Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Spłata długu przed licytacją

7 komentarzy

Pytanie: Muszę skontaktować się z komornikiem i porozmawiać jaka jest kwota i mam nadzieję, że w ratach będzie można spłacić. Mam jeszcze jedno pytanko, jeżeli dzisiaj był pan i robił zdjęcia mieszkania do wyceny to jeszcze nie jest za późno aby zacząć spłacać dług i nie stracę mieszkania?

Odpowiedź: Nie jest za późno. Masz czas do licytacji na spłacenie a dokładniej, do zakończenia licytacji, zgodnie z art. 981 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję. Od oszacowania do licytacji upłynie dobrych kilka miesięcy, przynajmniej ja takich terminów doświadczyłem jako wierzyciel. Ponadto możesz wydłużyć ten termin zaskarżając opis i oszacowanie nieruchomości tzn. już po oszacowaniu. Podnosząc, że jest oszacowana została na zaniżoną wartość. Zyskasz na czasie (cały czas możesz spłacać dług) parę miesięcy. Jak sąd nie uwzględni Twojej skargi to możesz wnieść zażalenie do wyższej instancji i znowu minie parę miesięcy. A jak sąd uwzględni skargę, to nakaże ponownie oszacować nieruchomość.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Spłata długu przed licytacją'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mogę się założyć, że nie przyszedł żaden licytant. Ani na pierwsza ani na druga licytację a wierzyciel nie skorzystał z możliwości przejęcia mieszkania na własność.

  karol

  10 Maj 21 o 18:23

 2. No i ja mam dylemat, skombinowałem pieniądze na spłatę ale się wstrzymuję. Mam tylko mieszkanie i zbliża się nieuchronnie licytacja. Poza tym oficjalnie nie mam nic co komornik mógłby zająć, sprzedać. Jeżeli licytacje nie wyłonią nabywcy, wierzyciel nie przejmie a nie przejmie na pewno, to egzekucja zostanie umorzona. Zaryzykować?

  Szaja

  21 Sie 21 o 16:29

 3. To Twoja decyzja. Pamiętaj jednak że umorzenie egzekucji nie jest umorzeniem długu. Wierzyciel w każdym momencie może ponownie wnieść do komornika o egzekucję.

  admin

  21 Sie 21 o 18:45

 4. Rzadko który wierzyciel znów występuje do komornika po wcześniejszym umorzeniu egzekucji. najczęściej ponowna egzekucja też jest bezskuteczna nawet prowadzona przez komornika mającego opinie lepszego.

  Izi

  10 Wrz 21 o 21:40

 5. Niektórzy dłużnicy myślą ze umorzenie egzekucji jest tożsame z umorzeniem długu lub z tym, że ponownej egzekucji komorniczej nie można wszcząć i takie tkwienie w błędzie można wykorzystać. A licytacje? Zwykle są nieskuteczne i egzekucje umorzone.

  Maliniak

  14 Wrz 21 o 19:38

 6. Jeżeli dłużnik raz spróbował szarej strefy to raczej już w niej pozostanie i kolejna egzekucja też tylko kosztami wierzyciela będzie.

  apri102

  29 Wrz 21 o 12:42

 7. Licytacja na 90% będzie bez skutku więc można zaryzykować niepłacenie. Po licytacji umorzenie egzekucji i spokój.

  Lexy

  8 Lis 21 o 18:56

Skomentuj