Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Rękojmia w licytacji komorniczej

3 komentarze

Pytanie: U nas w bloku mieszka facet który świetnie zarabia podobno na licytacjach komorniczych. Jeździ po całej Polsce i licytuje i to jest jego jedyne zajęcie. Niestety jest nie do pogadania gdy chcę poruszyć ten temat. Pracuję zdalnie od zawsze, mam sporo czasu i chciałbym też z spróbować sił w tym biznesie. Pytanie moje dotyczy kapitału jako trzeba wyłożyć na licytację, bo podobno z góry trzeba wpłacić wadium, jak wysokie i czy jest to wadium zwrotne?

Przeczytaj też: Licytacja ruchomości – cena wywoławcza

Odpowiedź: To wadium w licytacjach komorniczych nosi formalną nazwę rękojmi. W przypadku licytacji ruchomości (a zapewne przede wszystkim takimi jest Pan zainteresowany) licytant składa rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania. Jeżeli jednak suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych, to rękojmi nie składa się. W przypadku licytacji nieruchomości rękojmia też wynosi jedną dziesiątą sumy oszacowania, bez względu na jej wysokość.

Przeczytaj też: Licytant który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji

Rękojmia jest zwracana licytantowi który nie wygrał licytacji a jeżeli wygrał, to jest zaliczana w poczet zapłaty ceny.

Rękojmia to niewielki problem w porównaniu z koniecznością uiszczenia zapłaty ceny jeżeli się wygra licytację.

Przeczytaj też: Termin zapłaty po licytacji nieruchomości

A jeżeli nie zdążę na licytację to rękojmia mi przepadnie?

Nie, w przypadku niestawienia się na licytację rękojmia też zostanie Panu zwrócona: https://pamietnikwindykatora.pl/niestawienie-sie-na-licytacji-a-przepadek-rekojmi/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Komentarze do 'Rękojmia w licytacji komorniczej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Bez układów z komornikami nie wzbogaci się na tej działalności. Co atrakcyjniejsze ruchomości i nieruchomości nadają swojakom.

    Padel

    6 lut 21 o 20:35

  2. Co do nieruchomości to może i tak ale samochody można bardzo okazyjnie kupić, przede wszystkim takie 5 letnie i starsze.

    Anonim

    5 sie 21 o 14:07

  3. Można też i wtopić gdy wylicytujesz samochód z wadami ukrytymi. Przed licytacją można samochód obejrzeć ale nie przejrzeć, pojechać na kanał czy do warsztatu.

    Franek

    17 sie 21 o 11:02

Skomentuj