Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a nieznane długi

4 komentarze

Pytanie: Otóż odziedziczyłem spadek po zmarłej mamie, jest to mieszkanie i jednocześnie długi. Przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. U notariusza dokonałem spisu inwentarza, gdzie dodałem informację o długach o których wiedziałem (80 tysięcy, dwie pożyczki gotówkowe w banku).

Przeczytaj też: Spis inwentarza a prywatny wykaz inwentarza

Porozumiałem się z bankiem i podpisałem umowę ugody. Problem polega na tym, że nie znalazłem jakiejkolwiek dokumentacji o tym, czy mama miała długi w innych instytucjach. Spadek (mieszkanie) przyjąłem po to, aby nie zostać osobą bez dachu nad głową.

Moje pytania brzmią następująco – jak powinienem się zachować, jeżeli dostanę korespondencję od ew. firm windykacyjnych? Czy spis inwentarza i długi w nim zawarte mają jakiekolwiek znaczenie? Co w przypadku wizyty komornika? Czy można z tymi instytucjami jakoś negocjować?

Przeczytaj też: Nabycie a przyjęcie spadku

Odpowiedź: Nieuwzględnienie w wykazie inwentarza nieznanych spadkobiorcy długów spadkodawcy nie zwalnia go z odpowiedzialności za te długi ale odpowiada za nie oczywiście też tylko do wysokości stanu czynnego spadku. Nieznanych wcześniej wierzycieli bądź firmy windykacyjne oczywiście może Pan poinformować o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza gdy dowidzą się o Panu jako spadkobiercy i może Pan z nimi negocjować. Z komornikiem – nie gdyż nie jest on uprawniony do redukcji długu.

Przeczytaj też: Sprawdzenie długów zmarłego spadkodawcy, uniknięcie odpowiedzialności za długi spadkowe

Warto wiedzieć, że choć komornik nie może prowadzić egzekucji należności wyższej niż wartość stanu czynnego spadku, to jednak nie musi prowadzić egzekucji tylko z przedmiotów przyjętych w spadku: https://pamietnikwindykatora.pl/ryzyko-przyjecia-spadku-z-dobrodziejstwem-inwentarza/. I tak też, w Pana przypadku komornik nie musi prowadzić egzekucji (wyłącznie) z nieruchomości którą Pan odziedziczył ale może też prowadzić egzekucję np. z Pana wynagrodzenia za pracę, z rachunku bankowego i innych składników Pana majątku.

Przeczytaj też: Czy wnuki dziedziczą długi po dziadkach?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 maja, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a nieznane długi'

Subscribe to comments with RSS

  1. To w takim razie po co w spisie inwentarza zamieszcza się informacje o długach zmarłego? Bez sensu to jeżeli mogą dojść nowe długi.

    Jacek

    11 maj 21 o 15:17

  2. Dokładniej to nie nowe długi lecz nieznane długi. Też się nad tym zastanawiałem i nie wiem jaki jest sens.

    admin

    11 maj 21 o 15:22

  3. Od komornika jednak wiele zależy w przebiegu egzekucji i można się z nim dogadać znaczy się dłużnik z komornikiem. Niektórzy z nich są do dogadania się, inni nawet nie chcą rozmawiać i tylko krzyczą.

    Becia

    14 maj 21 o 16:10

  4. Jeżeli wierzyciel nie będzie interesował się postępowaniem egzekucyjnym to poniekąd tak, od komornika sporo zależy. jednak musi on realizować czynności zgodnie z wnioskiem wierzyciela.

    admin

    14 maj 21 o 17:07

Skomentuj