Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Zabezpieczenie przyszłych alimentów na sumie uzyskanej z egzekucji z nieruchomości

19 komentarzy

Pytanie: Chciałbym się zapytać, czy spotkał się może Pan z następującą sytuacją:

Dłużnik alimentacyjny miał zadłużenie wobec wierzyciela około 30.000 zł.
Wszczęte zostało przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne.
W toku postępowania została zlicytowana nieruchomość dłużnika.
Dług został spłacony. Jednakże należność pozostałą ze sprzedaży mieszkania (około 150.000 zł), znajdującą się na rachunku depozytowym sądu komornik zajął na poczet powstałego w między czasie długu alimentacyjnego – około 3.000 zł oraz przyszłych alimentów płatnych miesięcznie w kwocie 650,00 zł. Alimenty są zasądzone w kwocie 650,00 zł.
Tymczasem komornik zajął wierzytelność w kwocie 150.000 zł na poczet długu w wysokości 3.000 zł i na poczet przyszłych, jeszcze niewymagalnych wierzytelności alimentacyjnych.

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika

Termin do złożenia skargi na tę czynność minął.
Wniosek do Sądu o wydanie zarządzenia/postanowienia w trybie nadzoru sądowego nad egzekucją nie przeniósł żadnego rezultatu.

Co ciekawe, wierzyciel do dnia dzisiejszego nie otrzymał kwoty 3.000 zł, ani bieżących alimentów.

Czy ma Pan jakiś pomysł w jaki sposób zwolnić tę wierzytelność spod zajęcia (reprezentuję dłużnika)
Uprawniony do alimentów ma już prawie 18 lat. Tak więc kwota 150.000 zł na poczet alimentów jest przesadzona.

Może jednak spróbować złożyć skargę na czynność komornika? Co Pan sądzi o tej sprawie?

Przeczytaj też: Egzekucja alimentów z nieruchomości

Odpowiedź: Z taką sytuacją nie spotkałem się natomiast przychodzi mi w tej sytuacji na myśl art. 730 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił. Dotyczy to także alimentów i skoro stało się jak się stało, to myślę, że wierzyciel alimentacyjny musiał złożyć w sądzie wniosek o zabezpieczenie przyszłych alimentów i uzyskał je. Jeżeli tak się stało (i nawet jeżeli postanowienie jest prawomocne), to zgodnie z art. 742 KPC obowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia.

Jeżeli uprawniony do otrzymywania alimentów ukończy 18 lat i nie będzie się uczył ani nie będzie chory w stopniu uniemożliwiającym mu samodzielne utrzymanie się, to wtedy z pewnością odpadnie przyczyna zabezpieczenia.

Przeczytaj też: Zniesienie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną

Proponuję zatem na dzień dzisiejszy sprawdzić, czy nie doszło do zabezpieczenia zgodnie ze wskazanym przepisem tj. art. 730 § 2 KPC, bo nawet w głowie mi się nie mieści, aby tak bezprawnie mogło dojść do zablokowania takiej sumy (w ogóle, jakiejkolwiek ponad wymagalny dług). Jeżeli jednak na rzeczy jest coś innego a nie ww przepis, to proszę o kontakt, sam jestem bardzo ciekaw, pomyślimy co robić.

Przeczytaj też: Komornik nie przekazuje alimentów

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 maja, 2016

Komentarze do 'Zabezpieczenie przyszłych alimentów na sumie uzyskanej z egzekucji z nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dzień dobry mam podobną sytuacje czy jest możliwość skontaktowanie się z panem z tego artykułu Zabezpieczenie przyszłych alimentów na sumie uzyskanej z egzekucji z nieruchomości. pozdrawiam

  krzysztof

  18 lip 17 o 21:13

 2. admin

  18 lip 17 o 23:36

 3. Mam w tej chwili podobną sytuację. Zablokowany cały majątek wystarczający na 50 lat alimentów. Próbowałem uwolnić się od komornika na podstawie art. 883 pararaf 2 KPC i spełniałem warunki tam ale komornik zaczął wymyślać ze musi wysłuchać wierzycieli, później ze muszę mieć zgodę Sądu na wpłacenie pieniędzy do depozytu sądowego a później złożyłem skargę na komornika który swoim postanowieniem zobowiązał swoim postanowieniem do niezwłocznego rozpatrzenia mojego wniosku (wniosek złożyłem 30 marca 2017r., Sąd wydał postanowienie 27 listopada 2017r. i do dnia dzisiejszego 28 marca 2018r. nie zostało rozpatrzone. Natomiast mój kolega w lutym 2018r. złożył podobny wniosek u innego Komornika i po tygodnio komornik umorzył postepowanie egzekucyjne. Tak w moim przypadku komornik znęca się nademną ?

  Stanisław

  28 mar 18 o 12:29

 4. Proszę zawiadomić prokuraturę:

  Art. 231 § 1. KK Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  admin

  28 mar 18 o 12:48

 5. witam, czy mogę starać się o zabezpieczenie pieniędzy , po licytacji nieruchomości na poczet alimentów? Istnieje taka możliwość i jak załatwić – dłuznik nie płaci ? Pozdrawiam

  pani

  2 paź 18 o 12:28

 6. Tak, proszę przeczytać odpowiedź w głównym wątku na górze.

  admin

  2 paź 18 o 13:29

 7. Po rozwodzie wyprowadziłam się z nieruchomości, która była następnie przedmiotem podziału majątku. Z byłym mężem mamy po 1/2 udziału. Ze względu na zadłuzenie z tyt alimentów, wniosłam o egzekucję z udziału b męża. Doszło do 2ch nieskutecznych licytacji. W miedzyczasie zakonczył sie podział majątku, gdzie sąd postanowił o licytacji całej nieruchomości. Swój udział chcę jednak sprzedać na wolnym rynku. Jednak w postanowieniu sądowym są również wzajemne rozliczenia i chciałabym , aby komornik je rozliczył przy sprzedaży licytacyjnej udziału ex meża. Kiedy i czy mogę komornikowi dostarczyc takie postanowienie, aby jednak uniknąc sprzedaży mojego udziału drogą licytacji a jednocześnie, abym wyegzekwowała należne mi kwoty ujęte w tym samym postanowieniu?

  gera

  21 wrz 19 o 17:41

 8. Moim zdaniem skoro sąd zadecydował jak w postanowieniu, to cała nieruchomość będzie licytowana a przekazując Wam pieniądze z licytacji komornik uwzględni rozliczenia w postanowieniu zawarte.

  admin

  21 wrz 19 o 18:19

 9. Bardzo dziękuje za odpowiedz.
  Bede wdzieczna jeszcze za dodatmowa informację. Licytację całej nieruchomosci bedzie prowadzić komornik. On tez prowadzi rozliczenia miedzy mna i b mezem. Wiem, ze bedzie to b trudna s0rawa, gdyz b maz mimo nakazu eksmisji, wszystkie postanowienia będzie zaskarząl. Będzie to dlugo trwało. Nuektórzy doradzaja mi, abym wzięla adwokata , który poprowadzi mnie przez egzekucję. Tylko nie bardzo rozumiem co do niego bedzie należalo. Jakie to mogą być sytuacje? Myslalam chociazby o problemie wyegzekwowania pieniedzy po licytacji od sądu czy od komornika. Czy dobrze myslę? W czym jeszcze moze po.oc mi adwokat?

  gera

  21 wrz 19 o 19:58

 10. Szkoda pieniędzy w takiej sprawie na adwokata. Sąd ani komornik nie zatrzymuje pieniędzy, mają ustawowe terminy na ich przekazanie. Nie wie m o jakie inne sytuacje może chodzić. Jak coś się pojawi w sprawie to może Pani znow mnie zapytać.

  admin

  21 wrz 19 o 20:57

 11. Mam pytanie odnośnie alimentów i czy jest Pan w stanie mi pomóc lub doradzić?
  Sprawa wygląda następująco.
  Mój były partner i ojciec mojego dziecka nie płaci w ogóle alimentów na syna. Uzbierało się ich już około 30 tysięcy. Komornik kilka dni temu zlicytowal działkę budowlaną dłużnika czyli byłego partnera. Komornik poinformował mnie że otrzymam spłatę wszystkich zaległych alimentów za około 3 miesiące. Wspomniał również że mam w tym czasie złożyć wniosek do sądu aby resztę pieniędzy które zostaną ze zlicytowanej działki przeznaczyć na poczet kolejnych alimentów w przyszłości, czyli coś w rodzaju zabezpieczenia na przyszłość.
  Tak więc chciałabym się dowiedzieć czy mógłby Pan mi przesłać wzór takiego wniosku lub podpowiedzieć jak mam takie pismo sporządzić?

  Lidka

  5 paź 19 o 20:22

 12. Chyba chodzi o coś takiego: “Na podstawie art. 730 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego wnoszę o dokonanie zabezpieczenia pozostałych środków ze sprzedaży nieruchomości … na poczet przyszłych alimentów zgodnie z tytułem wykonawczym … “

  admin

  5 paź 19 o 20:53

 13. Takie zabezpieczenie jest niesprawiedliwe a co jeżeli w międzyczasie ustanie prawo do alimentów?

  Osuch

  17 sie 21 o 11:28

 14. To tylko zabezpieczenie czyli środki zabezpieczone nie są przekazywane wierzycielowi dopóki jego roszczenie nie stanie się wymagalne.

  admin

  17 sie 21 o 19:20

 15. “to tylko zabezpieczenie” które prędzej lub później zostanie przekazane wierzycielowi a dłużnik jest od razu pozbawiony tych pieniędzy które normalnie komornik przekazałby mu jeżeli ze sprzedaży środki wystarczyły z nawiązka na spłatę wszystkich wymagalnych długów.

  hehe

  21 sty 22 o 21:39

 16. Czy tylko w takim przypadku możliwa jest egzekucja na poczet przyszłych alimentów?

  Jola

  4 gru 22 o 07:18

 17. Co znaczy “czy tylko w takim przypadku”? Potrzebne jest postanowienie o zabezpieczeniu które można wykonać na każdym składniku majątku dłużnika.

  admin

  4 gru 22 o 07:52

 18. Dzień dobry mam taki problem ze mam komornika oczywiście wszystko mam płacone na czas przez mojego pracodawcę.to jest coś takiego zabezpieczenia na dziecko i moja była żona oczywiście założyła mi komornika i nic nie mogę przez to zrobić np kredyt itp.chcialem z nią dojść do ugody żeby złożyła wniosek do niego żebym go nie miał ale ona nie chce czy mogę coś z tym zrobić jakoś innaczej żebym go nie miał pisałem do niej że oczywiście będzie miała płacone przez mojego pracodawcw co miesiąc.a nie przez komornika bo nie chcę go mieć oczywiście.

  Sebon

  27 lut 23 o 15:48

 19. admin

  27 lut 23 o 16:28

Skomentuj