Wpływy na konto a zajęcie komornicze
Pytanie: Komornik zajął mi konto bankowe. Bank przelał mu wszystkie pieniądze z konta. Jeżeli niebawem wpłynie na to zajęte konto jakiś przelew, to zostanie komornikowi przelany czy może komornik musi ponowić zajęcie komornicze konta za każdym razem aby ściągnąć te przyszłe wpływy?
Przeczytaj też: Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego przez komornika
Odpowiedź: Nie, komornik nie musi ponowić zajęcia aby zajmować przyszłe wpływy na to konto. Skoro komornik ściągnął z konta wszystkie środki to rozumiem, że jest to dług za alimenty albo konto jest firmowe (w tych przypadkach nie zabiera wszystkie środki). Dopóki konto jest raz zajęte, bank będzie przekazywał komornikowi kwoty które na nie wpłynął, dopóki komornik nie uchyli zajęcia konta.
Przeczytaj też: Uchylenie zajęcia rachunku bankowego
Tak, jest to konto firmowe, prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową. Dług nie jest za alimenty.
Proponuję używać do działalności gospodarczej konta osobistego, to będzie Pan miał na takim koncie kwotę wolną od zajęcia: Konto osobiste jako firmowe. Korzystne konta osobiste które można założyć przez internet, są tutaj.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
To jest prawda, dopóki bank nie zażąda zmiany konta na firmowe zorientowawszy się, że konto osobiste służy do prowadzenia rozliczeń firmowych. Niektóre banki to tolerują a inne podobno nie.
Edi
28 sty 23 o 14:00
Jeśli ktoś jest płatnikiem VAT, to konto wymaga zgłoszenia do tzw „białej listy”. Bez tego nie można przyjmować płatności
Adam
29 sty 23 o 11:30
Tylko przy płatnościach (jednostkowych jak rozumiem) powyżej 15 tys. zł. Jest mnóstwo firm które faktur na tak wysoką kwotę nie wystawiają.
admin
29 sty 23 o 12:41
A co z ograniczeniem egzekucji do 50% od określonego poziomu zarobków i egzekucji z konta? Załóżmy, że ktoś zarabia 10k netto, komornik zabiera połowowe, a reszta wpływa na konto. Czy to co wpłynęło na konto także może zostać zajete?
Adam
29 sty 23 o 11:35
Nie może zostać zajęte. Kwota wolna od egzekucji na koncie to jedno a kwota wolna od egzekucji z wynagrodzenia za pracę to drugie. W przeciwnym wypadku kwota wolna od zajęcia wynagrodzenia byłaby fikcją.
admin
29 sty 23 o 12:39
Czyli w sytuacji gdy egzekucja trwa rok – zwolnione z egzekucji jest 50%, a wiec 50% trafia do komornika a 50% do mnie i na koncie mam 5tys x 12 =60k. Czy te środki są w 100% bezpieczne? Oj nie wiem…
Adam
30 sty 23 o 11:27
Też kiedyś zastanawiałem się nad tym i też nie wiem. Obawiam się, że w kolejnym miesiącu zabrałby z konta tę wypłatę / jej część z poprzedniego miesiąca oczywiście jeżeli saldo na rachunku przekroczyłoby kwotę wolną od egzekucji.
admin
30 sty 23 o 12:51
Czyli ograniczenie w egzekucji do 50% poborów to fikcja, bo reszta nie jest chroniona w przypadku zadłużenia, które szybko nie zostanie spłacone. Myśle że sam bank też wyzeruje konto do kwoty zwolnionej i na nic tłumaczenia, że ta kwota powinna być wolna.
Adam
30 sty 23 o 14:16
Nie jest to fikcja jak chodzi o wynagrodzenie z bieżącego miesiąca to znaczy, że jeśli już po potrąceniu w zakładzie pracy wpłynie na zajęte konto na przykład 6.000 złotych, to bank nie przekaże komornikowi w tymże miesiącu nic z tej kwoty chociaż saldo jest wyższe od kwoty wolnej. I to bank ba podstawie przepisów prawa bankowego ma obowiązek tej kwoty nie przekazywać komornikowi – nie jest wymagane polecenie od komornika w tej kwestii. Jeżeli natomiast ta pozostanie na koncie do przyszłego miesiąca, to wydaje mi się, że zostanie przekazana komornikowi to znaczy ta która przekracza kwotę wolną.
admin
30 sty 23 o 14:36
Czyli wtedy trzeba te środki wypłacić, trzymać pod materacem, ale jak przyjdzie komornik do domu to na nic zda się tłumaczenie, że to te wypłacone z banku pieniądze, które były wolne od zajęcia 😉
Adam
30 sty 23 o 20:07
Ewentualnie przelewać na konto zaufanej osoby.
admin
30 sty 23 o 20:14
I ja i Pan wiemy co w takiej sytuacji trzeba zrobić, ale niech wierzyciele położą jeszcze perę złotych dla pełnomocników – gospodarka wymaga wszakże obrotu pieniądza 😉
Adam
31 sty 23 o 23:09