Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Sprawdzenie wypłacalności osoby prywatnej

10 komentarzy

Pytanie: Znajomy prosi mnie o udzielenie mu pożyczki gdyż jak twierdzi, zamierza otworzyć firmę. Co mogę zrobić aby sprawdzić, ze jest wypłacalny? Zaznaczam, że wiem że on nie posiada nieruchomości która mogłaby być zastawem, zabezpieczeniem spłaty tej pożyczki, wiem też że nie posiada własnego samochodu gdyż pracuje jako przedstawiciel handlowy w dużej korporacji i jeździ samochodem służbowym. Jest to młody człowiek i jeszcze nie zdążył się dorobić wobec czego nie dziwi mnie to że nie ma własnego mieszkania. Chciałabym przede wszystkim sprawdzić, czy nie ma długów, abym ja nie było kłopotów ze zwróceniem mi pożyczki.

Przeczytaj też: Pożyczka prywatna a hipoteka

Odpowiedź: Może Pani zacząć od wpisania jego danych (imię, nazwisko, adres) w wyszukiwarce internetowej, najlepiej chyba w google.pl jak tej obejmującej chyba największe zasoby internetu w porównaniu do innych wyszukiwarek. Jeżeli jest czyimś dłużnikiem, to może został umieszczony w jakimś internetowym rejestrze dłużników formalnie działającym jak giełda wierzytelności. Następnie, może Pani poprosić go aby przedstawił Pani zaświadczenie z BIK o braku zobowiązań wobec banków z tytułu kredytów i pożyczek. Każdy może otrzymać stamtąd raport o sobie. Tak samo w przypadku BIG-ów a więc Biur Informacji Gospodarczej takich jak Krajowy Rejestr Długów, czy Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Niech wystąpi o stosowne raporty i udostępni je Pani. Kolejna sprawa to sprawdzenie, ile wynosi jego wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę (tudzież inne dochody) i czy wolne jest od potrąceń a więc czy przypadkiem komornik nie prowadzi przeciwko niemu egzekucji pobierając część wynagrodzenia z jego konta. Niech więc ten znajomy przedstawi Pani zaświadczenie wiarygodne informujące o tym, ile wynosi jego wynagrodzenie oraz ile otrzymuje co miesiąc na konto.

Przeczytaj też: Podrobienie zaświadczenia o zarobkach – bardzo łatwe

Wspomniała Pani że to młody człowiek, ale i tak warto sprawdzić w urzędzie miejskim czy gminy, gdzie prowadzona jest ewidencja działalności gospodarczej, czy znajomy aby nie figuruje tam jako przedsiębiorca (który zakończył działalność gospodarczą). Wielu przedsiębiorców kończy działalność z długami, z powodu długów. Gdyby więc okazało się, że figuruje w ewidencji działalności gospodarczej jako były przedsiębiorca, to powinna go Pani zapytać, co to znaczy, czy nie zakończył działalności z długami.

Przeczytaj też: Oświadczenie o braku wymagalnych zobowiązań finansowych

I na koniec, niech napisze dla Pani oświadczenie że nie posiada żadnych długów a jeżeli posiada, to w jakiej kwocie, z jakiego tytułu. Może mieć np. kredyt w banku który to kredyt nie jest przeterminowany (nie ma zaległości w spłacie kredytu) i to też jest dług. Takie oświadczenie może się przydać jeżeli okaże się że wprowadził Panią w błąd zataiwszy inne długi np. z tytułu innych pożyczek. Jeżeli bowiem okaże się iż nie może Pani odzyskać pożyczki w egzekucji komorniczej, to łatwiej będzie udowodnić w postępowaniu karnym ze wyłudził od Pani pożyczkę. Zawsze może Pani zlecić wywiadowni gospodarczej sprawdzenie wiarygodności finansowej pożyczkobiorcy. Ryzyko takiego zlecenia jest takie, że może Pani natrafić na wywiadownię nierzetelną, a nawet na oszustów którzy wcale nie będą sprawdzać pożyczkobiorcy (bo nie mają takich możliwości) i w raporcie przedstawia Pani nieprawdziwe, zmyślone informacje. Moim zdaniem najlepiej zwrócić się do agencji detektywistycznej, prawdopodobnie detektywi będą mieli możliwość dotarcia do informacji, których Pani nie byłaby w stanie zdobyć a które mogą w istotny sposób rzutować na wiarygodność pożyczkobiorcy i mogą Pani dopomóc w ostatecznym podjęciu decyzji o tym, czy udzielić znajomemu pożyczki. Chodzi np. o informacje dotyczące postępowań sądowych oraz egzekucyjnych, czy były lub są prowadzone przeciwko pożyczkobiorcy oraz o postępowaniach karnych dotyczących zwłaszcza przestępstw przeciwko mieniu a więc oszustwa, przywłaszczenia.

Przeczytaj też: Sprawdzenie dłużnika u komornika przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 sierpnia, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Sprawdzenie wypłacalności osoby prywatnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Moja mama pożyczyła bratowej kwote 47.000 , 3 lata temu. W zwiazku z tym iż moja mama bardzo potrzebuje tych pieniędzy, bratowa mówi ze nie ma za co oddać dlatego, że jest kompletnie zadłużona we wszystkich możliwych bankach. Sytuacja jest taka, że komornik przejął „podobno” dom ciotki i jej córka wzięła gdzieś w banku kredyt, żeby móc mamę spłacić – nazwy banku niestety nie znam. Nie wiem niestety, czy to jest dalsza wymówka czy rzeczywiście tak jest jak ona mówi, ponieważ zawsze ma jakąś wymówkę i wytłumaczenie co powoduje że sytuacja się przedłuża i staje się nie do wytrzymania. Dlatego moje pytanie brzmi czy Państwo mają możliwość sprawdzenia takich informacji i jak długo potrwałoby ściągnięcie w/w sumy? Jak szybko można by się tą sprawą zająć, nie ukrywam że czas jest dla Nas bardzo ważny. Moja mama mieszka w Bełchatowie a ciotka w Rybniku. Mama posiada wszelkie kwity z banku iż takiej pożyczki udzieliła.

    Ewka

    26 gru 20 o 19:03

  2. Sprawdzanie prawdziwości tych informacji naszym zdaniem jest zbędne, wszak niezależnie od ustaleń jest dług który dłużnik powinien spłacić. Poza tym jednak komornik ot tak po prostu nie przejmuje domu dłużnika, bank też nie, lecz prowadzone jest przez komornika postępowanie egzekucyjne z nieruchomości i w końcu, zwykle po wielu miesiącach lub nawet po dwóch, trzech latach (gdy dłużnik opóźnia), wyznaczana jest licytacja mieszkania, najpierw pierwsza następnie kolejna. Zwykle zaś ani na pierwszej ani na drugiej licytacji nikt nie chce kupić zamieszkałej nieruchomości, bo pozbycie się lokatorów nie jest łatwe.

    Jak chodzi o faktyczne przejęcie nieruchomości dłużnika, to może takowe zostać dokonane przez wierzyciela na własność po bezskutecznej licytacji, jednak i w tym wypadku wierzycieli często skutecznie odstrasza to, że są lokatorzy.

    admin

    26 gru 20 o 19:21

  3. Zamierzam ubiegać się o sporą pożyczkę u bogatego człowieka którego polecił mi mój znajomy. Mam w związku tym pytanie, jak pożyczkodawca może sprawdzić moją wiarygodność i przeszłość finansowa i w ogóle. To znaczy pytanie nie tyle jak on sam może mnie sprawdzić ile bardziej co może na mój temat ustalić np. detektyw, Policja?

    Wisiek

    1 mar 21 o 12:11

  4. Przede wszystkim, Policja nie zajmuje się sprawdzaniem pożyczkobiorców. Pański pożyczkodawca naszym zdaniem powinien przede wszystkim zadbać o dokonanie zabezpieczenia spłaty pożyczki poprzez zwłaszcza ustanowienie hipoteki na Pana domu albo na mieszkaniu czy innej nieruchomości jeśli Pan takowa posiada. Jeżeli nie to np. dokonać przewłaszczenia Pana samochodu samochodzie albo żądać poręczenia pożyczki przez kogoś, i dokonać zabezpieczenia pożyczki na majątku poręczyciela. Jeżeli natomiast idzie możliwości sprawdzenia Pana, to jest ich sporo. Przede wszystkim musi się Pan liczyć z tym, że pożyczkodawca zamiast płacić komuś za zbieranie informacji o Panu, może wprost od Pana zażądać aby dostarczył mu Pan różnych dokumentów, zaświadczeń uzależniając od tego udzielenie Panu pożyczki. Może więc np. zażądać zaświadczenia o niekaralności, zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości dochodów (nie warto a dokładniej nie wolno przekazywać nieprawdziwych informacji z Biura Informacji Gospodarczej (np. z Krajowego Rejestru Długów, z Infomonitora) stwierdzających że nie figuruje Pan w nich jako dłużnik. Dalej, np. informacji z BIG czyli Biura Informacji Kredytowej a mianowicie czy ma Pan zaciągnięte kredyty albo pożyczki w bankach, czy zalega Pan ze spłatą albo czy w przeszłości zalegał Pan ze spłatą w stosunku do jakiegoś banku. Dalej, z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Może też, zwłaszcza jeśli prowadzi Pan działalność gospodarczą, zażądać zaświadczeń o niezaleganiu w zapłacie podatków oraz składek ZUS.
    A np. detektyw może mieć takie (nieformalne) możliwości, że sprawdzi czy wszystko to co Pan przedstawi jest zgodne ze stanem faktycznym, czy nie jest podrobione a ponadto np. czy aby u któregoś z komorników w Pana rejonie nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne przeciwko Panu albo czy aktualnie nie są prowadzone przeciwko Panu postępowania karne. Zapewne dobra agencja detektywistyczna jest w stanie zebrać jeszcze wiele innego rodzaju informacji, bez Pana wiedzy, co dotyczy np. także swego rodzaju wywiadu środowiskowego.

    admin

    1 mar 21 o 12:28

  5. Jako zabezpieczenie pożyczki wymienia się też często gęsto weksel. Totalna bzdura, herezja i nie wiadomo co jeszcze, bo przecież weksel nie jest żadnym zabezpieczeniem. Sam w sobie nie ma żadnej wartości i jest dobry tylko do tego, aby szybko móc zabezpieczyć mienie dłużnika (nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym – z weksla) tylko co, jeżeli dłużnik nie ma żadnego majątku? W takim wypadku komornik nie wyegzekwuje należności. Weksel to nie pieniądz, to nie złoto, to nie obligacja. Weksel nie jest zabezpieczeniem wierzytelności, koniec, kropka. Ktoś powie że, no dobrze, ale banki stosują weksle zabezpieczając kredyty. Tak, ale oprócz tego sprawdzają czy kredytobiorca ma i w jakiej wysokości dochody i z jakiego stosunku. Poza tym, spłatę kredytu zabezpieczają w wielu przypadkach właśnie na rzeczy. W kredytach celowych a więc hipotecznych albo samochodowych, zabezpieczeniem jest przedmiot kredytu. Pożyczki hipoteczne, jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczone są na hipotece nieruchomości będącej niekredytowaną własnością pożyczkobiorcy. Niektóre kredyty firmowe udzielane są pod zastaw towaru. Weksel zabezpieczeniem wierzytelności nie jest, powtarzam.

    Anonim

    20 lip 21 o 13:22

  6. Zastosowanie weksla ma sens jako dodatek, kiedy wiadomo że dłużnik ma majątek z którego można prowadzi egzekucję.

    Zubrzycki

    13 wrz 21 o 14:44

  7. Lepszy od weksla jest akt notarialny poddania się egzekucji. Na nakaz zapłaty z weksla jak i każdy inny trzeba poczekać nieraz i ze dwa miesiące.

    motor

    14 paź 21 o 09:06

  8. Nie wiadomo jak długo się poczeka na nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności przez sąd, bo ta jest konieczna do egzekucji.

    admin

    14 paź 21 o 09:12

  9. Pożyczkowy biznes to w coraz większym zakresie pożyczki prywatne, te udzielane za pośrednictwem społecznościowych portali ale nie tylko, bo na własną rękę również. Na prywatnych pożyczkach można zarobić a pożyczkobiorca ma tańszą pożyczkę niż w banku czy w parabanku. Osobiście przymierzam się do zarabiania na pożyczkach, ale nie poprzez portal społecznościowy.

    Wiesiek

    11 gru 21 o 05:54

  10. Akurat największy portal społecznościowych pożyczek kokos.pl już dawno zakończył działalność w zakresie pożyczek społecznościowych.

    admin

    11 gru 21 o 07:13

Skomentuj