Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przejęcie nieruchomości za długi

4 komentarze

Pytanie: Czy wierzyciel, nie mając z dłużnikiem żadnej umowy, może przejąć jego nieruchomość za długi, bez zgody dłużnika?

Przejęcie nieruchomości bez zgody dłużnika

Odpowiedź: Rozumiem, że chodzi Panu o sytuację w której nie istnieje umowa przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie natomiast jak chodzi o sam dług, to jakaś umowa istnieje (i dług jest bezsporny, niekwestionowany). W takiej sytuacji przejęcie na własność przez wierzyciela nieruchomości dłużnika bez jego zgody może nastąpić wyłącznie w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika z tejże nieruchomości po drugiej bezskutecznej licytacji: Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela.

A jeżeli na tej nieruchomości wierzyciel ma swoją hipotekę zabezpieczającą? Nie przewłaszczenie lecz hipoteka zabezpieczająca.

W takiej sytuacji przejęcie nieruchomości na własność przez wierzyciela hipotecznego możliwe jest też dopiero po drugiej bezskutecznej licytacji: Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela hipotecznego.

Przejęcie nieruchomości za zgodą dłużnika

Z kolei przeniesienie własności nieruchomości na wierzyciela w zamian za zwolnienie z długu jest jak najbardziej możliwe za zgodą dłużnika; po prostu zamiast zapłaty za sprzedaną nieruchomość dłużnik uzyskuje zwolnienie z długu. Może to być dokonane też w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności.

Stosowana bywa też umowa przewłaszczenia nieruchomości za dług zwana umową przewłaszczenia na zabezpieczenie. Polega na przeniesieniu prawa własności nieruchomości z dłużnika na wierzyciela (np. bank) w celu zabezpieczenia spłaty określonej wierzytelności. Wierzyciel staje się właścicielem nieruchomości ale zobowiązuje się do zwrotnego przeniesienia własności na dłużnika po spłacie długu. Jeżeli jednak dług nie zostanie spłacony, wierzyciel pozostaje właścicielem nieruchomości i może dochodzić swoich praw np. poprzez sprzedaż nieruchomości.

Wpis zaktualizowano dnia 24 maja 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 lutego, 2023

Komentarze do 'Przejęcie nieruchomości za długi'

Subscribe to comments with RSS

  1. Firmy pożyczkowe nie bankowe tak przejmują nieruchomości, innego rodzaju wierzyciele raczej nie w tym banki też nie.

    Nowy

    13 lut 23 o 20:58

  2. W firmach pożyczkowych jest przede wszystkim o wiele wyższy odsetek postępowań egzekucyjnych wobec klientów niż jest w bankach. Udzielają pożyczek osobom i firmom które w banku kredytu nie otrzymają z uwagi na za niską zdolność kredytową.

    Robo

    14 lut 23 o 21:16

  3. Jak jest dobra cena to można przejąć nieruchomość po licytacjach. Niestety nierzadko cena jest niezbyt atrakcyjna mimo, że formalnie jedynie 2/3 wartości szacunkowej wynosi, jednak to oszacowanie nie jest prawidłowe.

    Oskar

    21 lut 23 o 01:17

  4. Wierzyciel powinien złożyć wniosek o przejęcie nieruchomości do sądu w ciągu tygodnia po licytacji. Do wniosku należy dołączyć rękojmię (wadium).

    Gaweł

    10 mar 25 o 14:14

Skomentuj