Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ustalenie majątku dłużnika przez komornika

2 komentarze

Pytanie: Na czym polega ustalanie majątku dłużnika przez komornika? Czy to jest to samo co poszukiwanie majątku, te same czynności komornicze? Otrzymałem klauzulę wykonalności i skieruję wniosek egzekucyjny ale nie posiadam żadnej wiedzy o tym, czy dłużnik ma jakiś majątek, dochody a dowiedziałem się, że to wierzyciel ma wskazać komornikowi mienie dłużnika?

Przeczytaj też: Co zrobić gdy dłużnik jest niewypłacalny?

Odpowiedź: Z tym rzekomym wskazywaniem mienia dłużnika przez wierzyciela to jest tak, że wierzyciel nie jest uprawniony do uzyskania informacji o tym, tylko komornik, więc ta “zasada” to mit.

Nie, ustalanie majątku przez komornika to formalnie nie to samo co poszukiwanie majątku przez komornika o którym może Pan przeczytać tutaj: Czy zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika?

Jak chodzi o ustalanie (a nie poszukiwanie) majątku dłużnika, to zgodnie z art. 801 Kodeksu postępowania cywilnego komornik z urzędu ustala majątek dłużnika w zakresie znanym mu z innych prowadzonych postępowań albo na podstawie publicznie dostępnych źródeł informacji, albo rejestrów, do których ma dostęp drogą elektroniczną. Ponadto wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku.

Przeczytaj też: Komornik ma obowiązek wezwać dłużnika do wyjawienia majątku bez wcześniejszego poszukiwania

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 grudnia, 2020

Komentarze do 'Ustalenie majątku dłużnika przez komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Wiem że mój dłużnik nie posiada żadnego majątku na siebie. Ma co najmniej kilku innych wierzycieli którzy już posiadają wyroki przeciwko niemu ale komornik nie był w stanie ściągnąć od niego żadnych pieniędzy. Pieniądze on ma ale pochowane, widać to bogactwo po nim i po jego rodzinie. Wszystko jest oficjalnie na jego żonę i syna. Czy w takiej sytuacji jest sens kierować sprawę do sądu w celu otrzymania nakazu zapłaty? Chodzi o faktury.

  Petrucha

  30 sty 21 o 14:16

 2. Jest sens. Po pierwsze prawomocny nakaz albo wyrok może przydać się jeśli zechce Pan złożyć przeciwko dłużnikowi zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez niego oszustwa na Pana szkodę, czyli że wyłudził od Pana towar. Jeżeli jest tak że dłużnik był już niewypłacalny zanim zamówił u Pana towar, otrzymał i nie zapłacił, to jest przesłanka ku temu aby dowodzić iż wiedział, że Panu nie zapłaci, czyli ze oszukał Pana. Jeżeli takie zawiadomienie skieruje Pan posiadając już wyrok i załączając kopie tegoż do zawiadomienia, to jest bardziej prawdopodobne że prokurator przedstawi dłużnikowi zarzuty zamiast umarzać dochodzenie lub odmawiać wszczęcia dochodzenia. Bardziej prawdopodobne ale nie jest to przesądzone – Sens zawiadamiania prokuratury po bezskutecznej windykacji i egzekucji.

  Po drugie, nie może Pan stwierdzić z całą pewnością że dłużnik nie posiada na siebie żadnego majątku. To, że windykacja w przypadkach innych wierzycieli okazała się bezskuteczna może wynikać z faktu, że firma windykacyjna czy komornik nie dość skrupulatnie i rozlegle poszukiwali majątku dłużnika. Ponadto, jeżeli widać że dłużnik tak naprawdę ma pieniądze i mógłby oddać dług to niektóre firmy windykacyjne koncentrują się na windykacji niekonwencjonalnej na którą składają się między innymi i takie „twarde” działania które decydują się podjąć tylko z prawomocnym wyrokiem. I wreszcie warto uzyskać wyrok po to, aby wierzytelność nie przedawniła się.

  admin

  30 sty 21 o 14:53

Skomentuj