Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Wezwanie do zapłaty bez podpisu

11 komentarzy

Pytanie: Wysłałem dzisiaj dłużnikowi przedsądowe wezwanie do zapłaty, poczta poleconą. Po powrocie z poczty zorientowałem się, że nie podpisałem się pod tym wezwaniem. Czy takie wezwanie do zapłaty bez podpisu jest skuteczne?

Przeczytaj też: Wezwanie do zapłaty – list zwykły czy polecony?

Odpowiedź: Jeżeli termin zapłaty należności minął to i nie będąc wezwanym do zapłaty dłużnik ma obowiązek zapłaty dokonać i takie niepodpisane wezwanie do zapłaty można potraktować jako monit windykacyjny. Jak natomiast chodzi o to, czy niepodpisane wezwanie do zapłaty jest dowodem w pozwie, to niestety nie jest. Co prawda, nakaz zapłaty można uzyskać nie dołączając do pozwu wezwania do zapłaty ale w takiej sytuacji jeżeli dłużnik wniesie sprzeciw uznając Pana roszczenie, to może domagać się po pierwsze, aby sąd nie zasądzał od niego zwrotu kosztów procesu na Pana rzecz a po drugie, aby sąd zasądził od Pana jako powoda zwrot koszów procesowych poniesionych przez niego – pozwanego (jeżeli zaangażuje do sprawy profesjonalnego pełnomocnika): https://pamietnikwindykatora.pl/brak-wezwania-do-zaplaty-a-zwrot-kosztow-procesu-poniesionych-przez-powoda/. Chodzi w szczególności o wskazany tam przepis art. 101 kpc zgodnie z którym zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu pożyczki – wzór

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 lutego, 2021

Komentarze do 'Wezwanie do zapłaty bez podpisu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli na wezwaniu nie ma pieczątki i nie jest to papier firmowy to może twierdzić, że wezwanie podpisał a dłużnik przepisał je i podłożył bez podpisu.

  Resu

  23 lut 21 o 10:26

 2. Ryzykowne. Rozsądniej wysłać wezwanie jeszcze raz, tym razem podpisane.

  admin

  23 lut 21 o 10:32

 3. A ja otrzymałem wezwanie do zapłaty bez podpisu z urzędu miasta za niedopłate za wywóz śmieci, czy takie wezwanie jest też nieważne? Jest nazwisko pani inspektor ale brak podpisu.

  Krzysiek

  8 sie 21 o 17:17

 4. Otrzymał Pan upomnienie z urzędu miasta. Art. 15 § 1b Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji stanowi, że upomnienie zawiera imię i nazwisko, stanowisko służbowe oraz podpis osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela. Upomnienie generowane automatycznie może nie zawierać podpisu tej osoby. Zapewne zatem zostało to upomnienie elektronicznie wygenerowane i jest ważne.

  admin

  8 sie 21 o 17:26

 5. A wezwanie wygenerowane elektronicznie “niewymagające podpisu”? Co to takiego?

  Anonim

  20 sie 21 o 13:06

 6. Właśnie dzisiaj wysłałem wezwanie do zapłaty i na 90% jestem pewny że nie podpisałem się pod wezwaniem. czy takie wezwanie jest ważne?

  Piter

  28 paź 21 o 11:34

 7. No bez podpisu wezwanie do zapłaty jest nieważne chyba że nie wymaga podpisu ale to nie w Twojej sytuacji.

  admin

  28 paź 21 o 15:02

 8. Zapomniałam podpisać się pod wezwaniem do zapłaty ale dłużnik nie przyjął listu i poczta mi przesyłkę zwróciła. Teraz chcę dołączyć to wezwanie do pozwu, czy mogę je podpisać? 😉

  Małgorzata

  5 gru 21 o 19:55

 9. Ja bym podpisał. 🙂

  admin

  5 gru 21 o 20:06

 10. Monity mailowe i esemesy też są bez podpisu a są nagminnie używane i nadużywane przez firmy windykacyjne typu Ultimo, kaczmarski czy KRUK.

  Anonim

  13 lut 22 o 21:14

 11. Takie monity nie mogą być uznane przez sąd tak jak jest uznawane przedsądowe wezwanie z pocztowym potwierdzeniem nadania.

  admin

  14 lut 22 o 03:56

Skomentuj