Wypadek przy pracy bez L4 – czy przysługuje odszkodowanie?
Pytanie: Jak wygląda sytuacja jeśli był wypadek w pracy , lecz nie było wzięte chorobowe i dalej chodzi się do pracy czy jest szansa na odszkodowanie ?
Odpowiedź: Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przysługuje tylko wtedy, gdy powstał stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu – ocenia to lekarz orzecznik ZUS po zakończeniu leczenia. Jeżeli obrażenia były lekkie i nie zostawiły trwałych następstw, ZUS może odmówić. Przepisy nie wymagają tu zwolnienia lekarskiego jako warunku przyznania odszkodowania – ważne jest, żeby zdarzenie spełniało definicję wypadku przy pracy i było udokumentowane, a skutkiem był uszczerbek na zdrowiu. L4 ma znaczenie głównie dla zasiłku chorobowego 100% (wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy), ale nie jest warunkiem samego jednorazowego odszkodowania.
Jak wspomniałem, jednorazowe odszkodowanie z ZUS przysługuje osobie ubezpieczonej, która wskutek wypadku przy pracy doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość zależy od procenta uszczerbku – ZUS wypłaca określoną kwotę za każdy procent (stawka co roku się zmienia, np. ok. 20% przeciętnego wynagrodzenia za 1% uszczerbku). Gdyby jednak lekarz wystawił L4 z tytułu wypadku przy pracy, to przysługuje też zasiłek chorobowy wynoszący 100% podstawy wymiaru, a nie 80% jak w przypadku zwykłej choroby. Brak L4 w przeszłości oznacza, że tych świadczeń Pan po prostu nie pobrał(a), ale nie zamyka to drogi do jednorazowego odszkodowania, jeżeli pozostaje uszczerbek.
Oprócz świadczeń z ZUS, przy poważniejszych wypadkach w grę wchodzą też roszczenia cywilne (odszkodowanie, zadośćuczynienie, renta) od pracodawcy, jeżeli zawinił (np. brak BHP, niesprawny sprzęt). Te roszczenia są niezależne od tego, czy było brane L4 – liczy się szkoda i odpowiedzialność pracodawcy.
Proszę upewnić się, czy zdarzenie zostało zgłoszone jako wypadek przy pracy. Jeżeli nie sporządzono protokołu powypadkowego, można domagać się jego sporządzenia nawet po czasie, wskazując świadków, dokumentację medyczną, notatki BHP itp. W razie oporu ze strony pracodawcy warto skonsultować się z PIP lub prawnikiem. Skontaktować się też z lekarzem – jeżeli wciąż są dolegliwości (ból, ograniczenie ruchu, blizny, problemy neurologiczne itd.), potrzebna jest dokumentacja medyczna wykazująca związek z wypadkiem. Po zakończeniu leczenia lekarz wystawia zaświadczenie o stanie zdrowia potrzebne do wniosku o jednorazowe odszkodowanie (formularz ZUS OL-9). Następnie złożyć wniosek do ZUS o jednorazowe odszkodowanie. Do wniosku dołącza się protokół powypadkowy oraz dokumentację medyczną. ZUS kieruje Pana do lekarza orzecznika, który ustali procent uszczerbku, a ZUS wyda decyzję o przyznaniu lub odmowie.
Im więcej czasu minęło od zdarzenia i im mniej jest dowodów (świadków, dokumentów medycznych z dnia wypadku), tym trudniej w praktyce przeforsować uznanie wypadku i związek ze skutkami zdrowotnymi. To natomiast, że kontynuował Pan pracę, może być argumentem ZUS, że uraz był lekki, ale nie zamyka automatycznie drogi do odszkodowania – decyduje faktyczny, orzeczony uszczerbek.
Witam. Pracuje jako kierowca dostawca w 2024 będąc w trasie podczas dostawy dźwigałam 30kg baniak i coś strzeliło mi w plecach na drugi dzień rano ledwo wstałam z łóżka z bólu i pojechałam na sor od tamtego czasu bóle pleców były coraz częstsze i w efekcie teraz przeszłam operację usunięcia dysku i stabilizacji kręgosłupa. Czy tamto zdarzenie powinno zostać uznane przez pracodawcę jako wypadek przy pracy? Pracodawca o wszystkim wiedział ale nic nie zrobił
Edyta
17 cze 26 o 20:06
Twoja sytuacja wyczerpuje znamiona wypadku przy pracy: miało miejsce nagłe zdarzenie, przyczyna zewnętrzna, działo się to w czasie wykonywania obowiązków służbowych i spowodowało poważny uraz kręgosłupa zakończony operacją. Pracodawca, wiedząc o zdarzeniu i skutkach, miał obowiązek wszcząć postępowanie powypadkowe, powołać zespół powypadkowy i sporządzić protokół; fakt, że nic nie zrobił, oznacza naruszenie jego obowiązków z zakresu BHP i przepisów o wypadkach przy pracy.
admin
17 cze 26 o 20:13
Tak poza tym, 30 kg to znaczne przekroczenie normy podnoszenia dla kobiet w pracy. Tylko, czy to udowodnisz, że taki był cieżar.
Kamila
17 cze 26 o 20:22