Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprzedaż nieruchomości a dożywocie

2 komentarze

Pytanie: Mam 2 braci , ktorym zostal podarowany dom. 1 brat mieszka na dole, gorna polowa nalezy do mojego drugiego brata aczkolwiek on tam nie mieszka tylko nasza Mama , ktora ma wylamek i dozywotnie poruszanie sie po calym mieszkaniu !

ten brat ktoremu zostala podarowana gora mieszkania odziedziczyl w Niemczech mieszkanie po dziadkach ,ale musi prawem niemieckim moja mame i jej siostre splacic i tutaj teraz problem !!!

jest zly na moja Mame ze ona chce to co jej sie nalezy po jej rodzicach ( jej polowe z mieszkania w Niemczech) a on chce naslac komornika na ta gorna polowe w Polsce !! prawem Niemieckim musi mojej Mamie i jej siostrze xx.000 euro splacic . Wstawil to niemieckie mieszkanie do Internetu i ma mozliwosc je sprzedac !

Jak moze w tym wypadku komornik postapic

Odpowiedź: Na jakiej podstawie i przeciwko komu brat chce nasłać komornika na górną część tej nieruchomości – domu w Polsce? Komornika można nasłać tylko na dłużnika a nie ot tak, żeby sprzedał cos w imieniu właściciela.

On chce splacic siostre Mamy w tym ze wezmie kredyt a na Mame chce naslac komornika zeby cala gore zabral i w ten sposob ja splacic …. to czysta zlosc i najwieksze swinstwo zeby Mamie bez powodu cos takiego zrobic .
Jestesmy bezradni i mamy nadzieje ze komornik zareaguje ewentualnie tym ,ze powinien sprzedac to mieszkanie w Niemczech .

Jak napisałem wcześniej, nie da się nasłać komornika jeżeli nie ma się dłużnika przeciwko któremu ma się tytuł wykonawczy.

Brat może jedynie sprzedać komuś swoją część domu ale wyłamek czyli prawo dożywocia dla mamy pozostanie i nabywca będzie musiał to prawo respektować. Poza tym, zgodnie z art. 914 kc jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa. Nawiasem mówiąc, tak samo jest w przypadku komorniczej sprzedaży nieruchomości: https://pamietnikwindykatora.pl/prawo-dozywotniego-zamieszkania-a-komornik/. W związku z powyższymi uwarunkowaniami wątpię w to aby znalazł się chętny na kupno takiej części nieruchomości.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

28 lutego, 2021

Komentarze do 'Sprzedaż nieruchomości a dożywocie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Szanse zerowe na sprzedaż nieruchomości z takim dożywotnikiem, tym bardziej że to jak sądzę starsza osoba.

    Amba

    28 lut 21 o 19:58

  2. Zgada się. Nieruchomość z “normalnym” lokatorem trudno sprzedać na licytacji, lokator odstrasza licytantów a co dopiero dożywotnik..

    Leszek

    18 cze 21 o 16:38

Skomentuj