Przelewy wewnętrzne a kwota wolna od zajęcia
Pytanie: Chce sie zapytac w mojej sprawie gdyz komornik zajal mi konto ostatnio dziś przyszedl mi przelew na konto euro 770 euro pobrano z niego 400 euro pozostala kwota 350 euro przelalem na konto złotówkowe 1500 zl w tym samym banku po czym tez mi zostalo odebrane ! Bank tlumaczy ze zostala kwota wolna 1750 zl czy moge z komornikiem uzgodnic zwrot tej kwoty 1500 zl gdyz zostalo podwojnie pobrana kwota ja zostalem bez pieniędzy. Proszę o odpowiedź jak moge to zalatwic z komornikiem aby mogl czesc kwoty zwrócić.
Odpowiedź: Proszę jak najszybciej (zanim komornik przekaże te pieniądze wierzycielowi: https://pamietnikwindykatora.pl/ile-dni-ma-komornik-na-przekazanie-pieniedzy-wierzycielowi/ ) najlepiej osobiście złożyć u komornika skargę na czynności komornika. Skarga jest adresowana do sadu przy którym komornik działa ale za pośrednictwem komornika – jeżeli komornik zgodzi się z argumentacja Pana to zwróci pieniądze i nie wyśle jej do sądu. Może Pan jej więc póki co nie opłacać.
W mojej ocenie skoro to przelew wewnętrzny kwoty wolnej, to komornik nie miał prawa ściągnąć tych pieniędzy. Dokładniej, to komornik póki co o tym nie wie że to kwota wolna i to wina banku ale skarży się w takim przypadku czynność komornika.
Przeczytaj też: Kiedy odnawia się kwota wolna od zajęcia?
A tak w ogóle, to sugeruję założyć nowe konto oczywiście w innym banku ale nie likwidować tego zajętego żeby nie prowokować komornika do poszukiwania nowego. Chodzi o to, że komornicy generalnie bardzo rzadko (o ile w ogóle) ponawiają poszukiwanie kont dłużnika w danym postepowaniu egzekucyjnym. jak już to raz na około pół roku albo rok. Jeżeli więc założy Pan nowe konto, to bardzo długo może pozostać niezajęte. Korzystne konta osobiste (zakładane bez wychodzenia z domu) są tutaj.
Przeczytaj też: Przyłączenie się nowego wierzyciela do egzekucji a kwota wolna
Czyli proponuje pan jesli bank mi do jutra nie wyjasni tej sprawy zglosic sie samemu u komornika aby złożyć skarge? Pisemnie jak to wyglada 🙂
Jako adresata wpisuje “Pan Sąd Rejonowy w …” (sąd przy którym działa komornik ten)
Poniżej: “za pośrednictwem komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w …” – ważne: https://pamietnikwindykatora.pl/nie-wnos-skargi-na-czynnosci-komornika-do-sadu-lecz-do-komornika/
SKARGA NA CZYNNOŚCI KOMORNIKA
“Niniejszym wnoszę skargę na czynności Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w … w sprawie o sygnaturze akt … Komornik wskazany zajął (opisuje Pan co się stało tak jak mnie). Wnoszę o nakazanie Komornikowi zwrócenia ww. kwoty na mój rachunek bankowy nr… jako że był to mój wewnętrzny przelew pomiędzy rachunkami urządzonymi w tym samym banku.”
Załącza Pan dowody na powyższe czyli wydruki z rachunków obrazujące przelew z jednego rachunku na drugi oraz zajęcie. I to wszystko w dwóch egzemplarzach czyli odpis skargi i te załączniki. I podpis koniecznie.
Przeczytaj też: Skarga do prezesa sądu a skarga na czynności komornika
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Każdy komornik to sobie interpretuje wedle własnego uznania a orzecznictwa ani uchwały SN jak na razie brak w tej kwestii.
Bolko
8 kw. 21 o 06:52
No to trzeba któregoś pozwać, to będzie orzecznictwo pierwsze w tej kwestii.
Zuber
2 lip 21 o 05:36
To wina banku a nie komornika jeżeli przelew wewnę6trzny w takiej sytuacji przekazuje komornikowi. W ostateczności więc, jeżeli skarga będzie spóźniona (bo wierzyciel otrzyma pieniądze i ich nie odda, to pozwać bank.
Anonim
16 mar 22 o 09:09