Umowa b2b a komornik
Pytanie: Mam w planach przejść na samozatrudnienie, formalnie będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza. W rzeczywistości będzie to praca będąca odpowiednikiem zatrudnienia jako że będę wykonywał usługi tylko dla jednej firmy. Będzie to na podstawie umowy b2b i tu pytanie czy komornik będzie mógł zajmować całe wynagrodzenie z tytułu takiej umowy? Dodaję, że nie jest to egzekucja alimentów.
Przeczytaj też: Samozatrudnienie a zajęcia komornicze
Odpowiedź: Jeżeli wynagrodzenie z tej umowy b2b będzie Pańskim jedynym i powtarzającym się dochodem, to należy się Panu kwota wolna od egzekucji na podstawie art. 871 § 1 kodeksu pracy czyli tak jak w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Przeczytaj też: Konto firmowe a kwota wolna od zajęcia komorniczego
Art. 833 § 2 kodeksu postępowania cywilnego stanowi bowiem, że przepisy art. 87 i art. 871 kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.
Przeczytaj też: Komornik a umowa o dzieło
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
A co jeżeli komornik zignoruje wniosek dłużnika o ograniczenie kwoty wolnej z umowy biznes 2 biznes do kwoty wolnej?
Marek
27 maj 23 o 06:43
Skargę na czynności komornika wnieść wtedy.
admin
28 maj 23 o 10:37
Co po skardze jak pieniądze już dawno u wierzyciela.
Ada
28 maj 23 o 12:49
Niekoniecznie, komornik może przekazać wierzycielowi pieniądze (jeśli nie jest to egzekucja alimentów) nie wcześniej niż po 7 dniach. A jeśli nawet przekaże, to uwzględnienie skargi powinno być skuteczne na przyszłość.
admin
28 maj 23 o 22:00
Skarga na czynności komornika dotyczy konkretnej czynności – zajęcia. Jeżeli jest jedna umowa b2b a o jednej mowa w tym temacie, to faktycznie uwzględniona skarga oznacza, że komornik nie może już dokonać kolejnych potrąceń z takiej umowy w przyszłości. Oczywiście tak długo jak dochód dłużnika z tej umowy będzie jedynym dochodem.
Yanush
12 cze 23 o 16:35
A co jeśli firma zarejestrowana jest zagranicą?
Piter
5 wrz 23 o 05:09
Za granicą komornik polski nie prowadzi czynności. Jeżeli jednak dłużnik ma np. konto w banku z siedzibą w Polsce, to komornik je zajmie.
admin
5 wrz 23 o 06:55
a czy na wynagrodzeniu B2B z dzialalnością w formie angielskiego LTD komornik może prowadzić egzekucję? Jeśli tak czy jest tu jakaś kwota wolna od zajęcia?
Piter
6 wrz 23 o 05:36
Jeżeli płatnik wynagrodzenia ma siedzibę za granicą, to nie może polski komornik prowadzić z tego egzekucji.
admin
6 wrz 23 o 10:45
Prowadzę działalność i mam egzekucję komorniczą.
Próbuję wyjść na prostą i mając umowę b2b dostaję regularne wypłaty. W tym czasie komornik wszedł mi na konto i zajmuje całość konta oraz zabiera 100% pensji od mojego pracodawcy.
Miałem też z tytułu działalności w ciągu ostatnich miesięcy około 500 zł zysku od drugiego kontrahenta, natomiast to było kilka miesięcy temu.
Więc pytanie czy te kilkaset złotych można uznać za drugie źródło dochodu?
Jeśli nie to co zrobić by komornik zostawił mi minimum na przeżycie?
Jakie pismo mu wysłać?
Czy można wysłać też coś do swojego pracodawcy?
Rysiek
3 paź 23 o 21:02
Dzień dobry, może i można je uznać za drugie źródło dochodu ale już się skończyło i ma Pan tylko jedno zatem można żądać zwolnienia z niego kwoty wolnej od egzekucji.
Wysłać do komornika żądanie pozostawiania kwoty wolnej z tegoż wynagrodzenia wskazując podstawę prawną podaną w poradzie wyżej, pod rygorem wniesienia skargi. W żądaniu proszę zaznaczyć, że jest to obecnie jedyne Pana źródło dochodu.
admin
3 paź 23 o 21:14
Dziękuję za odpowiedź.
Komornik był już o tym informowany telefonicznie i miał tak zrobić, a teraz mówi że tylko oficjalnie wszystko. W takim razie wyślę takie pismo. Czy dobrym pomysłem będzie też napisanie skargi do sądu?
Rysiek
4 paź 23 o 15:36
Na telefon z takimi ludźmi się nic nie załatwia. Skarga do sądu dopiero jeśli zignoruje pisemne żądanie (proszę wysłać listem poleconym albo osobiście zanieść do kancelarii i mieć potwierdzenie przyjęcia na kopii) i ponownie zajmie wynagrodzenie.
admin
4 paź 23 o 16:01