Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

“Umorzenie długu przez komornika”

7 komentarzy

Czas rozprawić się z tytułową frazą ponieważ wciąż jeszcze wielu dłużników myśli albo ma nadzieję, że umorzenie przez komornika bezskutecznego postępowania egzekucyjnego jest równoznaczne z umorzeniem czyli anulowaniem długu. Otóż nie jest; dług nie zostaje umorzony wraz z umorzeniem egzekucji komorniczej natomiast wielu wierzycieli w takiej sytuacji spisuje taką należność na straty i już nigdy nie wnosi w tej sprawie o ponowną egzekucję choć może to zrobić nawet tego samego dnia po otrzymaniu od komornika zwrotu dokumentów.

Dopiero po sześciu latach od umorzenia komorniczego postępowania egzekucyjnego możesz dłużnik znacznie odetchnąć. Twój dług co prawda nawet wówczas nie zostanie anulowany ale za to przedawni się i ponowna egzekucja komornicza nie grozi Ci.

Aha, umorzenie przez komornika postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela też nie jest umorzeniem długu. Wierzyciel ma prawo umorzyć dłużnikowi dług ale odbywa się to poprzez skierowanie do niego – dłużnika oświadczenia o zwolnieniu go z długu a takim nie jest wniosek do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 czerwca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do '“Umorzenie długu przez komornika”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy jest sens po kilku latach wznawiać egzekucję komorniczą po wcześniejszej bezskutecznej?

  Mikołaj

  28 Cze 20 o 16:26

 2. Jeżeli dłużnik jest osobą młodą, to można spróbować.

  admin

  28 Cze 20 o 19:42

 3. Komornik prowadził egzekucję wobec mnie ale go przechytrzyłem i sprawę umorzył. Wierzyciel odgraża mi się, że sobie poczeka i w momencie który uzna za stosowny znowu naśle na mnie komornika. Myślałem, ze w związku z umorzeniem tego długu nie ma, przekopałem internet w poszukiwaniu przepisu który umożliwiałby wznowienie umorzonej egzekucji, ale nic nie znalazłem. Mam dowód na piśmie w którym były wierzyciel straszy mnie ponownie komornikiem, zastanawiam się czy tego straszenia nie zgłosić na policję? Jest to bezprawne?

  Anonim

  14 Mar 21 o 18:03

 4. Pana wierzyciel na szczęście ma rację, a Pan wygłupiłby się zawiadamiając o takiej groźbie jako rzekomo bezprawnej. Zgodnie z art. 826 Kodeksu postępowania cywilnego umorzenie postępowania egzekucyjnego nie pozbawia wierzyciela możności wszczęcia ponownej egzekucji.

  Wciąż jest Pan dłużnikiem, odsetki narastają i nie wiadomo, co (ze złości) strzeli do głowy Pana wierzycielowi, może wynajmie ludzi którzy inaczej długi odzyskują albo, co chyba bardziej prawdopodobne, nie chcąc się dłużej użerać z Panem sprzeda im ten Pana dług.

  admin

  14 Mar 21 o 18:25

 5. A czy prawda jest że po sześciu latach nie można prowadzić windykacji długu jeżeli dłużnikiem jest osoba prywatna? Nie tylko egzekucji komorniczej ale też poza komorniczej windykacji?

  sami

  13 Maj 21 o 13:29

 6. Jeżeli dłużnikiem jest konsument to prawda, po przedawnieniu windykacji prowadzić nie wolno. Tylko że nie we wszystkich przypadkach dłużnik będący osobą prywatną jest jednocześnie konsumentem.

  admin

  9 Cze 21 o 05:18

 7. Umorzyć dług może tylko wierzyciel a więc umorzyć na przykład kredyt może bank a nie komornik ale jeszcze nie słyszałem o tym, żeby bank umorzył komuś kredyt. Komornik to może umorzyć postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne ale dług pozostaje i wierzyciel może znowu skutecznie wnieść o przeprowadzenie egzekucji przez komornika.

  Augustyn

  16 Cze 21 o 16:02

Skomentuj