Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przelew na konto – inne dane osobowe

2 komentarze

Sporo osób zastanawia się, ma wątpliwości co do tego, czy zostanie zrealizowany przelew z danymi osobowymi (imię i nazwisko, nazwa, adres) innymi niż dane właściciela konta bankowego na które przelew został zdefiniowany.

Zapewniam, że tak, taki przelew dojdzie. Banki realizują przelewy automatycznie – nie sprawdzają, czy te dane są zgodne. Zweryfikowałem to w praktyce w wielu przypadkach. Dlatego też zdarzają się zrealizowane omyłkowe przelewy wskutek pomyłki dokonanej przy wpisywaniu numeru rachunku bankowego, jednak to dzieje się stosunkowo rzadko.

Przeczytaj też: Wezwanie do zwrotu błędnie przelanych środków

Jednak większość przelewów z niezgodnością danych to przelewy celowe. Konto bankowe osoby trzeciej podają na fakturze (z własnymi danymi osobowymi) np. przedsiębiorcy przeciwko którym prowadzona jest egzekucja komornicza jak również niektórzy pracownicy wskazują pracodawcy do przelewania wynagrodzenia konto osoby trzeciej: Przelew wynagrodzenia na konto innej osoby. Także niektórzy emeryci podają w ZUS konto bankowe osoby trzeciej do przelewania emerytury i to działa, choć ZUS na to nie zezwala: Czy emerytura z ZUS może wpływać na konto innej osoby?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 sierpnia, 2022

kategoria depozyty bankowe

Komentarze do 'Przelew na konto – inne dane osobowe'

Subscribe to comments with RSS

  1. Można podać na fakturze konto osoby trzeciej? Znaczy się wiem, że jest to wykonalne i przelew wejdzie ale czy nie jest to wykroczenie skarbowe?

    Ilo

    24 sie 22 o 16:08

  2. Konto na siebie każdy przedsiębiorca ma obowiązek posiadać to wymóg ze strony urzędu skarbowego ale przepisy przynajmniej wprost nie zabraniają podawania na fakturze konta trzeciej osoby fizycznej lub prawnej.

    Marek

    24 sie 22 o 17:05

Skomentuj