Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Punkt a ustęp w ustawie

Brak komentarzy

Pytanie: W poradzie prawnej: https://pamietnikwindykatora.pl/przegladanie-ksiegi-wieczystej-w-sadzie/ napisał Pan “art. 361 ust. 2 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece” a to “1” to jest punkt a Pan pisze że to “ustęp”, czy to ja się mylę?

Odpowiedź: Odsyłam Pana do § 57 ust. 🙂 2 oraz 3 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie “Zasad techniki prawodawczej” (w ustawach):

2. Ustęp oznacza się cyframi arabskimi z kropką bez nawiasu, z zachowaniem ciągłości numeracji w obrębie danego artykułu, a przy powoływaniu – skrótem „ust.” bez względu na liczbę i przypadek oraz cyframi arabskimi bez kropki.

3. Punkt oznacza się cyframi arabskimi z nawiasem z prawej strony, z zachowaniem ciągłości numeracji w obrębie danego artykułu albo ustępu, a przy powoływaniu – skrótem „pkt” bez względu na liczbę i przypadek oraz cyframi arabskimi bez nawiasu. Każdy punkt kończy się średnikiem, a ostatni kropką, chyba że wyliczenie kończy się częścią wspólną odnoszącą się do wszystkich punktów. W takim przypadku kropkę stawia się po części wspólnej, a każdy punkt, z wyjątkiem ostatniego, kończy się przecinkiem.

A zatem przy np. “1” oznacza “ustęp pierwszy” a “1)” oznacza “punkt pierwszy”. Przyznaję przy okazji, że do pewnego czasu (w tym na tym blogu) też myliłem ustęp z punktem.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 lutego, 2021

kategoria inne

Skomentuj