Żądanie zaprzestania naruszeń dóbr osobistych
Pytanie: Pewna osoba zamieszcza na temat naszej firmy niepochlebne opinie w internecie (fora internetowe, komentarze na jednym blogu) przy czym zarzuty kierowane pod naszym adresem w tych opiniach są nieprawdziwe, co możemy udowodnić a ta osoba o tym wie lub powinna wiedzieć ale w swym zacietrzewieniu nie zważa na to. Negatywna sytuacja wynikła nie z naszego ale z tej osoby zaniedbania. Czy my jako firma i to w dodatku spółka z o. o. możemy skorzystać z ochrony dóbr osobistych podobnej do tej jakiej mają prawo żądać osoby fizyczne i żądać od tej osoby zaprzestania naruszeń i wycofania oszczerstw?
Przeczytaj też: Naruszanie dóbr osobistych w internecie. Zaprotokołowanie zawartości strony internetowej przez notariusza
Odpowiedź: Tak, jak najbardziej. Przepisy o ochronie dóbr osobistych osoby fizycznej stosuje się też do osoby prawnej: https://pamietnikwindykatora.pl/naruszenie-dobr-osobistych-osoby-prawnej/. Zgodnie z art. 24 Kodeksu cywilnego, możecie wystosować do tej osoby odpowiednie wezwanie żądając od tej osoby zaprzestania publikowania tych wpisów oraz usunięcia skutków tych wpisów, w szczególności poprzez wystosowanie odpowiedniego oświadczenia (przeprosin). W wezwaniu takim możecie również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli naruszająca nie uczyni zadość wezwaniu, wystąpić do sądu z powództwem o ochronę dóbr osobistych żądając jednocześnie zabezpieczenia roszczenia czyli aby sąd jeszcze przed rozpatrzeniem powództwa zakazał jej publikowania tego typu wpisów, powiedzmy że tymczasowo.
Przeczytaj też: Naruszenie dóbr osobistych w internecie – właściwość sądu
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Mam pytanie, czy osobę która tak robi można pociągnąć tez do odpowiedzialności karnej? Sprawa cywilna kosztuje a nie wiadomo czy od takiej osoby komornik ściągnie koszty nie mówiąc o ewentualnym zadośćuczynieniu. Pytam ponieważ firma w której pracuję ma podobny przypadek.
Edwin
18 sty 21 o 08:11
Tak, można: https://pamietnikwindykatora.pl/znieslawienie-firmy-kodeks-karny/
admin
18 sty 21 o 08:47
Koszt procesu nie musi być wysoki jeżeli zrezygnuje się z prawnika. To są najczęściej proste ewidentne naruszenia i prawnik niepotrzebny do tego.
Ela
18 sty 21 o 14:50