Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Spłata długu w ratach a odsetki

13 komentarzy

Pytanie: Czy rozłożenie spłaty długu w ratach dotyczy także odsetek i czy można wnioskować o umorzenie odsetek? Czy naliczanie odsetek zostaje wstrzymane jeżeli chodzi o raty których termin spłaty według porozumienia jeszcze nie nastąpił?

Przeczytaj też: Komornik a rozłożenie spłaty na raty

Odpowiedź: Wszystko tu zależy od uzgodnień z wierzycielem. Często w przypadku porozumienia co do spłaty w ratach odsetki są umarzane (mowa o długach raczej nie wobec banku czy firmy pożyczkowej lecz pomiędzy przedsiębiorcami albo osobami prywatnymi). Może być jednak i tak, że rata zawiera już narosłe odsetki.

Przeczytaj też: Czy sąd może rozłożyć spłatę długu na raty?

Widziałem i taką ugodę w której zostało zastrzeżone, że po spłacie rat niezawierających odsetek zostaną one naliczone o ile dłużnik nie spłaci ich wcześniej.

Przeczytaj też: Czy firma windykacyjna może rozłożyć dług na raty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 grudnia, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Spłata długu w ratach a odsetki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy umorzenie odsetek (i ewentualnie części kapitału) nie powoduje konieczności opłacenia podatku (zmniejszenie pasywów po stornie dłużnika)?

    Adam

    27 gru 22 o 11:30

  2. Tak, umorzone odsetki są dochodem dłużnika i należy od nich zapłacić podatek dochodowy.

    admin

    27 gru 22 o 11:35

  3. Czyli nie ma co negocjować z wierzycielem. Komornik statystycznie więcej niż 15-20% zadłużenia nie ściągnie a tyle może w najlepszym wypadku wyglądać podatek od umorzonej części długu.

    Adam

    28 gru 22 o 17:55

  4. Witam mam pytanie mam ogromny dług który płacę co miesiąc u komornika sądowego. niestety rodzice nie pomagają a to pod ich presją wzięłam dla nich kredyt i mieli spłacać a tak się nie stało. place po 200 zł i wierzyciel nie chce umorzyć odsetek. mam 11000 zł długu a u komornika prawie tyle samo odsetek. Wszyscy mówią że nic się nie d a zrobić i tak po 11 latach spadło to na mnie, a też mam dzieci

    Beta

    6 lut 23 o 19:55

  5. Witam, czy ma Pani jakiś majątek, oficjalne dochody (w jakiej kwocie) z których komornik mógłby prowadzić egzekucję?

    admin

    6 lut 23 o 20:05

  6. Nie mam nic, to znaczy jestem na minimalnej stawce wynagrodzenia, nie mam samochodu ani własnego mieszkania, nic cennego.

    Beta

    6 lut 23 o 20:11

  7. To jeżeli nie ma Pani mienia z którego komornik mógłby prowadzić egzekucję, to sugeruję nic nie spłacać, komornik umorzy egzekucję jako bezskuteczną i wtedy wierzyciel zapewne będzie bardzo skłonny do ustępstw. Na przykład zaproponuj mu Pani, że albo umorzy odsetki i część należności albo nic więcej od Pani nie dostanie.

    admin

    6 lut 23 o 20:26

  8. Mąż ma samochód, odsetki znowu urosną i straszy zajęcia czegoś w domu.

    Beta

    7 lut 23 o 09:13

  9. Mąż nie jest dłużnikiem, więc samochód nie podlega egzekucji, z egzekucją w domu to jest najczęściej tak, że zajmie dla postrachu (ale nie zabierze) i nic nie zlicytuje (to nie te czasy kiedy ludzie kupowali używane agd i inne) i zwolni: https://pamietnikwindykatora.pl/czynnosci-terenowe-komornika/ poza tym może go Pani nie wpuścić: https://pamietnikwindykatora.pl/niewpuszczenie-komornika-do-domu/

    Umowy zlecenia nie zajmie (powyżej stawki minimalnej) jeśli przedstawi Pani dokumenty, ż eto Pani jedyne, powtarzające się wynagrodzenie: https://pamietnikwindykatora.pl/czy-komornik-moze-zabrac-cala-wyplate/

    Reasumując, jak napisałem w poprzednim komentarzu: ja na Pani miejscu przestałbym spłacać cokolwiek.

    admin

    7 lut 23 o 09:20

  10. Samochód powiedział że to męża więc jego to i moje, że może zająć. Dziękuję za odpowiedź

    Beta

    7 lut 23 o 12:57

  11. KOMORNIK OKŁAMUJE PANIĄ – nie może zająć nawet wspólnego samochodu jeżeli mąż nie jest dłużnikiem solidarnym z Panią…

    I w zasadzie tak samo w przypadku wyposażenia mieszkania jeżeli są to rzeczy wspólne.

    admin

    7 lut 23 o 14:18

  12. Jeszcze jedno pytanie czy z rozliczenia podatku może zająć np jak z mężem się rozliczaliśmy w zeszłym roku to zabrał a czy jak każdy osobno to zrobi , jest opcja że męża zajmie z góry dziękuję za odpowiedź bardzo mnie to uspokoiło i to bezinteresownie szacunek

    Beta

    7 lut 23 o 15:02

  13. Tak, wspólne rozliczenie podatku może zająć: https://pamietnikwindykatora.pl/wspolne-rozliczenie-podatku-a-komornik/ Rozliczcie się Państwo osobno, to rozliczenia – zwrotu nadpłaty podatku męża nie zajmie.

    admin

    7 lut 23 o 15:13

Skomentuj