Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umowa pożyczki – tytuł przelewu

4 komentarze

Przez przypadek odkryłem, że tytuł jaki nadałem niniejszemu wpisowi jest często wpisywany w wyszukiwarce, łącznie z “wariacją” “pożyczka w rodzinie tytuł przelewu”. W rodzinie czy poza rodziną, warto zadbać o właściwy tytuł bankowego przelewu pożyczki zwłaszcza wtedy gdy nie spisano umowy pożyczki. A wiem, że często w takich przypadkach tytuł przelewu zupełnie nie wskazuje na przekazanie kwoty pożyczki albo w ogóle brak jakiegokolwiek tytułu przelewu.

Brak tytułu przelewu albo tytuł “przelew” czy np. “zasilenie konta” albo nawet “zgodnie z umową” (której brak) może nomen omen przesądzić o oddaleniu przez sąd powództwa o zwrot pożyczki gdzie pozwany będzie utrzymywał, że przelew to nie żadne udzielenie mu pożyczki przez powoda tylko np. zwrot pożyczki której tak naprawdę pozwany udzielił powodowi albo że jest to zapłata za coś co pozwany powodowi sprzedał!

Co zatem wpisać w tytule przelewu udzielając pożyczki? Chyba najbardziej akuratny wpis w takiej sytuacji to że przysłowiowy pan “niniejszym Kowalski udziela pożyczki Nowakowi” – chyba nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, kto jest pożyczkodawcą a kto pożyczkobiorcą, prawda? Tak sobie pomyślałem w tym momencie, że ten i ów pożyczkodawca będzie się wzdragał przed zamieszczeniem takiego akuratnego tytułu jak wyżej wskazany, żeby taką swoja przezornością nie urazić pożyczkobiorcy… Tak? No to wpisz co uważasz za stosowne ale powiadam Ci, że pożyczkobiorca może nie być tak delikatny ani honorowy jak Ty gdy upomnisz się o zwrot pieniędzy, nawet jeżeli jesteście póki co w wielkiej przyjaźni i przysłowiowego złego słowa nie możesz o nim powiedzieć.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 lipca, 2020

kategoria kredyty

Komentarze do 'Umowa pożyczki – tytuł przelewu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli w tytule jest tylko “przelew” to są szanse na wygraną w sądzie? Pożyczkobiorca zaprzecza tłumacząc się że właśnie jest to zapłata dla niego za antyki których nawet u niego nie widziałem nie mówiąc o sprzedaży mi ich przez niego.

  Paweł

  20 Lip 20 o 11:33

 2. Zwłaszcza bez świadka może być problem. Może uda się zadać mu takie pytania o te rzekome antyki że się zaplącze w zeznaniach i stanie się jasne, że ich nie miał i nie sprzedał Panu.

  admin

  20 Lip 20 o 11:53

 3. Mam pytanie dotyczące odzyskania należności. Pożyczyłem 2 tysiące złotych pewnej osobie. Osoba ta posiada działalność gospodarczą w miejscowości Police. Na pożyczone pieniądze nie mam żadnego dokumentu, oprócz przelewu bankowego z tytułem „pożyczka”. Znam wszystkie dane tej osoby. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie pieniędzy?

  Jery

  29 Sty 21 o 11:02

 4. Tytuł przelewu „pożyczka” prawdopodobnie wystarczy, chociaż nie można wykluczyć tego, że pożyczkobiorca będzie twierdził (przed sądem) iż to on udzielił Panu pożyczki a Pan tym przelewem dokonał jej zwrotu. Nie sposób przewidzieć, jak sąd zawyrokowałby, dla nas tytuł przelewu „pożyczka” raczej jednak wskazuje na to, że jest to udzielenie pożyczki a nie jej spłata ale to może tylko subiektywne odczucie po przeczytaniu Pańskiego pytania. Znamy na przykład taką sprawę w której, jak twierdził klient, udzielił pożyczki bez tytułu przelewu. Pozwany w sprzeciwie od nakazu zapłaty podniósł, ze było odwrotnie czyli to on udzielił powodowi pożyczki a załączone do pozwu potwierdzenie przelewu to nic innego jak zwrot tej pożyczki. I sąd uwierzył pozwanemu, powództwo oddalił.

  Taką umowę pożyczki bez wskazania terminu zwrotu trzeba wypowiedzieć pożyczkobiorcy dając sześciotygodniowy termin spłaty i dopiero po upływie tegoż terminu można wszczynać postępowanie windykacyjne w tym także postępowanie sądowe mające na celu uzyskanie tytułu wykonawczego i wszczęcie komorniczego postępowania egzekucyjnego.

  Trudno ocenić szanse odzyskania pożyczki nie znając sytuacji pożyczkobiorcy. Jeżeli prowadzi wciąż działalność gospodarczą, to pozytywna informacja ale nie gwarantuje to odzyskania pożyczki.

  admin

  29 Sty 21 o 11:31

Skomentuj