcej niż na jednym etacie, na dwóch etatach? Jaka jest kwota wolna wówczas?

    Niewczas

    22 lip 21 o 12:13

  4. Taka jak na jednym etacie.

    admin

    11 wrz 21 o 21:22

  5. A jeśli mam 11/40 etatu (szkoła) i zarabiam brutto 1470, ile może mi zająć komornik (złożył pismo do ZUS).

    Marzena

    25 paź 23 o 18:23

  6. Kwota wolna brutto w tym wypadku wynosi 11/40 z kwoty 3600 złotych czyli 990 złotych brutto czyli podobno 795 złotych netto – tyle komornik musi Pani zostawić.

    admin

    25 paź 23 o 19:46

Skomentuj