Ustalenie majątku dłużnika przez komornika
Pytanie: Na czym polega ustalanie majątku dłużnika przez komornika? Czy to jest to samo co poszukiwanie majątku, te same czynności komornicze? Otrzymałem klauzulę wykonalności i skieruję wniosek egzekucyjny ale nie posiadam żadnej wiedzy o tym, czy dłużnik ma jakiś majątek, dochody a dowiedziałem się, że to wierzyciel ma wskazać komornikowi mienie dłużnika?
Przeczytaj też: Co zrobić gdy dłużnik jest niewypłacalny?
Odpowiedź: Z tym rzekomym wskazywaniem mienia dłużnika przez wierzyciela to jest tak, że wierzyciel nie jest uprawniony do uzyskania informacji o tym, tylko komornik, więc ta “zasada” to mit.
Nie, ustalanie majątku przez komornika to formalnie nie to samo co poszukiwanie majątku przez komornika o którym może Pan przeczytać tutaj: Czy zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika?
Jak chodzi o ustalanie (a nie poszukiwanie) majątku dłużnika, to zgodnie z art. 801 Kodeksu postępowania cywilnego komornik z urzędu ustala majątek dłużnika w zakresie znanym mu z innych prowadzonych postępowań albo na podstawie publicznie dostępnych źródeł informacji, albo rejestrów, do których ma dostęp drogą elektroniczną. Ponadto wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku.
Przeczytaj też: Komornik ma obowiązek wezwać dłużnika do wyjawienia majątku bez wcześniejszego poszukiwania
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Wiem że mój dłużnik nie posiada żadnego majątku na siebie. Ma co najmniej kilku innych wierzycieli którzy już posiadają wyroki przeciwko niemu ale komornik nie był w stanie ściągnąć od niego żadnych pieniędzy. Pieniądze on ma ale pochowane, widać to bogactwo po nim i po jego rodzinie. Wszystko jest oficjalnie na jego żonę i syna. Czy w takiej sytuacji jest sens kierować sprawę do sądu w celu otrzymania nakazu zapłaty? Chodzi o faktury.
Petrucha
30 sty 21 o 14:16
Jest sens. Po pierwsze prawomocny nakaz albo wyrok może przydać się jeśli zechce Pan złożyć przeciwko dłużnikowi zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez niego oszustwa na Pana szkodę, czyli że wyłudził od Pana towar. Jeżeli jest tak że dłużnik był już niewypłacalny zanim zamówił u Pana towar, otrzymał i nie zapłacił, to jest przesłanka ku temu aby dowodzić iż wiedział, że Panu nie zapłaci, czyli ze oszukał Pana. Jeżeli takie zawiadomienie skieruje Pan posiadając już wyrok i załączając kopie tegoż do zawiadomienia, to jest bardziej prawdopodobne że prokurator przedstawi dłużnikowi zarzuty zamiast umarzać dochodzenie lub odmawiać wszczęcia dochodzenia. Bardziej prawdopodobne ale nie jest to przesądzone – Sens zawiadamiania prokuratury po bezskutecznej windykacji i egzekucji.
Po drugie, nie może Pan stwierdzić z całą pewnością że dłużnik nie posiada na siebie żadnego majątku. To, że windykacja w przypadkach innych wierzycieli okazała się bezskuteczna może wynikać z faktu, że firma windykacyjna czy komornik nie dość skrupulatnie i rozlegle poszukiwali majątku dłużnika. Ponadto, jeżeli widać że dłużnik tak naprawdę ma pieniądze i mógłby oddać dług to niektóre firmy windykacyjne koncentrują się na windykacji niekonwencjonalnej na którą składają się między innymi i takie „twarde” działania które decydują się podjąć tylko z prawomocnym wyrokiem. I wreszcie warto uzyskać wyrok po to, aby wierzytelność nie przedawniła się.
admin
30 sty 21 o 14:53