Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Umorzenie egzekucji z powodu śmierci dłużnika solidarnego a obciążenie wierzyciela opłatą 5%

5 komentarzy

Pytanie: Miałem u komornika sprawę przeciwko dłużnikom solidarnym, ojcu i synowi. Ojciec zmarł, komornik więc zawiesił postępowanie egzekucyjne wobec niego a postępowanie wobec syna jako dłużnika solidarnego jest w toku. Nawiasem mówiąc, tylko egzekucja przeciwko ojcu od czasu do czasu (chyba z emerytury) kilkaset złotych przynosiła mi. Po pół roku czasu komornik poinformował mnie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego przeciwko zmarłemu ojcu ponieważ nie wystąpiłem do sądu z wnioskiem o ustalenie nabywców spadku po zmarłym dłużniku wobec czego nie jest możliwe kontynuowanie postępowania egzekucyjnego z udziałem nabywców spadku.

Nie wystąpiłem, bo wiem, że innych spadkobierców poza synem nie ma i ten zmarły nic oprócz emerytury nie miał (komornik od kilku lat prowadził egzekucję i żadnego innego mienia nie ustalił). A komornik umarzając tą egzekucję przeciwko ojcu wezwał mnie do zapłaty ponad 1.600 złotych co jest jak ustaliłem 5% od istniejącego wciąż długu obu panów – solidarnie. Zapoznałem się z tym przepisem na mocy którego komornik ma prawo pobrać w takiej sytuacji (gdy dłużnik umrze a wierzyciel nie wystąpi o ustalenie spadkobierców) te 5% od wierzyciela. Czy jednak jest to zgodne z prawem jeżeli w sprawie jest jeszcze jeden dłużnik – solidarny?

Odpowiedź: Niestety ale tak – jest to zgodne z prawem. Komornik nawet w tej sytuacji ma prawo obciążyć wierzyciela 5% opłatą egzekucyjną, tak samo gdyby dłużników solidarnych było więcej. W przypadku śmierci dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego, komornik zgodnie z art. 819 Kodeksu postępowania cywilnego zawiesza postępowanie z urzędu. I jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie podejmie czynności zmierzających do ustalenia spadkobierców i kontynuowania egzekucji przeciwko nim, komornik umarza postępowanie na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 kpc. W takiej sytuacji, na podstawie art. 29 ustawy o kosztach komorniczych, wierzyciel zostaje obciążony opłatą stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Opłata ta nie może być niższa niż 200 zł.

Wpis zaktualizowano dnia 02 czerwca 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 listopada, 2024

Komentarze do 'Umorzenie egzekucji z powodu śmierci dłużnika solidarnego a obciążenie wierzyciela opłatą 5%'

Subscribe to comments with RSS

  1. 1600 złotych to jeszcze nie tak dużo, ja musiałem z tego powodu zapłacić ponad 4500 złotych… O mało co zawału nie dostałem jak przeczytałem pismo od komornika.

    Anonim

    20 lis 24 o 11:45

  2. W opisanej sprawie tylko od tego co zmarł były jakieś środki ściągane więc to sprawiedliwe 😉 że 5 procent komornik sobie za niego zażądał.

    egzekutywa

    20 lis 24 o 12:07

  3. A co ze śmiercią wierzyciela, gdzie nikt ze spadkobierców nie zgłosił się po spadek?

    Jan

    18 gru 24 o 22:04

  4. A co ma być?

    Anonim

    10 maj 25 o 01:03

  5. Coś mi się wydaje, że komornicy najwięcej zarabiają na takich umorzeniach wskutek bezczynności wierzycieli, pobierając opłaty od nich.

    Anonim

    10 maj 25 o 01:06

Skomentuj