Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykator oszukuje dłużnika

Brak komentarzy

Pytanie: Witam jakieś 8 lat temu miałam telefon na abonament w Orange. Abonament kilka ostatnich miesięcy był nie płacony. Nie mogłam przez to zawrzeć nowej umowy z orange bo był dług pani w orange powiedziała mi żebym poczekała do października poprzedniego roku bo dług się przedawni i będę mogła wziąć nowy telefon na abonament tak też zrobiłam w ubiegłym roku zawarłam nowa umowę z orange. Kilka dni temu dostaje jak by to nazwać reklamę z Kruka odwracam kartkę a na drugiej stronie drobnym drukiem jest napisane że kruk przejął mój dług od firmy Presco i mój dług na dzień dzisiejszy to 2000 zł. Zadzwoniłam do tego kruka i pytam kobietę co to za dług i jak powstał pani powiedziała ze to dług z orange nie opłacone faktury ja zdziwiona bo przez 8 lat nic do mnie nie przyszło ani poczta ani w żaden inny sposób pani mówi ze sprawa była u komornika i komornik sprzedał to firmie presco a firma sprzedała to krukowi i musze spłacić. Moje pytanie jest takie czy jeśli ja nic Nie dostawałam ze taki dług ma miejsce i trzeba go spłacić a minęło juz 8 lat czy powinna to spłacić?

Odpowiedź: Przede wszystkim, komornik nie sprzedaje nikomu długów, bo przecież to nie komornik jest wierzycielem. Aby taka sprawa trafiła do komornika, to musi najpierw wpierw “przejść” przez sąd i o tym byś wiedziała, otrzymałabyś odpis pozwu i nakaz zapłaty i komornik też przecież powiadamia dłużników o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. I gdy następuje zajęcie np. konta bankowego albo wynagrodzenia to dłużnik o tym wie przecież nawet jeżeli komornik nie powiadomi go lub gdy wyśle powiadomienie na nieaktualny adres dłużnika.

Dług zatem “nie był” u komornika i jest przedawniony. Wciąż istnieje ale przedawniony i jeżeli do sądu pozew wniosą, to możesz skutecznie podnieść zarzut przedawnienia i sąd powództwo oddali

Pani tak mnie poinformowała że sprawa była i komornik tez później przejęła to firma presco a w tej chwili kruk domaga się spłaty. Trochę to mnie zaczęło dziwić bo jeśli komornik był to co on przez ten czas robił przecież pracuje legalnie mógł w każdej chwili ściągnąć ten dług ode mnie a tak się nie stało. Proszę mi powiedzieć co mam zrobić w tej sprawie?

Nic nie robić, no chyba że chcesz spłacić dług.

Oczywiście ze Nie chce spłacać tego długu a czy mogą wejść na konto bankowe w celu ściągnięcia długu ? Lub znaleźć jakiś sposób by wyegzekwować ode mnie ten dług?

Konto i cokolwiek innego z majątku zająć może tylko komornik a żeby do tego doszło, to musi istnieć prawomocny wyrok a do tego nie dojdzie, gdyż gdy nakaz zapłaty otrzymasz, to wniesiesz sprzeciw – podnosząc zarzut przedawnienia. Jedynie mogą Cię wpisać do rejestrów długów mimo tego, że dług jest przedawniony jednak nie przejmowałbym się tym. Możesz mieć wtedy problem z zawarciem umowy np. z jakąś firmą telekomunikacyjną ale możesz mieć telefon na kartę albo na osobę trzecią.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 listopada, 2020

kategoria windykacja

Skomentuj