Sprzeciw od nakazu zapłaty a postępowanie egzekucyjne
Pytanie: Sąd wydał przeciwko mnie nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, zamierzam wnieść sprzeciw ponieważ uważam, że długu nie mam a na pewno nie w takiej wysokości. Czy pomimo wniesienia sprzeciwu wierzyciel może zlecić komornikowi prowadzenie postępowania egzekucyjnego? Podobno nawet na podstawie nieprawomocnego nakazu zapłaty komornik może prowadzić egzekucję?
Przeczytaj też: Co napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty?
Odpowiedź: Po wniesieniu przez pozwanego sprzeciwu, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym zostaje uchylony, zresztą do czasu wniesienia sprzeciwu taki nakaz zapłaty też nie uprawnia do wszczęcia postępowania egzekucyjnego ani zabezpieczającego.
Przeczytaj też: Sprzeciw od nakazu zapłaty bez podpisu
To o czym Pan słyszał, dotyczy nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym wydanym na podstawie weksla. Tylko taki nakaz zapłaty jest natychmiast wykonalny po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności ale oczywiście i od takiego nakazu pozwany może się odwołać.
Przeczytaj też: Zarzuty od nakazu zapłaty z weksla
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Jedną fakturę zapłaciłem częściowo, wierzyciel grozi sądem, czy otrzyma nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z uwagi na to częściowa spłatę?
Krystian
9 sty 21 o 12:08
Sąd nie powinien w takiej sytuacji wydać nakazu w postępowaniu nakazowym. Częściowa zapłata za fakturę nie oznacza automatycznie, że dłużnik uznał cała należność z faktury do zapłaty.
admin
9 sty 21 o 12:29
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym kompletnie nic nie znaczy, dość zauważyć, że sądy wydają takie nakazy nawet na podstawie faktury która ani nie jest częściowo zapłacona ani nawet nie jest ze strony dłużnika podpisana! Każdy sobie może taką fakturę wydrukować całkowicie bezpodstawnie i wnieść o nakaz zapłaty do sadu i nakaz otrzyma! Tylko co dalej?
Jagna
27 lip 21 o 12:18