Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

PZU – bezprawne odnowienie polisy OC?

11 komentarzy

Od lat agentka PZU (chyba jeszcze z czasów PRL mająca kontakty do mnie i innych osób) co roku telefonowała i przychodziła ubezpieczyć w zakresie OC i AC samochodu. Gadu gadu przy tym i jakoś nawet nie sprawdzałem, czy i o ile byłoby taniej w jakimś innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak w tym roku, z powodu znanych podwyżek ubezpieczeń, postanowiłem sprawdzić ceny w innych towarzystwach (taniej ubezpiecz – przez internet: tutaj) no i ubezpieczyłem się taniej, przez internet, w innej firmie. Pani z PZU jak co rok zatelefonowała aby umówić wizytę i powiedziano jej, że ubezpieczyłem się gdzie indziej.

Zadowolony z siebie przypomniałem sobie jeszcze, że słyszałem, czytałem o hecach z podwójnym ubezpieczeniem kiedy to ktoś zmienił ubezpieczyciela a ten dotychczasowy jakby nigdy nic samodzielnie odnowił mu polisę i taki nieszczęśnik był ubezpieczony podwójnie i oczywiście musiał płacić za dwa ubezpieczenia OC. Zacząłem sprawdzać w przepisach, jak to wygląda, czy aby nie powinienem wysłać do PZU wypowiedzenia ale przerwałem, bo przypomniałem sobie o ofercie którą niezależnie od agentki PZU mi przysłało. Oferta kończy się tak:

Aby przedłużyć ubezpieczenie, zapraszamy do swojego agenta lub najbliższego oddziału PZU.

No zobaczcie sami:

Aha, czyli nie że np. “Odnawiamy Pana polisę OC, jeżeli Pan nie chce, to należy złożyć wypowiedzenie” lecz jak wyżej. Kwestia ta jest też jednak uregulowana w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:

Art. 28 ust. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

ale:

1b. Nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia.

a także:

1c. Informacja, o której mowa w ust. 1b, zawiera w szczególności:
3) pouczenie o prawie wypowiedzenia dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zgodnie z ust. 1 oraz o formie, możliwym sposobie oraz terminie złożenia tego wypowiedzenia;
4) pouczenie o skutkach tego wypowiedzenia oraz o skutkach braku tego wypowiedzenia.

Jak zatem widać, PZU nie dopełnił formalności uprawniających go do automatycznego przedłużenia mi polisy OC. Przeciwnie, napisali, że jeśli chcę przedłużyć umowę, to “zapraszamy do swojego agenta lub najbliższego oddziału PZU”.

Skłamałbym jednak pisząc, że byłem zaskoczony otrzymanym po zakończeniu umowy ubezpieczenia esemesem z PZU o treści:

Przypominamy, że 10.08.2017 odnowiła się polisa OC nr … Prosimy o pilną wpłatę.

Nie będę reagował na żadne monity, mam nadzieję, że pozwą mnie o zapłatę i dopiero wtedy zareaguję.

I jeszcze jedno, do Państwa naciągaczy z PZU: mam u Was wykupione ubezpieczenie domu które kończy się w marcu przyszłego roku. Nawet gdyby okazało się najtańsze akurat u Was (wątpię), to go  nie odnowię, ubezpieczę dom w jakiejś innej firmie.

20 sierpnia, 2017

kategoria ubezpieczenia

Komentarze do 'PZU – bezprawne odnowienie polisy OC?'

Subscribe to comments with RSS

 1. “Nawet jak by się okazało najtańsze” – naprawdę wybierasz ubezpieczenie domu pod względem ceny, a nie warunków?

  Lech (remitent.pl)

  20 Sie 17 o 13:12

 2. Chłopie co ty piszesz, miej pretensje do nowego agenta, u którego wykupiłeś ubezpieczenie w innym towarzystwie ubezpieczneniowym , jego psim obowiązkiem była pomoc w wypowiedzeniu tobie starego ubezpieczenia, to co przychodzi do ciebie do domu z PZU jest to przypomnienie i propozycja nowego ubezpieczenia , która ma się nijak do twojego tłumaczenia ze jak się nie skontaktuje z PZU lub obecnym agentem PZU to ubezpieczenie nie trzeba wypowiadać, kto ci takich bzdur naopowiadał ? Aha i nie jestem agentem z PZU

  Agent

  20 Sie 17 o 13:29

 3. @Lech: zakładam, że warunki poza ceną są porównywalne.

  @Agent: bzdury piszesz, bez urazy. Aktualne przepisy przytoczyłem, może czas żebyś się z nimi zapoznał, bo zmieniły się kilka lat temu.

  admin

  20 Sie 17 o 13:55

 4. Rzadko kiedy tak jest, aby warunki były porównywalne. Nawet w ramach tego samego ubezpieczyciela warunki mogą być istotnie różne, w zależności od wybranego wariantu.

  Lech (remitent.pl)

  20 Sie 17 o 14:20

 5. To zakładam, że ubezpieczenie domu oferowane przez PZU nie deklasuje konkurencji, czy to cenowo, czy to zakresem i poziomem ochrony.

  admin

  20 Sie 17 o 15:15

 6. Sam miałem ostatnio stłuczkę i przyznam,że pieniądze z odszkodowania z OC sprawcy to śmiech na sali.Mogę z czystym sumieniem polecić Firmę Crashplus.Dopłacicli mi sporą sumke dzięki czemu bez problemu naprawiłem auto.Jakby ktos był chętny podaje numer do ich doradcy: 570660879

  Darek1988

  21 Sie 17 o 09:42

 7. lepiej wypowiedzieć od razu, zapłacić tylko za miesiąc, podejrzewam, ze brak informacji nie zwalnia z automatycznego przedluzenia ubezpieczenia

  swi

  21 Sie 17 o 15:33

 8. To po co są te przepisy obligujące ubezpieczyciela do pouczenia ubezpieczonego o skutkach niewypowiedzenia…

  admin

  21 Sie 17 o 15:51

 9. skutki niewypowiedzenia są takie że płacisz 2x 🙂
  jesteś jak socjalizm – stwarzasz sobie problem po czym bohatersko i zazwyczaj nieskutecznie z nim walczysz

  ryszard ochódzki

  2 Paź 17 o 14:03

 10. aha, i nie art. 22 tylko art. 28

  ryszard ochódzki

  2 Paź 17 o 14:09

 11. Nie, nie płacę w tym wypadku, niedopełnili obowiązku informacyjnego i wprowadzili mnie w błąd. Przeczytaj wpis uważnie. A kiedy to jeszcze rzekomo stworzyłem sobie problem i nieskutecznie walczyłem?

  No ale fakt. art. 28, już poprawiam.

  admin

  2 Paź 17 o 14:27

Skomentuj