Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Umowa pożyczki bez notariusza

Brak komentarzy

Czy umowa pożyczki bez notariusza jest ważna? Takie pytanie skierował do mnie jeden z czytelników. Tak, jest ważna, choćby i na przysłowiowym kolanie albo na desce klozetowej spisana. Po co więc ludzie niektórzy chadzają do notariusza i w jego obecności spisują umowę pożyczki zwłaszcza w formie aktu notarialnego? Jeżeli pożyczkobiorca zobowiązuje się w takiej umowie pożyczki do dobrowolnego poddania się egzekucji, to po bezskutecznym upływie terminu płatności pożyczkodawca uzyskuje w sądzie klauzulę wykonalności (o czym pożyczkobiorca nie jest powiadamiany przez sąd) i od razu może skierować do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji I to jest najlepszy powód aby w takiej formie zawrzeć umowę pożyczki przed notariuszem. O ile jednak pamiętam, to niektórzy mimo zawarcia umowy pożyczki przed notariuszem, nie wpisują w jej treści klauzuli o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. No, tak mi się coś kojarzy, że miałem takie przypadki co, gdy tak bywa, to jest więcej niż trochę bez sensu.

A co i czy w ogóle coś daje pożyczkodawcy zawarcie umowy pożyczki przed notariuszem ale bez klauzuli o dobrowolnym poddaniu się egzekucji? Myślę, że tak. Po pierwsze, pożyczkobiorcy trudniej będzie skutecznie podnieść przed sądem zarzut jakoby jego podpis został podrobiony czyli że niby on nie zawarł umowy pożyczki, tak myślę. Podniesienie takiego zarzutu przed sądem (w przypadku umowy pożyczki na kolanie spisanej) poskutkuje zapewne zleceniem przez sąd ekspertyzy grafologicznej. Jednak wcale nie jest to prawdą, że grafolog w każdym przypadku ze stuprocentową pewnością ustali że to jest / nie jest podpis pozwanego. Notabene dlatego uważam, że obok podpisu powinno się odcisnąć palec. Z drugiej jednak strony teoretycznie może być też tak, że ktoś ukradnie i/lub podrobi “wrobionemu w pożyczkę” dokument tożsamości.

Pozwani w sprawie o zapłatę pożyczki podnoszą też czasem taki zarzut, że zostali zmuszeniu do podpisania umowy pożyczki. Zawarcie umowy przed notariuszem (powiedzmy że…) minimalizuje podejrzenie użycia przemocy, zatem pozwany nie omami sądu taką bajeczką (albo prawdą) gdy jest umowa notarialnie potwierdzona. Może jednak zamiast tego twierdzić, że został przestraszony, zaszantażowany przed wizytą u notariusza, np. teksem „Jeżeli nie pójdziesz i nie podpiszesz, to Ci dziecko zabijemy”.

A szybkie pożyczki pozabankowe bez zdolności kredytowej są tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 lipca, 2020

kategoria kredyty

Skomentuj