Wezwanie do zwrotu służbowego mienia – wzór
Pytanie: Reprezentuję pracodawcę który zwolnił pracownika i ten pracownik uchyla się od zwrotu sprzętu firmowego w postaci komputera – laptopa oraz telefonu komórkowego. Czy mógłby nam Pan pomóc w sporządzeniu skutecznego wezwania tego byłego pracownika do zwrotu tego sprzętu służbowego albo wskazać wzór takiego wezwania?
Odpowiedź: Zwrotu powierzonego mienia można dochodzić zarówno w postępowaniu cywilnym jak też w postępowaniu karnym jako że uchylanie się od zwrotu powierzonego mienia może zostać potraktowane jako przywłaszczenie. Zgodnie bowiem z art. 284 § 2 Kodeksu karnego kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Wezwanie do zwrotu służbowego mienia może więc mieć brzmienie na przykład takie:
WEZWANIE DO ZWROTU SŁUŻBOWEGO MIENIA
W związku z zakończeniem przez Pana świadczenia pracy na rzecz naszej firmy niniejszym wzywam pana do zwrotu służbowego mienia w postaci firmowego laptopa … oraz telefonu komórkowego … w terminie nieprzekraczalnym siedmiu dni od daty otrzymania przez Pana niniejszego wezwania. W przypadku bezskutecznego upływu wyżej określonego terminu skierujemy do sądu pozew o zwrot wyżej wymienionych rzeczy stanowiących własność pracodawcy.
Ponadto, w przypadku niezwrócenia tegoż mienia w wyżej określonym terminie, zostanie złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przywłaszczenia. Zgodnie bowiem z art. 284 § 2 Kodeksu karnego kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Podpis
Przeczytaj też: Przywłaszczenie leasingu
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Najpierw do sądu cywilnego i dopiero z wyrokiem cywilnym ewentualnie zawiadomienie o przywłaszczeniu?
Sandra
20 Lut 21 o 16:19
Ja bym najpierw złożył zawiadomienie o przywłaszczeniu, nie podlega to opłacie i może skutecznie przestraszyć, nie trzeba do tego mieć wyroku sądu cywilnego. A egzekucja cywilnego wyroku może okazać się nieskuteczną.
admin
20 Lut 21 o 21:00
Czy jeżeli przywłaszczenie zostanie umorzone, to po wyroku i bezskutecznej egzekucji komorniczej można jeszcze zgłosić przywłaszczenie?
Gośka
12 Maj 21 o 17:10
Polecam Pani zapoznanie się z art. 327 kpk
§ 1.
Umorzone postępowanie przygotowawcze może być w każdym czasie podjęte na nowo na mocy postanowienia prokuratora, jeżeli nie będzie się toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego. Przepis ten stosuje się odpowiednio w sprawie, w której odmówiono wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.
§ 2.
Prawomocnie umorzone postępowanie przygotowawcze wznawia się przeciwko osobie, która występowała w charakterze podejrzanego, na mocy postanowienia prokuratora nadrzędnego nad tym, który wydał lub zatwierdził postanowienie o umorzeniu, tylko wtedy, gdy ujawnią się nowe istotne fakty lub dowody nie znane w poprzednim postępowaniu.
admin
12 Maj 21 o 17:18
Potrafią takie prawne a raczej pseudo prawne wygibasy robić aby tylko umorzyć ewidentne przywłaszczenie mienia, że w głowie się kręci czytając to. Niestety pokrzywdzony jest wobec tego bezradny.
Starek
13 Lip 21 o 18:20
A jeśli pracodawca zalega mi z zapłatą wynagrodzenia to czy mogę zatrzymać jego mienie do momentu uzyskania wypłaty lub wyegzekwowania jej przez komornika?
Mariusz
18 Sie 21 o 15:54
Nie może Pan, żaden przepis nie uprawnia do tego w takiej sytuacji
admin
19 Sie 21 o 06:27
To dziwne bo w przypadku najmu jest tak że jeżeli najemca zalega z zapłatą czynszu wówczas wynajmujący może zatrzymać jego rzeczy.
Mirek
12 Wrz 21 o 08:03
… bo jak chodzi o najem, ma to oparcie w przepisie prawa a zatrzymanie służbowego mienia z powodu niewypłaconego wynagrodzenia nie ma oparcia w przepisach.
admin
12 Wrz 21 o 11:44
Jest coś takiego jak samopomoc obywatelska i zgodnie z tym można zatrzymać rzecz dłużnika nie ważne w jakiej sprawie.
elek78
27 Paź 21 o 16:02
Nie ma w przepisach żadnej “samopomocy obywatelskiej”.
admin
27 Paź 21 o 20:51