Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Windykacja bez faktury

3 komentarze

Często tak bywa szczególnie gdy kwota należności jest znaczna. Klient nie wystawia faktury VAT bo musiałby ten VAT odprowadzić (a już nie ma pieniędzy) a nie wie czy i kiedy odzyska pieniądze. Pytają w takiej sytuacji czy można prowadzić windykację bez wystawionej faktury. Jeżeli w umowie pomiędzy sprzedawcą a nabywcą (wykonawcą a zamawiającym) nie określono iż warunkiem zapłaty jest wystawienie faktury, to można prowadzić windykację bez wystawiania faktury. Miałem ze dwa takie przypadki – była umowa i protokół odbioru. Wtedy oczywiście dochodzimy zapłaty kwoty netto, bez VAT. Jest to chyba na bakier z podatkowego punktu widzenia, ale z tego co wiem, sądy nie czepiają się tego z urzędu i nie donoszą. Tak samo jak nie interesuje sądu to, czy został odprowadzony podatek z tytułu umowy pożyczki, przynajmniej ja nie spotkałem się z takim zainteresowaniem.

Jeżeli faktura jest niepodpisana przez dłużnika, to jest / może być niczym. W takiej sytuacji podpisana przez dłużnika wz jest ważniejsza. Przynajmniej stanowi potwierdzenie wydania dłużnikowi towaru; nawet jeżeli nie ma na niej kwoty, to jest dowód. Można więc przynajmniej dochodzić zwrotu towaru jeżeli nie zapłaty konkretnej kwoty z tytułu sprzedaży. Jeżeli jednak mamy fakturę podpisaną przez nabywcę, gdzie powyżej podpisu znajduje się tekst oświadczenia stanowiącego, że nabywca potwierdza odbiór towaru i akceptuje do zapłaty kwotę na fakturze, no to faktura jest ważniejszym, czy też pełniejszym dokumentem – dowodem powstania wierzytelności w konkretnej kwocie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

31 października, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Windykacja bez faktury'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli sędzia jest nastawiona negatywnie do powoda który nie wystawił faktury, to skwapliwie może donieść. Może to zrobić na przykład dlatego, że nie przepada za pełnomocnikiem powoda. Albo dlatego, że nie lubi powoda który nie ma pełnomocnika (radcy, adwokata), takich samodzielnych często sędziowie nie lubią, bo wiedzą, ż nie dorobią na takiej sprawie.

  murbeton

  7 Kwi 21 o 15:54

 2. Też miałem sprawę o zapłatę tylko z protokołem odbioru, bez faktury i sędzia nie doniosła do skarbówki ani nigdzie indziej.

  Gargamel

  14 Maj 21 o 05:37

 3. Poza tym lepszy protokół odbioru podpisany oczywiście od faktury niepodpisanej do której nic dodatkowo nie ma.

  Karolina

  18 Maj 21 o 10:03

Skomentuj