Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wezwanie do zapłaty w egzekucji z nieruchomości

3 komentarze

Pytanie: Chodzi mi o to czy przed egzekucją z nieruchomości komornik doręcza dłużnikowi wezwanie do zapłaty dając mu czas na dobrowolną spłatę (jaki termin?) czy od razu po zajęciu dokonywane jest oszacowanie na koszt dłużnika?

Przeczytaj też: Wpis o wszczęciu egzekucji z nieruchomości oraz Moment zajęcia nieruchomości

Odpowiedź: Stosownie do art. 923 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) po otrzymaniu od wierzyciela egzekwującego wniosku o wszczęcie egzekucji z nieruchomości komornik wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania nieruchomości.

Przeczytaj też: Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika

Co do samego opisu i oszacowania nieruchomości, to ten koszt ostatecznie obciąża dłużnika ale zaliczkę na ten cel wpłaca wierzyciel. I wielu z nich dowiedziawszy się, jak spora to jest kwota (kilka tysięcy złotych z grubsza) nie decyduje się na wpłacenie tej zaliczki w efekcie czego ostatecznie egzekucja z nieruchomości zostaje przez komornika umorzona z powodu niedokonania przez wierzyciela niezbędnej wpłaty zaliczki.

Przeczytaj też: Ile kosztuje egzekucja komornicza?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Wezwanie do zapłaty w egzekucji z nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

 1. komornik nie wyznacza wierzycielowi terminu do wpłaty zaliczki na opis i oszacowanie nieruchomości, to znaczy jeżeli nie wpłaci w ciągu pół roku to komornik egzekucję umorzy ale nie jest to termin 7 dni jak zwykle i wierzyciel o ile w ogóle wpłaci tą zaliczkę, to raczej nie tak szybko. I biegły raczej też dzień po dniu wpłaty zaliczki nie przystąpi tak prędko do opisu.

  Piotrek

  8 sie 22 o 16:26

 2. ale jak już przystąpi do zaliczka przepadła, chyba że traktowana jest jako zaliczka na zasadach ogólnych czyli można umowę z biegłym wypowiedzieć i żądać zwrócenia zaliczki

  Feler

  12 sie 22 o 17:44

 3. Od wezwania do zapłaty do licytacji nieruchomości długa droga. Wierzyciel musi wpłacić sporą zaliczke na oszacowanie nieruchomości a samo oszacowanie dłużnik może zaskarżyć, powoduje to wydłużenie postępowania o kilka miesięcy (jeśli na postanowienie sądu złoży zażalenie do wyższej instancji).

  tak jest

  5 kw. 24 o 10:16

Skomentuj