Ugoda sądowa – klauzula wykonalności
Pytanie: Z tego co zrozumiałem, to ugoda sądowa staje się prawomocna wraz z umorzeniem postępowania sądowego skutkującego właśnie zawarciem tej ugody. A co z klauzulą wykonalności ażebym mógł taką ugodę wnieść do komornika o egzekucję? Znalazłem art. 18314 §2 kpc: Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności. Czy w tym przypadku ten przepis ma zastosowanie? Sprawa o zapłatę.
Przeczytaj też: Czy pełnomocnik procesowy może zawrzeć ugodę sądową?
Odpowiedź: Jeżeli strona (wcześniej pozwany) nie wywiąże się z ugody sądowej w ustalonym w tej ugodzie terminie, sąd na wniosek drugiej strony (wcześniejszego powoda) nada ugodzie klauzulę wykonalności. Po jej otrzymaniu może Pan wystąpić do komornika z wnioskiem egzekucyjnym tak jak z wyrokiem.
Czy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności ugodzie sądowej jest płatny?
Tak, 6 złotych za jedną stronę. W moich sprawach były to zawsze 2 strony czyli opłacałem 12 złotych za nadanie klauzuli wykonalności.
Przeczytaj też: Ugoda sądowa a koszty komornicze
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Jak ugoda to tylko z krótkimi terminami zapłaty. Często pozwany idzie na ugodę tylko po to żeby mieć czas na uniemożliwienie egzekucji komorniczej.
Don Wilson
27 lis 24 o 14:11
Sąd proponuje zawarcie ugody już na początku postępowania sądowego. Pozwany może nie wyrazić woli zawarcia ugody a od wyroku wnieść apelację i zyska z pewnością o wiele więcej czasu niż po zawarciu ugody spłat w ratach lub generalnie z odroczeniem zapłaty.
Max
27 lis 24 o 14:23