Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja terenowa

Brak komentarzy

Na wstępie zaznaczam, że mowa o czynnościach terenowych windykatorów a nie o czynnościach terenowych samego komornika. Dyspozycyjni windykatorzy w regionie siedziby / miejsca zamieszkania dłużnika bywają istotnym atutem, dzięki któremu windykacja znacznie zyskuje na skuteczności. Zarówno podczas działań pozasądowych jak też w trakcie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez właściwy organ egzekucyjny. Siła perswazji w kontaktach bezpośrednich z dłużnikiem zwykle jest nieporównywalnie większa niż pisemne monity (których dłużnicy wcale nie muszą czytać i wyrzucają do kosza nawet bez wcześniejszego otwarcia koperty). Nie ma przepisów zabraniających bezpośredniego kontaktu pełnomocników wierzyciela z dłużnikiem i zarzucanie windykatorom „nachodzenia” dłużnika niepodejmującego żadnej formy kontaktu jest po prostu nie na miejscu.

Przerwa. Potrzebujesz założyć (nowe) konto? Korzystne osobiste są tutaj a firmowe tutaj. Koniec przerwy.

Windykatorzy mają prawo wejść do otwartej firmy dłużnika, mają też prawo oznajmić się pod drzwiami mieszkania dłużnika (będącego osobą prywatną). Takie wizyty windykatorów są często w interesie również samych dłużników którzy, zwłaszcza gdy chodzi o osoby prywatne, często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji dalszego uchylania się od zapłaty, które to konsekwencje są chociażby w postaci wysokich dodatkowych kosztów, jakie zmuszeni będą ponieść w wyniku postępowania sądowego i egzekucyjnego. Podczas bezpośrednich negocjacji dłużnikowi zostaje przedstawiona sytuacja i możliwe warianty jej rozwoju, można również czasem porozumieć się co do spłaty zadłużenia w ratach. Podczas takich wyjazdów do dłużnika windykatorzy starają się też przeprowadzać coś w rodzaju wywiadu środowiskowego o dłużniku, wielokrotnie dzięki temu pozyskując o nim przydatne informacje do wykorzystania w dalszym postępowaniu windykacyjnym. Nie mniejsze znaczenie miewa asysta windykatorów regionalnych przy postępowaniu komorniczym a przede wszystkim podczas wyjazdów komornika do dłużnika. Windykatorzy czuwają nad tym, aby takie wyjazdy faktycznie miały miejsce oraz nad tym, aby nie kończyły się zbyt często bezskutecznie – wpisaniem przez organ egzekucyjny np. jakże znanej informacji: „…używane ruchomości przedstawiają jedynie wartość użytkową a nie handlową” Nie jest to zdecydowany i bezwzględny zarzut pod adresem komorników, natomiast aktywny udział naszych windykatorów na tym etapie niejednokrotnie owocuje znalezieniem nabywców na zajęte ruchomości.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Potrzebujesz gotówki na korzystnych warunkach? Zobacz oferty kredytów gotówkowych tutaj a oferty korzystnych kredytów dla firm tutaj.

6 lipca, 2020

kategoria windykacja

Skomentuj