Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór

28 komentarzy

Pytanie: Jako klient zawarłem umowę na pobyt na kwaterze w górach a dokładniej na wynajem domku na czas urlopu. Wpłaciłem zaliczkę która w umowie została tka nazwana “zaliczka” a do tego przewidując ewentualność rządowego zakazu zadbałem o to, żeby w umowie znalazł się zapis o prawie odstąpienia bez ponoszenia kosztów i prawi zwrotu wpłaconej zaliczki. Z uwagi na zamknięcie stoków i zakaz pobytu w hotelach od umowy chcę odstąpić i otrzymać zwrot zaliczki, czy może Pan pomóc mi w sporządzeniu odpowiedniego pisma, może posiada Pan wzór takiego wezwania do zwrotu zaliczki?

Przeczytaj też: Odzyskanie zaliczki – możliwości prawne

Odpowiedź: W opisanym stanie faktycznym istotnie ma Pan prawo odstąpić od umowy z żądaniem zwrotu wpłaconej zaliczki. Poniżej znajduje się przykładowa treść odstąpienia od umowy i wezwania do zwrotu zaliczki.

ODSTĄPIENIE OD UMOWY I WEZWANIE DO ZWROTU ZALICZKI

Powołując się na zapisy w umowie z dnia … dotyczącej … niniejszym odstępuję od umowy i wzywam do zwrotu wpłaconej zaliczki w kwocie … w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania. zwrotu zaliczki nalży dokonać na mój rachunek bankowy … W przypadku nieodnotowania wpływu ww. kwoty na wskazany wyżej rachunek bankowy wystąpię z dochodzeniem tego roszczenia na drogę sądową.

                                                                                                                  Podpis:

Przeczytaj też: Czy zaliczka zawsze jest zwrotna?

Uwaga: Proszę rozważyć skierowanie powyższego pisma bez “straszenia” sądem i dopiero jeżeli nie nastąpi zwrot zaliczki, to wystosowanie osobnego przedsądowego wezwania do zapłaty. To tylko sugestia, wedle Pańskiego uznania, jeżeli chce Pan zadbać o dobre relacje na przyszłość.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu zadatku – wzór

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 lutego, 2021

kategoria windykacja

Komentarze do 'Wezwanie do zwrotu zaliczki – wzór'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tez uważam, że w sytuacji w której druga strona umowy nie zawiniła, nie wypada zapowiadać postępowania sądowego w piśmie stanowiącym odstąpienie od umowy i żądanie zwrócenia zaliczki. Nawet słowa “wzywam” wydają mi się nieodpowiednie.

  Kira

  11 Lut 21 o 17:56

 2. Zgadzam się. I chodzi też o to żeby takim bądź co bądź niezbyt miłym (choć prawnie przyjętym) pismem nie spowodować wrogiego nastawianie objawiającego się złośliwym uchylaniem się (przez jakiś czas) od zwrotu pieniędzy.

  admin

  11 Lut 21 o 18:10

 3. A mogę prosić o treść osobnego wezwania do zapłaty to znaczy przedsądowego (kiedy to wypowiedzenie umowy i wezwanie ale nie przedsądowe będzie nieskuteczne)?

  Zosia

  11 Lut 21 o 22:34

 4. Na przykład takie:

  PRZEDSĄDOWE WEZWANIE DO ZAPŁATY

  W związku z odstąpieniem przeze mnie od umowy zawartej w dniu … a dotyczącej … i bezskutecznym upływem terminu do zwrotu zaliczki, niniejszym ponownie wzywam do jej zwrotu w kwocie … w ostatecznym terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego wezwania. W przypadku nieodnotowania zwrotu pieniędzy w wyżej określonym terminie skieruję dochodzenie roszczenia na drogę sądową.

  Podpis

  admin

  12 Lut 21 o 06:46

 5. A to nie jest aby tak że jak jest odstąpienie od umowy to można żądać dwukrotności zaliczki?

  Jabu

  26 Maj 21 o 09:24

 6. Tak jest nie w przypadku zaliczki omawianej w tym wątku ale w przypadku zadatku. I pod warunkiem, że umowa nie została zawarta z winy tego kto zadatek otrzymał.

  admin

  26 Maj 21 o 09:31

 7. Czy niezwrócenie zaliczki można traktować jako wyłudzenie a konkretniej czy często w takim przypadku prokurator stawia zarzut a nie umarza?

  Grzegorz

  15 Lip 21 o 20:07

 8. Tak, to może być wyłudzenie (także) w ocenie prokuratora ale niekoniecznie.

  admin

  15 Lip 21 o 21:11

 9. Jeżeli zaliczka jest przekazana na coś co już rzekomo sprzedający ma i ma od razu przekazać, to bardziej prawdopodobnie jest to wyłudzenie jeżeli nie wywiąże się. Inna sprawa jeżeli zaliczka jest dana na wykonanie jakiejś usługi.

  Krzysztof

  4 Sie 21 o 18:47

 10. Krzysztof też zauważyłem powiedzmy że taką prawidłowość. A jeżeli jest to jakaś na przykład usługa remontu niewykonana a zaliczkowana to rzadko jest to wyłudzenie według prokuratury.

  Gabor

  7 Sie 21 o 18:49

 11. A ja z takim pytaniem – czy w przedsądowym wezwaniu do zapłaty zaliczki można też dodać o zamiarze zawiadomienia prokuratury czy lepiej to zrobić w osobnym piśmie?

  Radek

  20 Sie 21 o 17:02

 12. Ja bym to zapowiedział w osobnym piśmie i dopiero po bezskutecznym upływie terminu zapłaty wyznaczonego w wezwaniu przedsądowym.

  admin

  20 Sie 21 o 20:28

 13. Czy jeśli od odstąpienia od umowy minęło 9 miesięcy a nadal nie otrzymałam zwrotu wpłaconej zaliczki mogę w piśmie przedsądowym ubiegać się o odsetki za opóźnienie w zapłacie?

  Aleksandra

  20 Sie 21 o 19:21

 14. Oczywiście, ma Pani prawo doliczyć odsetki.

  admin

  20 Sie 21 o 20:27

 15. Podepnę się z pytaniem o odsetki od zaliczki, w jakim terminie się przedawniają odsetki?

  Magda

  26 Sie 21 o 21:39

 16. Odsetki będąc roszczeniami okresowymi przedawniają się po trzech latach.

  admin

  27 Sie 21 o 04:55

 17. Dziękuję za odpowiedź a te odsetki jeżeli są w nakazie zapłaty to też po trzech latach przedawnią się?

  Magda

  12 Wrz 21 o 16:56

 18. Nie, odsetki zasądzone przedawniają się tak jak zasądzona należność podstawowa czyli po 6 latach.

  admin

  12 Wrz 21 o 17:02

 19. Ja miałem sprawę w sądzie przeciwko góralom o zwrot zaliczki, wygrałem, później u komornika w Zakopanym i egzekucja bezskuteczna co jest bardzo dziwne, bo przecież mają dom! Mówi się że górale są zżyci ze sobą, jak widać dotyczy to chyba też komornika.

  robot

  1 Paź 21 o 09:44

 20. A złożyłeś wniosek o egzekucję z nieruchomości? Wiesz na pewno, że nieruchomość należy do dłużnika a nie do np. jego rodziców?

  admin

  1 Paź 21 o 11:25

 21. Czy nie szkoda czasu na zbędne pisanie i wysyłanie za pomocą tradycyjnej poczty wezwania do zapłaty, skoro wcześniej np.wykonano 5 telefonów, 2 maile?
  Ile razy mamy się jeszcze poniżać chcąc odzyskać zaliczkę? Nadto jednym prokurator , że jest to wyłudzenie, innym nie. To jest równe traktowanie wszystkich obywateli? Szkoda słów.

  Anonim

  2 Paź 21 o 02:14

 22. Przedsądowe wezwanie do zapłaty warto wystosować dlatego, że jeśli tego nie zrobimy a pozwany po otrzymaniu nakazu zapłaty w sprzeciwie uzna dług, to sąd nie zasądzi zwrotu kosztów procesu na rzecz powoda. Więcej o tym: https://pamietnikwindykatora.pl/brak-wezwania-do-zaplaty-a-zwrot-kosztow-procesu-poniesionych-przez-powoda/

  admin

  2 Paź 21 o 04:04

 23. Czy przedsiębiorcy, którzy nie zwracają zaliczek, powinni od nich zapłacić podatek?To przecież ich dochód. Warto sprawdzić w Urzędzie Skarbowym.

  Anonim

  2 Paź 21 o 02:57

 24. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT, taka zaliczka nie jest przychodem więc nie podlega opodatkowaniu.

  admin

  2 Paź 21 o 04:01

 25. To czy jest to wyłudzenie zaliczki czy nie zależy od okoliczności sprawy. Jeżeli otrzymał zaliczkę którą przeznaczył przykładowo na przedpłatę na materiały z których miał wykonać zaliczkowaną pracę, i sam został poszkodowany – materiałów nie otrzymał, to można uznać, że nie wyłudził zaliczki.

  Gudi

  9 Paź 21 o 21:26

 26. Zaliczki wpłacane są najczęściej na właśnie na roboty remontowe i budowlane a w Polsce co drugi wykonawca działa na lewo czyli w szarej strefie. Od takiego zaliczki nie odzyskasz konwencjonalnymi metodami.

  żurek

  24 Paź 21 o 22:05

 27. Mam pewien problem do rozgryzienia.
  Problem: Z końcem sierpnia zeszłego roku moi rodzice zamówili bramę wjazdową do domu. Przyjechał Pan, spisał jakąś śmieszną umowę. Są na niej wszystkie dane, przedmiot zamówienia, cena wykonania 4300 netto oraz informacja o pobraniu zaliczki w wysokości 1000zł. Pan sprawiał wrażenie bardzo miłego i rzeczowego. Brama miała być montowana w październiku. Od tamtej pory zero kontaktu – ani on się nie odzywał ani nie można było się do niego dodzwonić. Raz, już w tym roku spróbowałam do niego zadzwonić z mojego numeru (nie miał go) – odebrał, ale zbywał, że nie ma czegoś tam do malowania proszkowego. Jak poprosiłam o orientacyjne wyznaczenie terminu realizacji – powiedział, że nie wie. Później nadal cisza.
  Zadzwonił pod koniec maja (Cud Boski!) i powiedział moim rodzicom, że brama będzie w czerwcu i że na dwa tygodnie przed montażem będzie dzwonił. Oczywiście przy okazji próbował urabiać moich rodziców jakie to wszystko jest teraz drogie i cena trochę wzrośnie (nie powiedział ile).
  Mamy połowę czerwca – informacji nadal brak.
  Dziś sprawdziłam firmę po NIPie i na oficjalnym KRS jej nie ma a bodajże na e-gospodarce jest jako podmiot zawieszony.
  Mnie trafia szlag, a mama żyje w ciągłym stresie.
  Postanowiłam stworzyć przedsądowne pismo odstąpienia od umowy z winy wykonawcy nakazujące zwrot pobranej zaliczki.
  Ponadto postanowiłam zadzwonić do tegoż Pana i zapytać się kiedy brama będzie gotowa i poinformować go, że robota będzie wykonana za kwotę z umowy i ani grosza więcej – w przeciwnym razie, lub jeśli nadal nie określi się z terminem wyślę mu pismo.
  Kompletnie nie mam już sił na tego człowieka.
  Prosze mi powiedzieć, czy taki tok postępowania można przyjąć za słuszny w tej sprawie?
  Z góry dziękuję,

  renata

  16 Cze 22 o 08:36

 28. Tak, proszę wystosować (tzn. osoba która podpisała umowę a nie Pani) do niego odstąpienie od umowy i wezwanie do zwrotu zaliczki (nie zadatku) na podstawie wzoru we wpisie głównym u góry.

  admin

  16 Cze 22 o 11:04

Skomentuj