Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Separacja faktyczna, prawna a dziedziczenie

2 komentarze

Pytanie: Jesteśmy z mężem w separacji, on ciężko zachorował. Czy będąc w separacji mam prawo dziedziczenia po małżonku?

Odpowiedź: Pytanie, czy jesteście Państwo w separacji prawnej czy w separacji faktycznej czyli nieformalnej – nie orzeczonej przez sąd. W przypadku orzeczenia przez sąd (na podstawie art. 611§ 1 Kodeks rodzinny opiekuńczy) małżeńskiej separacji prawnej małżonek nie dziedziczy po zmarłym z którym pozostawał w separacji.

Jak chodzi natomiast o separację faktyczną (takiego pojęcia w ogóle brak w polskim prawie) kiedy to nie została orzeczona przez sąd, to w przypadku takiej nieformalnej separacji (nie żyją ze sobą 😉 , nie zamieszkują ze sobą) małżonkowie dziedziczą jeden po drugim.

Konkludując, tylko separacja prawna (no i oczywiście rozwód) pozbawiają (byłego) małżonka prawa dziedziczenia po zmarłym. Oczywiście małżonek pozostający z drugim jedynie w separacji faktycznej też może go pozbawić prawa do dziedziczenia po sobie wydziedziczając go w testamencie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

15 listopada, 2020

kategoria inne

tag

Komentarze do 'Separacja faktyczna, prawna a dziedziczenie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Kupiliśmy z byłym mężem w latach 80 i na początku lat 90-tych ziemie rolniczą w ilości 3,4 ha / w sumie 6 działek/ w „zabitej deskami” miejscowości. Figurują w księgach wieczystych jako współwłasność małżeńska. Na najmniejszej z nich powstawało za zezwoleniem od 1993 tzw. siedlisko. Do dnia dzisiejszego nie odebrane. W 2002 roku otrzymałam rozwód, ale w związku z tym, ze i tak ziemia jak i nieruchomości miały przypaść dzieciom więc nie dokonaliśmy podziału majątku. W 2016r mój były mąż zmarł. W 2020r. okazało się, że pozostawił długi i dzieci zrzekły się spadku czyli nieruchomości po ojcu i spadek przeszedł na gminę. W zeszłym tygodniu przyszedł komornik wraz z biegłym sądowym zrobić wycenę nieruchomości. Czy w świetle braku podziału majątku może zlicytować moje 50% nieruchomości. Zaznaczam, ze nigdy żadnych długów nie miałam.

    Mirka

    1 Lut 21 o 18:44

  2. Nie, skoro dłużnikiem był tylko były Twój mąż, to komornik nie może licytować Twojej części nieruchomości a dokładniej Twego niewyodrębnionego udziału w nieruchomości. Rozwiedzeni małżonkowie nie dziedziczą po sobie, zatem Ty nie jesteś jego spadkobiercą i jego długi też nie przeszły na Ciebie. Gdy prowadzona jest egzekucja z udziału w nieruchomości, to oszacowaniu podlega cala nieruchomość ale licytowany będzie tylko udział po dłużniku.

    admin

    1 Lut 21 o 19:17

Skomentuj