Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ubezpieczenie turystyczne wyjazdu zagranicznego

Brak komentarzy

Wraz z nadejściem sezonu letniego rozpoczyna się okres wakacyjnych wyjazdów. Coraz więcej rodaków zamiast urlopu nad zimnym Morzem Bałtyckim decyduje się na wyjazd zagraniczny na południe kontynentu, gdzie ciepła i słoneczna pogoda jest gwarantowana. Na różnych stronach internetowych dostępne są poradniki, co należy ze sobą zabrać do danego kraju i na co zwrócić szczególną uwagę. Zwykle pojawia się również temat wykupienia polisy turystycznej dla uczestników wyprawy. Część osób zachęca do tego by przed wyjazdem nabyć tego typu ubezpieczenie, inni odradzają sugerując, że tą samą rolę spełnia tzw. EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawana darmowo w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia. Prawda jak to zwykle bywa leży pośrodku.

Karta dostępna w NFZ spełnia podobną rolę co zlikwidowane niedawno w Polsce legitymacje ubezpieczeniowe. Jest ona potwierdzeniem, że danej osobie należą się świadczenia w ramach publicznej służby zdrowia w państwach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie i Szwajcarii. Należy pamiętać jednak, że jeżeli w danym kraju do wizyty lekarskiej pacjenci dopłacają, to pomimo posiadania EKUZ, również będzie trzeba za taką wizytę zapłacić. Także wszelkiego rodzaju akcje ratownicze nie podlegają refundacji. Widać więc, że karta ta zapewnia ochronę, posiada jednak również pewne istotne ograniczenia, o których istnieniu należy pamiętać.

Przeczytaj też: Definicja i funkcje ubezpieczenia na życie

Jeśli chodzi natomiast o ubezpieczenie turystyczne to może ono być doskonałym uzupełnieniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Koszt wykupienia takiej polisy jest stosunkowo nieduży, a w przypadku wystąpienia poważnego zachorowania, wypadku, a nawet śmierci, ubezpieczyciel pokryje koszty pomocy medycznej, akcji ratunkowej, czy też koszty przewiezienia zwłok do kraju. Oczywiście tego typu zdarzenia, występują stosunkowo rzadko, kiedy jednak do nich dojdzie, potrafią zrujnować budżet rodzinny.

Każdej osobie urlop kojarzy się z relaksem, beztroską i zabawą. W życiu jednak dochodzi do wielu, różnych nieprzewidzianych wypadków. Dobre ubezpieczenie turystyczne zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa nawet w takich przypadkach jak zgubienie bagażu, wyrządzenie komuś szkody, czy też konieczność natychmiastowego powrotu do kraju. Należy pamiętać, że posiadanie wyłącznie karty EFUZ nie zapewnia pełnej ochrony. Dlatego warto wykupić polisę turystyczną, która zapewni kompleksową ochronę osób przebywających poza granicami kraju by nie dopuścić do sytuacji by urlop marzeń przerodził się w koszmar. Na zdrowiu i bezpieczeństwie rodziny nie warto oszczędzać.

15 września, 2014

kategoria ubezpieczenia

Skomentuj