Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprzedaż mieszkania bez zgody współwłaściciela

5 komentarzy

Pytanie: Chciałam prosić o poradę, w sprawie mojej mamy, która odziedziczyła po swoim ojcu mieszkanie na spółkę ze swoim bratem (który przebywa w zakładzie karnym i brak z nim jakiegokolwiek kontaktu). Brat mamy ma długi spowodowane np. niepłaceniem alimentów itp. Czy jest możliwość sprzedaży mieszkania, które na ten moment generuje tylko koszty dla mojej mamy, która nie chcąc zadłużać mieszkania, płaci za nie comiesięczny czynsz z własnej kieszeni już kilka lat.

Odpowiedź: Mama może sprzedać tylko tylko jej udział w mieszkaniu, do sprzedaży całego mieszkania konieczna jest zgoda współwłaściciela nieruchomości. Prawnie nie można go do tego zmusić.

Jakimś rozwiązaniem jest wniesienie do sądu o zniesienie współwłasności. Sąd może wtedy przyznać mieszkanie jednemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty drugiego. Jeżeli to nie będzie możliwe finansowo sąd postanowi o sprzedaży mieszkania przez komornika w drodze licytacji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 listopada, 2021

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Sprzedaż mieszkania bez zgody współwłaściciela'

Subscribe to comments with RSS

 1. Komornik skasuje dla siebie od sprzedaży 10% tak jak w egzekucji prowadzonej przeciwko dłużnikowi? Kto zapłaci za opis i oszacowanie nieruchomości?

  Jacek

  6 Lis 21 o 04:29

 2. Dokładnie tak. Jak w przypadku egzekucji z nieruchomości, stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego dla egzekucji z nieruchomości.

  admin

  6 Lis 21 o 04:43

 3. No jest to jakiś sposób, chyba jedyny w zaistniałej sytuacji. Tylko że można się spodziewać za niskiej ceny na licytacji jeżeli zasady są takie same jak przy sprzedaży nieruchomości dłużnika.

  Ewa

  9 Lis 21 o 07:22

 4. Niekoniecznie, równie często cena jest za wysoka. Teoretycznie jednak owszem, cena wywoławcza jest za niska w takiej sytuacji.

  admin

  9 Lis 21 o 07:56

 5. Sposób jak widać kosztowny ale jedyny jeżeli drugi współwłaściciel nie jest zainteresowany sprzedażą.

  Anonim

  15 Lis 21 o 21:36

Skomentuj