Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Żądanie zaprzestania naruszeń dóbr osobistych

3 komentarze

Pytanie: Pewna osoba zamieszcza na temat naszej firmy niepochlebne opinie w internecie (fora internetowe, komentarze na jednym blogu) przy czym zarzuty kierowane pod naszym adresem w tych opiniach są nieprawdziwe, co możemy udowodnić a ta osoba o tym wie lub powinna wiedzieć ale w swym zacietrzewieniu nie zważa na to. Negatywna sytuacja wynikła nie z naszego ale z tej osoby zaniedbania. Czy my jako firma i to w dodatku spółka z o. o. możemy skorzystać z ochrony dóbr osobistych podobnej do tej jakiej mają prawo żądać osoby fizyczne i żądać od tej osoby zaprzestania naruszeń i wycofania oszczerstw?

Przeczytaj też: Naruszanie dóbr osobistych w internecie. Zaprotokołowanie zawartości strony internetowej przez notariusza

Odpowiedź: Tak, jak najbardziej. Przepisy o ochronie dóbr osobistych osoby fizycznej stosuje się też do osoby prawnej: https://pamietnikwindykatora.pl/naruszenie-dobr-osobistych-osoby-prawnej/. Zgodnie z art. 24 Kodeksu cywilnego, możecie wystosować do tej osoby odpowiednie wezwanie żądając od tej osoby zaprzestania publikowania tych wpisów oraz usunięcia skutków tych wpisów, w szczególności poprzez wystosowanie odpowiedniego oświadczenia (przeprosin). W wezwaniu takim możecie również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli naruszająca nie uczyni zadość wezwaniu, wystąpić do sądu z powództwem o ochronę dóbr osobistych żądając jednocześnie zabezpieczenia roszczenia czyli aby sąd jeszcze przed rozpatrzeniem powództwa zakazał jej publikowania tego typu wpisów, powiedzmy że tymczasowo.

Przeczytaj też: Naruszenie dóbr osobistych w internecie – właściwość sądu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 stycznia, 2021

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Żądanie zaprzestania naruszeń dóbr osobistych'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam pytanie, czy osobę która tak robi można pociągnąć tez do odpowiedzialności karnej? Sprawa cywilna kosztuje a nie wiadomo czy od takiej osoby komornik ściągnie koszty nie mówiąc o ewentualnym zadośćuczynieniu. Pytam ponieważ firma w której pracuję ma podobny przypadek.

  Edwin

  18 sty 21 o 08:11

 2. admin

  18 sty 21 o 08:47

 3. Koszt procesu nie musi być wysoki jeżeli zrezygnuje się z prawnika. To są najczęściej proste ewidentne naruszenia i prawnik niepotrzebny do tego.

  Ela

  18 sty 21 o 14:50

Skomentuj