Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprzedaż udziału w nieruchomości przez syndyka

5 komentarzy

Pytanie: Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprzedaż połowy mieszkania przez syndyka bo mąż ogłosił upadłość konsumencką i połowa mieszkania idzie na sprzedaż. Co z moją częścią i jak to ma być ktoś kupi ta część i będziemy mieszkać Ja z synem i ktoś.

Przeczytaj też: Wypowiedzenie umowy najmu nieruchomości przez syndyka

Odpowiedź: Syndyk może sprzedać nieruchomość (w tym przypadku udział w nieruchomości) w drodze przetargu lub z wolnej ręki.

Jeżeli ktoś kupi pół mieszkania, to będzie mógł się do Was wprowadzić. Prawdopodobnie jednak nie wprowadzi się (choć może) lecz zechce znieść współwłasność mieszkania. Jeżeli nie dogadacie się w tej kwestii, to może wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności: Zniesienie współwłasności nieruchomości. Podział, przyznanie całej współwłaścicielowi, sprzedaż. To uprawnienie przysługuje też Pani jako drugiemu współwłaścicielowi.

Bardzo rzadko na licytacji komorniczej udaje się sprzedać udział w mieszkaniu, z pewnością nie inaczej bywa w przypadku sprzedaży mieszkania przez syndyka.

Przeczytaj też: Czy roszczenie o zniesienie współwłasności ulega przedawnieniu?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

24 października, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Sprzedaż udziału w nieruchomości przez syndyka'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam podobną sytuację to znaczy w zasadzie identyczną plus kredyt za to mieszkanie który muszę sama spłacać bo mąż ogłosił upadłość. Mąż tylko jeszcze na papierze…

  Karolina

  25 paź 22 o 15:12

 2. Mam dłużnika, który posiada 1/4 nieruchomosci w której mieszka jego ojciec i brat (obaj pracujący za minimalna krajową). 1/4 nikt nie kupi, ale czy przejmując ten udział po drugiej licytacji jest jakaś szansa na sprzedaż całej nieruchomosci i podział pieniędzy pomiędzy nas wszystkich?

  Piotr

  26 paź 22 o 08:27

 3. Jest to możliwe ale zależy od decyzji sądu (zakładając, ż eoni nie zgodzą się na sprzedaż a pewnie się nie zgodzą). Możliwe opcje sądowego zniesienia współwłasności: https://pamietnikwindykatora.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-nieruchomosci-podzial-przyznanie-calej-wspolwlascicielowi-sprzedaz/

  admin

  26 paź 22 o 11:01

 4. Czy w przypadku zasadzenia obowiązku spłaty mnie będę mógł prowadzić z ich części nieruchomosci? Zakładam ze nie będą mieć środków na spłatę.

  Piotr Woźniak

  26 paź 22 o 18:20

 5. Tak, będzie Pan mógł prowadzić egzekucję z każdego składnika ich majątku a więc też z ich udziałów w nieruchomości.

  admin

  26 paź 22 o 19:41

Skomentuj