Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprzedaż nieruchomości a dożywocie

2 komentarze

Pytanie: Mam 2 braci , ktorym zostal podarowany dom. 1 brat mieszka na dole, gorna polowa nalezy do mojego drugiego brata aczkolwiek on tam nie mieszka tylko nasza Mama , ktora ma wylamek i dozywotnie poruszanie sie po calym mieszkaniu !

ten brat ktoremu zostala podarowana gora mieszkania odziedziczyl w Niemczech mieszkanie po dziadkach ,ale musi prawem niemieckim moja mame i jej siostre splacic i tutaj teraz problem !!!

jest zly na moja Mame ze ona chce to co jej sie nalezy po jej rodzicach ( jej polowe z mieszkania w Niemczech) a on chce naslac komornika na ta gorna polowe w Polsce !! prawem Niemieckim musi mojej Mamie i jej siostrze xx.000 euro splacic . Wstawil to niemieckie mieszkanie do Internetu i ma mozliwosc je sprzedac !

Jak moze w tym wypadku komornik postapic

Odpowiedź: Na jakiej podstawie i przeciwko komu brat chce nasłać komornika na górną część tej nieruchomości – domu w Polsce? Komornika można nasłać tylko na dłużnika a nie ot tak, żeby sprzedał cos w imieniu właściciela.

Przeczytaj też: Rozwiązanie umowy dożywocia

On chce splacic siostre Mamy w tym ze wezmie kredyt a na Mame chce naslac komornika zeby cala gore zabral i w ten sposob ja splacic …. to czysta zlosc i najwieksze swinstwo zeby Mamie bez powodu cos takiego zrobic .
Jestesmy bezradni i mamy nadzieje ze komornik zareaguje ewentualnie tym ,ze powinien sprzedac to mieszkanie w Niemczech .

Jak napisałem wcześniej, nie da się nasłać komornika jeżeli nie ma się dłużnika przeciwko któremu ma się tytuł wykonawczy.

Przeczytaj też: Umowa dożywocia a skarga pauliańska

Brat może jedynie sprzedać komuś swoją część domu ale wyłamek czyli prawo dożywocia dla mamy pozostanie i nabywca będzie musiał to prawo respektować. Poza tym, zgodnie z art. 914 kc jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa. Nawiasem mówiąc, tak samo jest w przypadku komorniczej sprzedaży nieruchomości: https://pamietnikwindykatora.pl/prawo-dozywotniego-zamieszkania-a-komornik/. W związku z powyższymi uwarunkowaniami wątpię w to aby znalazł się chętny na kupno takiej części nieruchomości.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 lutego, 2021

Komentarze do 'Sprzedaż nieruchomości a dożywocie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Szanse zerowe na sprzedaż nieruchomości z takim dożywotnikiem, tym bardziej że to jak sądzę starsza osoba.

    Amba

    28 lut 21 o 19:58

  2. Zgada się. Nieruchomość z “normalnym” lokatorem trudno sprzedać na licytacji, lokator odstrasza licytantów a co dopiero dożywotnik..

    Leszek

    18 cze 21 o 16:38

Skomentuj