Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przywrócenie terminu do odwołania od decyzji ZUS

Jeden komentarz

Pytanie: Niestety termin miesiąca na odwołanie minął 31.04.2023 r. Wtedy został doręczony list – mimo wyraźnego zaznaczenia, że chcę odpowiedź na PUE ZUS.

List (polecony) odebrał mój ojciec, nie poinformował mnie (zaczął niedawno mieć problemy z demencją), adres korespondencyjny to dom rodzinny w którym nie mieszkam na co dzień (muszę go zaktualizować, ale myślałam że po to ZUS daje możliwość wyboru formy kontaktu aby ją respektować…).

Przeczytaj też: Czy emerytura z ZUS może wpływać na konto innej osoby?

Czytałam, że można wnieść odwołanie od decyzji po terminie w szczególnych przypadkach i od Sądu zależy czy uzna czy nie. Gdzie napisać powody niewywiązania się z terminu (przed Uzasadnieniem, na końcu)?

Odpowiedź: Art. 4779 § 3 KPC (kodeksu postępowania cywilnego) stanowi, że sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.

Przeczytaj też: Jak liczyć termin zawity

Opóźnienie według mnie nie jest nadmierne a wskazane przez Panią powody niedotrzymania terminu według mnie zasługują na uwzględnienie. Wskazane jest dołączyć do odwołania dowód wniosku o doręczenie decyzji przez PUE ZUS.

Sugeruję na początku odwołania wskazać powody dla których jest ono nieco spóźnione. Nie wnosić osobnego pisma – wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.

Przeczytaj też: Czy ZUS może zająć 500+

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 maja, 2023

kategoria inne

tag

1 komentarz do 'Przywrócenie terminu do odwołania od decyzji ZUS'

Subscribe to comments with RSS

  1. Szkoda fatygi, terminów nie przywracają i już. Gdyby dług byl wobec firmy albo osoby to jakaś szansa byłaby ale jak wobec fiskusa…

    Pakosz

    15 mar 24 o 08:29

Skomentuj