Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Spisujcie PESEL a nie numer dowodu osobistego!

3 komentarze

Pytanie: Chciałabym uzyskać informację na temat ewentualnej pomocy z Państwa strony przy ściągnięciu długu od osoby prywatnej. Króciutko naświetlę problem, otóż trzy miesiące temu działając z upoważnienia właściciela mieszkania (brat), użyczyłam mieszkanie pani z dwójką dzieci, została spisana odręcznie umowa użyczenia mieszkania w zamian za opłaty, niestety po dwóch miesiącach musiałam eksmitować panią, oczywiście opuściła mieszkanie ale zostawiła nie opłacone należności w sumie na kwote ok. 2 ooo,oozł, jako wstępne zabezpieczenie własnoręcznie napisała mi że i tu cytuję:” zobowiązuje się oddać pożyczoną kwotę w wysokości 1 680,oozł do dnia 10.10.2012r. …”podając adres aktualnego zamieszkania.

Przeczytaj też: Ustalenie adresu zamieszkania dłużnika przez policję

Niestety podała adres fałszywy i zmieniła numer telefonu. Nie mam z nią kontaktu. Chciała bym za Państwa pośrednictwem odzyskać pieniądze w kwocie sumującej zaległe płatności jak również deklarowanej pożyczki tj. ok. 4 000,00zł. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani bardzo proszę o kontakt pod numerem tel. … Nadmieniam, że w umowie użyczenia spisałam Panią z Dowodu osobistego, oto adres tej Pani … dow. osob. …, zam. …, Powiat kościerski, woj. pomorskie.

Przeczytaj też: Ustalenie PESEL pozwanego przez sąd

Odpowiedź: Może ten adres z dowodu „przyjmie” nakaz zapłaty albo choć powróci do sądu jako dwukrotnie awizowany i niepodjęty to też się uprawomocni. Możesz zrobić próbę z przedsądowym wezwaniem do zapłaty. Jednak przede wszystkim chce napisać o tym, co w tytule wykrzyczałem. Po co Ci numer dowodu osobistego dłużniczki? To jest pytanie też do wszystkich (zwłaszcza wynajmujących ale też często do pożyczkodawców prywatnych) wierzycieli którzy zamiast spisać z dowodu osobistego PESEL dłużnika, to spisują numer dowodu osobistego, nie wiadomo po co. Takich jest chyba większość, niestety. Numer dowodu ani komornikowi się nie przyda (będzie chciał od Was jako od wierzyciela PESEL dłużnika) ani też aktualnego adresu dłużnika w zbiorze (nomen omen) PESEL nie otrzymacie podając tylko numer jego dowodu osobistego. Jak wiadomo, na dowodzie osobistym jest PESEL; nic tylko spisać.

Przeczytaj też: Czy komornik ma dostęp do bazy PESEL?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 sierpnia, 2020

kategoria windykacja

Komentarze do 'Spisujcie PESEL a nie numer dowodu osobistego!'

Subscribe to comments with RSS

 1. A nie jest tak, że to sąd ma ustalić nr PESEL pozwanego jeżeli powód nie podał?

  Dani

  8 kw. 21 o 06:57

 2. Zgadza się ale nie zawsze jest to możliwe: https://pamietnikwindykatora.pl/ustalenie-pesel-pozwanego-przez-sad/

  admin

  8 kw. 21 o 07:05

 3. Jeżeli sąd ustali PESEL a adres zamieszkania pozwanego widoczny w bazie PSEL nie będzie zgadzał się z adresem zamieszkania w umowie i w pozwie, to będzie problem. A tak może się zdarzyć.

  Krzysztof

  19 cze 21 o 04:14

Skomentuj