Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

SMS od komornika o zadłużeniu

2 komentarze

Pytanie: Czy SMS od komornika informujący o zadłużeniu może być prawdziwy? Koleżanka takowy otrzymała a jak twierdzi, nie ma żadnego długu nigdzie.

Przeczytaj też: Komornik nie odpowiada na pisma

Odpowiedź: Nie, komornik nie wysyła esemesów informujących o wszczęciu egzekucji, o zadłużeniu. Komornik ma obowiązek wysyłać takie powiadomienia pocztą poleconą: Czy komornik wysyła list polecony?. SMS w takiej sprawie należy zatem zignorować gdyż najprawdopodobniej jest to oszustwo. A nawet gdyby faktycznie okazało się później, że jest to sms od komornika to dłużnikowi nie grożą żadne konsekwencje z powodu zignorowania takiego esemesa.

Przeczytaj też: sms od firmy windykacyjnej bez wezwania do zapłaty

Już w toku postępowania egzekucyjnego komornik może uzgodnić ze stroną, że jakąś informację prześle esemesem, mailem albo przekaże telefonicznie ale jak chodzi o formalne powiadamianie o czynnościach egzekucyjnych i wezwania, komornik powinien kierować je do stron postępowania pocztą poleconą.

Przeczytaj też: Czy sms może być wezwaniem do zapłaty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 kwietnia, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'SMS od komornika o zadłużeniu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ten obowiązek korespondencji pocztą poleconą dotyczy tylko stron czy też innych uczestników postępowania egzekucyjnego?

    Lidka

    13 kw. 23 o 16:49

  2. Innych uczestników też dotyczy, bowiem nie istnieje osobny przepis w tej kwestii dotyczących uczestników nie będących stronami postępowania egzekucyjnego. Jednak akurat dzisiaj zapoznałem się z pewną sprawą w której uczestnik nie będący stroną złożył zawiadomienie do prokuratury na niedopełnienie obowiązków przez komornika. Chodzi o to, że komornik nie powiadomił go pisemnie o tym, że danego dnia o danej porze ma zamiar wejść do lokalu który ten uczestnik wynajmuje dłużnikowi. Powiadomił go o tym tylko esemesem właśnie na który to esemes ten pan odpowiedział “esemesy to może pan wysyłać do swojej kochanki”. I prokuratura umorzyła śledztwo w tej spawie uznając, że został prawidłowo powiadomiony. Faktem jest, że odpowiadają cna tego esemesa potwierdził, że zapoznał się z treścią.

    admin

    13 kw. 23 o 19:37

Skomentuj