Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Punkt a ustęp w ustawie

3 komentarze

Pytanie: W poradzie prawnej: https://pamietnikwindykatora.pl/przegladanie-ksiegi-wieczystej-w-sadzie/ napisał Pan “art. 361 ust. 2 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece” a to “1” to jest punkt a Pan pisze że to “ustęp”, czy to ja się mylę?

Odpowiedź: Odsyłam Pana do § 57 ust. 🙂 2 oraz 3 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie “Zasad techniki prawodawczej” (w ustawach):

2. Ustęp oznacza się cyframi arabskimi z kropką bez nawiasu, z zachowaniem ciągłości numeracji w obrębie danego artykułu, a przy powoływaniu – skrótem „ust.” bez względu na liczbę i przypadek oraz cyframi arabskimi bez kropki.

3. Punkt oznacza się cyframi arabskimi z nawiasem z prawej strony, z zachowaniem ciągłości numeracji w obrębie danego artykułu albo ustępu, a przy powoływaniu – skrótem „pkt” bez względu na liczbę i przypadek oraz cyframi arabskimi bez nawiasu. Każdy punkt kończy się średnikiem, a ostatni kropką, chyba że wyliczenie kończy się częścią wspólną odnoszącą się do wszystkich punktów. W takim przypadku kropkę stawia się po części wspólnej, a każdy punkt, z wyjątkiem ostatniego, kończy się przecinkiem.

A zatem przy np. “1” oznacza “ustęp pierwszy” a “1)” oznacza “punkt pierwszy”. Przyznaję przy okazji, że do pewnego czasu (w tym na tym blogu) też myliłem ustęp z punktem.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 lutego, 2021

kategoria inne

Komentarze do 'Punkt a ustęp w ustawie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ja myślałem kiedyś że ust. to skrót od słowa “ustawa” a nie od “ustęp”. bez sensu.

    Jordan

    17 sie 21 o 13:27

  2. A co jest ważniejsze w ustawie – punkt czy ustęp?

    Anonim

    11 mar 22 o 12:54

  3. Ależ pytanie 🙂 Nie jest ważniejszy jeden od drugiego, oba są ważne.

    admin

    11 mar 22 o 12:59

Skomentuj