Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Spłata długu w ratach a odsetki

3 komentarze

Pytanie: Czy rozłożenie spłaty długu w ratach dotyczy także odsetek i czy można wnioskować o umorzenie odsetek? Czy naliczanie odsetek zostaje wstrzymane jeżeli chodzi o raty których termin spłaty według porozumienia jeszcze nie nastąpił?

Przeczytaj też: Komornik a rozłożenie spłaty na raty

Odpowiedź: Wszystko tu zależy od uzgodnień z wierzycielem. Często w przypadku porozumienia co do spłaty w ratach odsetki są umarzane (mowa o długach raczej nie wobec banku czy firmy pożyczkowej lecz pomiędzy przedsiębiorcami albo osobami prywatnymi). Może być jednak i tak, że rata zawiera już narosłe odsetki.

Przeczytaj też: Czy sąd może rozłożyć spłatę długu na raty?

Widziałem i taką ugodę w której zostało zastrzeżone, że po spłacie rat niezawierających odsetek zostaną one naliczone o ile dłużnik nie spłaci ich wcześniej.

Przeczytaj też: Czy firma windykacyjna może rozłożyć dług na raty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 grudnia, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Spłata długu w ratach a odsetki'

Subscribe to comments with RSS

 1. Czy umorzenie odsetek (i ewentualnie części kapitału) nie powoduje konieczności opłacenia podatku (zmniejszenie pasywów po stornie dłużnika)?

  Adam

  27 gru 22 o 11:30

 2. Tak, umorzone odsetki są dochodem dłużnika i należy od nich zapłacić podatek dochodowy.

  admin

  27 gru 22 o 11:35

 3. Czyli nie ma co negocjować z wierzycielem. Komornik statystycznie więcej niż 15-20% zadłużenia nie ściągnie a tyle może w najlepszym wypadku wyglądać podatek od umorzonej części długu.

  Adam

  28 gru 22 o 17:55

Skomentuj