Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przywłaszczenie kaucji

2 komentarze

Pytanie: Równo miesiąc temu zwróciłem mieszkanie w stanie nienaruszonym. Dokumentem na to jest protokół podpisany przez obydwie strony w którym wynajmujący napisał, że mieszkanie jest w stanie bardzo dobrym i nie ma do niego zastrzeżeń. Po kilku dniach otrzymałem informacje, że jednak “jest trochę brudno” i potrąci nam za to z kaucji. Przy próbie porozumienia usłyszałem tylko wulgaryzmy.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu kaucji – wzór

Wiem, że zgodnie z polskim prawem na zwrot kaucji jest miesiąc, później wysyłam pismo przedsądowe, a w razie czego co dalej? Czy jest sens kierować sprawę do sądu? Zaznaczę, że kwota nie jest mała bo chodzi o około 3500 zł.

Odpowiedź: Oczywiście jak najszybciej do sądu. Ma Pan mocny dowód – podpisany protokół bez zastrzeżeń. Argument wynajmującego jest niepoważny.

Przeczytaj też: Normalne zużycie lokalu

Jeśli mogę skorzystać jeszcze z Pana uprzejmości to czy powodem sprawy powinno być przywłaszczenie z artykułu 284 kodeksu karnego czy jakiś inny paragraf?

Nie, nie. Przywłaszczenie to sprawa karna – art 284 kk – i wątpię aby prokurator przedstawił zarzut w takiej sprawie. Oczywiście może Pan najpierw wnieść zawiadomienie o przywłaszczeniu, może wynajmujący przestraszy się i kaucję zwróci.

Przeczytaj też: Przywłaszczenie pieniędzy – kara i przedawnienie

Jednak pisząc o sądzie, mam na myśli pozew o zapłatę do wydziału cywilnego sądu. Otrzyma Pan i dłużnik nakaz zapłaty i jeżeli nie zapłaci, to do komornika aby wyegzekwował nakaz. Dłużnik może odwołać się od nakazu zapłaty i wówczas sąd wyznaczy rozprawę na której zapewne nie uwzględni argumentu “jest trochę brudno” i w wyroku ponownie nakaże zwrot kaucji i jeżeli dłużnik nie zapłaci wyroku to do komornika…

Przeczytaj też: Termin zwrotu kaucji za wynajem mieszkania

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 marca, 2023

Komentarze do 'Przywłaszczenie kaucji'

Subscribe to comments with RSS

  1. Można zgłosić przywłaszczenie po ewentualnej bezskutecznej egzekucji komorniczej ale w tym przypadku raczej nie będzie bezskuteczna, wszakże dłużnik posiada mieszkanie.

    Konrad

    11 mar 23 o 08:26

  2. Po wyroku w sprawie cywilnej w wyroku karnym nie można zasądzić obowiązku naprawienia szkody (pod rygorem wykonania zawieszonej kary pozbawienia wolności).

    zeus

    11 mar 23 o 11:24

Skomentuj