Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wystawienie długu na sprzedaż

2 komentarze

Wystawienie długu na sprzedaż, to całkiem fajna sprawa, to znaczy dla dłużnika niezbyt fajna. Wystawienie długu na sprzedaż zwłaszcza w internecie (niekoniecznie na giełdzie) to często pretekst do upubliczniania danych dłużnika i jego długu po to, aby dać mu się we znaki. Podobnie jak w znanym rejestrze długów. Tylko bowiem jako oferta wierzytelności na sprzedaż, dłużnik i jego dług mogą znaleźć się w internecie, na przykład na internetowej giełdzie wierzytelności. Rzadko zgłasza się ktoś zainteresowany zakupem długu a jeżeli już, to najczęściej oferuje żałośnie niską cenę, np. 10% kwoty podstawowej długu. Dziękuję takim oferentom a dłużnik i dług dalej sobie widnieje w internecie aż czasem dłużnik nie może dłużej tego znieść i po prostu spłaca swój dług. Może się jednak zdarzyć, że ktoś zaoferuje cenę znacznie wyższą, nawet 50-80% kwoty szczególnie jeżeli potrzebny mu taki dług do dokonania kompensaty.

Przeczytaj też: Wada prawna wierzytelności

Skuteczność internetowych wpisów polega na tym, że są one wychwytywane przez Google i zazwyczaj wystarczy że ktoś wpisze dane dłużnika w Google i już widzi niechlubny wpis. Można wystawiać na sprzedaż zarówno gospodarcze długi (związane z prowadzeniem działalności gospodarczej) jak i prywatne, np. z tytułu koleżeńskiej pożyczki. RODO nie jest przeszkodą natomiast sugeruję z ostrożności nie podawać publicznie pełnych danych osobowych w tym adresowych dłużnika; wystarczy oczywiście imię i nazwisko, sam rok urodzenia, miejscowość w której mieszka. Fakt, że takie wpisy są ogólnie dostępne (i informują że dana osoba ma dług nawet jeżeli ktoś nie pod tym kątem szukał informacji o tej osobie), sprawia że wpisy w internecie obecne w zasobach wyszukiwarki Google są znacznie skuteczniejsze niż te w Biurach Informacji Gospodarczej czyli w Krajowym Rejestrze Długów, w ERIF i w Infomonitor.

Przeczytaj też: KRD, Infomonitor, ERIF – porównanie skuteczności

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 lipca, 2020

Komentarze do 'Wystawienie długu na sprzedaż'

Subscribe to comments with RSS

  1. Spółka A sprzedała do Spółki B nieruchomość, a Bank uzyskał wyrok pauliański stwierdzający nieważność, kiedy już toczyła się egzekucja z nieruchomości Spółki B. Bank dołączył się do egzekucji jako wierzyciel, chociaż tytuły (nakazy zapłaty) ma przeciwko Spółce A a nieruchomość egzekwuje ze spółki B.

    Teraz do Spółki B przyszła informacja, że Bank sprzedał te wierzytelności wraz z tytułem pauliańskim firmie X.

    1. Czy firma X mając teraz te nakazy i wyrok pauliański może przystąpić do licytacji komorniczej tej nieruchomości i wylicytować tą nieruchomość na zasadzie potrącenia ceny nabycia z wierzytelnością? Suma wierzytelności przekracza wartość nieruchomości.

    2. Czy taka cesja wierzytelności stanowi podstawę do tymczasowego zawieszenia egzekucji (jeśli egzekucja dotyczy kilku innych wierzycieli nie tylko ówczesnego Banku) do momentu uzyskania przez następcę prawnego klauzul nadających mu dalsze tytuły wykonawcze w tym wyroku pauliańskiego?

    Łukasz

    28 paź 20 o 11:24

  2. Odpowiadając:

    1. Wierzyciel – firma X może brać udział w licytacji nieruchomości ale nie może zapłacić za nią wierzytelnością którą egzekwuje, bo nie kupuje jej od dłużnika. Musi zapłacić “normalnie”.

    2. Tak, postępowanie egzekucyjne powinno zostać zawieszone do czasu uzyskania klauzul na nowego wierzyciela.

    admin

    28 paź 20 o 12:03

Skomentuj