Śmierć dłużnika alimentacyjnego a umorzenie postępowania egzekucyjnego
Pytanie: Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc były mąż zmarł płacił alimenty komornik ma oryginalny wyrok sądu jak mogę odzyskać wyrok i jakie dokumenty muszę przedstawić żeby je odzyskać oraz żeby zaprzestał ściągania alimentów.
Odpowiedź: Jeżeli były mąż nie miał zaległości w płaceniu alimentów, to komornik z urzędu umorzy postępowanie egzekucyjne dowiedziawszy się o śmierci dłużnika. Uważam, że w takim przypadku tytuł wykonawczy pozostawi w aktach sprawy ponieważ alimenty przyszłe nie podlegają dziedziczeniu wobec czego nie jest możliwe ściąganie ich od spadkobierców dłużnika.
Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji z powodu śmierci dłużnika
Jeżeli natomiast powstały zaległości w płaceniu alimentów (np. za kilka miesięcy wstecz lub dłużej), to takie zaległe alimenty mogą być egzekwowane od spadkobierców dłużnika i w takiej sytuacji komornik tak od razu nie umorzy postępowania egzekucyjnego. Tutaj, zgodnie z art. 819 § 1 kpc (Kodeksu postępowania cywilnego) komornik zawiesza postępowanie z urzędu w razie śmierci dłużnika i czeka 6 miesięcy na ewentualne wskazanie przez wierzyciela (po przeprowadzeniu postępowania spadkowego) spadkobierców dłużnika przeciwko którym można będzie można skierować egzekucję owych zaległych alimentów. I dopiero po tych 6 miesiącach, jeżeli wierzyciel nie wniesie o podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego już przeciwko spadkobiercom dłużnika, to komornik egzekucję umorzy i zwróci wierzycielowi alimentacyjnemu tytuł wykonawczy. Jednak w tym przypadku może obciążyć wierzyciela opłatą w wysokości 5% od kwoty pozostającego do wyegzekwowania długu. Proszę przeczytać: Umorzenie egzekucji z urzędu z powodu bezczynności wierzyciela. Koszty!
Wierzyciel może też wnieść o umorzenie egzekucji na jego wniosek ale i w tym przypadku wiąże się to z koniecznością zapłaty komornikowi 5% od pozostającego do egzekucji długu, jak wyżej: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Co w sytuacji gdy okaże się, że spadkobierców brak i komornik umorzy postępowanie egzekucyjne, czy też obciąży wierzyciela tymi 5 procentami opłaty stosunkowej?
Hesus
21 sty 22 o 14:20
Nie powinien. Ma prawo obciążyć jeżeli wierzyciel w ciągu tych 6 miesięcy nie dokona czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia egzekucji. Jeżeli jednak wierzyciel podejmie czynności niezbędne do przeprowadzenia postępowania spadkowego ale spadkobierców po prostu brak, to należy przyjąć, że tą niezbędną czynność podjął tyle, że ze skutkiem negatywnym ale to nie jego wina.
admin
21 sty 22 o 15:36
Znaczy to że przyszłych alimentów nie dziedziczy się?
Anonim
26 sty 22 o 08:30
Tak, długów z tytułu jeszcze niewymagalnych alimentów nie dziedziczy się.
windyktor
27 sty 22 o 07:52
Po dłużniku alimentacyjnym raczej nie przyjmować spadku nawet z dobrodziejstwem inwentarza, szkoda nerwów na użeranie się z komornikiem.
Borys
5 lut 22 o 16:45
Borys – to zależy od tego co odziedziczyłeś. Jeżeli gotówkę to czemu nie przyjąć? Tak samo samochód w dobrym stanie.
Anonim
15 lut 22 o 15:48
Nie jestem pewien, o co Ci chodzi. Odziedziczyć samochód jak i nieruchomość o wartości większej niż długi to zysk tylko trzeba wiedzieć, że komornik może prowadzić egzekucję nie tylko z odziedziczonych przedmiotów. Więcej: https://pamietnikwindykatora.pl/ryzyko-przyjecia-spadku-z-dobrodziejstwem-inwentarza/
admin
15 lut 22 o 15:56
Ojciec nie zyje.zalegal mi z dlugami,jak napisac pismo do komornika o umorzenie egzekucji co do zaleglosci alimentacyjnych?? Prosze o pomoc
Ang
15 mar 23 o 19:10
*zalegal mi z alimentami
Ang
15 mar 23 o 19:11
Ostrożnie… Proszę tylko poinformować komornika o śmierci ojca chociaż i tego według mnie nie musi Pani robić. Proszę nie wnioskować o umorzenie egzekucji. Komornik sam ją umorzy gdy dowie się o śmierci dłużnika. Obawiam się, że aby uniknąć płacenia komornikowi 5% od zaległych alimentów, będzie Pani musiała przeprowadzić postępowanie jak w poradzie powyżej.
admin
15 mar 23 o 20:34