Ugoda sądowa a upadek zabezpieczenia
Pytanie: Mam zabezpieczenie roszczenia którego sąd udzielił przed wszczęciem postępowania o zapłatę. Pozwany chce zawrzeć ugodę sądową. Czy jej zawarcie spowoduje upadek zabezpieczenia po miesiącu zgodnie z art. 7541 § 2 kpc?
Odpowiedź: Nie po miesiącu tylko od razu po prawomocnym umorzeniu postępowania czyli tydzień po zawarciu ugody sądowej. Ugoda sądowa nie jest orzeczeniem więc nie ma tu zastosowania przywołany przez Pana przepis 7541 § 2 kpc (kodeksu postępowania cywilnego). Jak wspomniałem, zawarcie ugody sądowej skutkuje umorzeniem postępowania wobec czego stosuje się art. 744 § 1 kpc który stanowi, że w razie prawomocnego zwrotu albo odrzucenia pozwu lub wniosku, oddalenia powództwa lub wniosku albo UMORZENIA POSTĘPOWANIA, zabezpieczenie upada. Zawarcie ugody sądowej która modyfikuje prawa i obowiązki stron oraz kończy spór powoduje, że dotychczasowe zabezpieczenie roszczenia upada ponieważ ugoda zastępuje wcześniejsze roszczenia i ich zabezpieczenia; ugoda zmienia podstawę roszczeń i kończy spór. Postanowienie sądu stwierdzające upadek zabezpieczenia ma charakter deklaratywny i potwierdza fakt, że zabezpieczenie już wygasło na mocy zawarcia ugody.
To co wpisać w ugodzie w której adwokat pozwanego proponuje rozłożenie spłaty na raty. Jest zabezpieczenie części roszczenia przez komornika na rachunku bankowym pozwanego. Nie chcę stracić tego zabezpieczenia, podejrzewam, że nic więcej nie uda się wyegzekwować.
W takiej sytuacji zawarłbym ugodę dopiero po spłacie równowartości zabezpieczenia plus koszty zabezpieczenia. Poza tym, ugoda może być sama w sobie podstawą do udzielenia zabezpieczenia jeżeli istnieje potrzeba ochrony wykonania jej postanowień (np. rozłożenie zapłaty na raty).
Wpis zaktualizowano dnia 01 czerwca 2025 r.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Jeżeli pozwany nie przystanie na spłatę tej pierwszej raty przed zawarciem ugody, to ja na będąc na jego miejscu nie zawarłbym ugody i niech sąd wyda wyrok na podstawie którego złoży do komornika wniosek o egzekucję, w tym z tego zabezpieczenia (nie upadnie jeżeli w ciągu miesiąca złoży wniosek egzekucyjny, zaznaczam: na podstawie wyroku a nie ugody, bo po zawarciu ugody zabezpieczenie od razu upada).
szaman
5 lut 23 o 18:23
Tak jest.
admin
5 lut 23 o 18:27
Czy w przypadku gdy zostanie umorzone postępowanie w sprawie wskutek zawarcia ugody które po 7 dniach uprawomocni się a zabezpieczenie roszczeń wykonane dotychczas przez komornika upadnie, to ja jako uprawniony strona sporu powód – muszę zapobiegawczo złożyć natychmiast wniosek do komornika o zaprzestanie dalszych czynności zabezpieczenia?
Pytam dlatego, iż nie chciałbym ponosić jakichkolwiek kosztów jeśli takowe miałyby nastąpić w przypadku gdy nie zawnioskuję w stosownym czasie do komornika o zaprzestanie dalszych czynności zabezpieczenia roszczeń.
Anonim
10 lut 23 o 15:37
Myślę, że z ostrożności należałoby tak zrobić. I nie chodzi tylko o koszty ale też o to, aby dłużnik nie zarzucił wierzycielowi działania na jego szkodę.
admin
10 lut 23 o 15:51
Czy ugoda sądowa sama z siebie jest czy nie jest tytułem wykonawczym? O ile dobrze doczytałem, to w przypadku gdy dłużnik nie zapłaci w terminie należności z ugody, dopiero wtedy występuję do Sądu z ugodą o nadanie jej klauzuli wykonalności i na podstawie udzielonego tytułu wykonawczego (ugoda z klauzulą) występuję do komornika z wnioskiem o egzekucję. Taka droga ponoć obowiązuje w przypadku gdy dłużnik nie spłaca zobowiązań z ugody. Ale w przypadku gdy ja chciałbym uzyskać tą zabezpieczoną kwotę przez komornika, to mogę tylko przedstawić komornikowi samą treść ugody – zatwierdzoną przez Sąd oraz mój wniosek o egzekucję z zabezpieczonej kwoty – i na tej podstawie komornik przeleje na moje konto bankowe tą zabezpieczoną kwotę?
Ares
8 cze 25 o 14:16
Tak, ugoda jest tytułem wykonawczym po nadaniu jej klauzuli wykonalności po spełnieniu warunków wskazanych przez Pana. Ugoda sądowa stanowi tytuł egzekucyjny na mocy art. 777 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego (kpc) co oznacza, że może być podstawą egzekucji komorniczej po nadaniu jej klauzuli wykonalności przez sąd. Klauzula wykonalności to formalne potwierdzenie sądu, że dokument (w tym przypadku ugoda sądowa) może być podstawą wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Dopiero po nadaniu tej klauzuli ugoda sądowa staje się tytułem wykonawczym czyli dokumentem uprawniającym do prowadzenia egzekucji komorniczej. Sąd udzielił Panu zabezpieczenia roszczenia i na tej podstawie w Pana sprawie komornik zabezpiecza roszczenie? Dopóki nie wniesie Pan o egzekucję (na podstawie ugody zaopatrzonej w klauzulę wykonalności), to komornik nie przeleje Panu zabezpieczonej kwoty – pozostanie ta kwota w depozycie.
admin
8 cze 25 o 14:24