Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przejęcie nieruchomości za długi

3 komentarze

Pytanie: Czy wierzyciel, nie mając z dłużnikiem żadnej umowy, może przejąć jego nieruchomość za długi, bez zgody dłużnika?

Przeczytaj też: Warunkowe przeniesienie własności nieruchomości

Odpowiedź: Rozumiem, że chodzi Panu o sytuację w której nie istnieje umowa przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie natomiast jak chodzi o sam dług, to jakaś umowa istnieje (i dług jest bezsporny, niekwestionowany).

W takiej sytuacji przejęcie na własność przez wierzyciela nieruchomości dłużnika bez jego zgody może nastąpić wyłącznie w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika z tejże nieruchomości po drugiej bezskutecznej licytacji: Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela.

A jeżeli na tej nieruchomości wierzyciel ma swoją hipotekę zabezpieczającą? Nie przewłaszczenie lecz hipoteka zabezpieczająca.

W takiej sytuacji przejęcie nieruchomości na własność przez wierzyciela hipotecznego możliwe jest też dopiero po drugiej bezskutecznej licytacji: Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela hipotecznego.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 lutego, 2023

Komentarze do 'Przejęcie nieruchomości za długi'

Subscribe to comments with RSS

  1. Firmy pożyczkowe nie bankowe tak przejmują nieruchomości, innego rodzaju wierzyciele raczej nie w tym banki też nie.

    Nowy

    13 lut 23 o 20:58

  2. W firmach pożyczkowych jest przede wszystkim o wiele wyższy odsetek postępowań egzekucyjnych wobec klientów niż jest w bankach. Udzielają pożyczek osobom i firmom które w banku kredytu nie otrzymają z uwagi na za niską zdolność kredytową.

    Robo

    14 lut 23 o 21:16

  3. Jak jest dobra cena to można przejąć nieruchomość po licytacjach. Niestety nierzadko cena jest niezbyt atrakcyjna mimo, że formalnie jedynie 2/3 wartości szacunkowej wynosi, jednak to oszacowanie nie jest prawidłowe.

    Oskar

    21 lut 23 o 01:17

Skomentuj