Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przejęcie nieruchomości przez współwłaściciela

10 komentarzy

Pytanie: Dom rodzinny z działką jest podzielony na mame tate i siostre mama i tata mają podział małżenski czyli po 50% i i z całosci tego siostra 1/4 teraz komornik wysłał pismo że bedzie licytował tą 1/4 czesc za jej długi… Jak Pan mysli bedzie chetny kto sie podjemie licytacji z gdzie bedzie miał tylko 1/4 czesci dodam jeszcze ze jest wpisana babcia która ma służebność dożywotnią i tu mieszka,… tylko ze siostra nie ma przypisane dokładnie którą czesc zajmuje jak oni to ustalą?

Odpowiedź: Bardzo wątpię w to, że ktoś kupi tę 1/4 z dożywociem babci. Gdyby jednak, to po prostu niewydzieloną 1/4 kupi i może taki nabywca żądać sądownie zniesienia współwłasności czyli wydzielenia części mu należnej.

A czy na tej drugiej licytacji jak już będzie za mniejszą cene rodzice mogą to sami wylicytować, siostra uciekła za granice i nie ma z nią żadnego kontaktu nawet zeby od niej to odkupić

Rodzice dłużnika nie mogą brać udziału w licytacji ale po drugiej bezskutecznej licytacji jako współwłaściciele, mogą przejąć na własność część siostry oczywiście zapłaciwszy za tę część komornikowi). Przejęcie za cenę nie niższa niż cena wywoławcza z drugiej licytacji.

A który to przepis na to zezwala?

Art. 984 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że jeżeli na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 stycznia, 2021

Komentarze do 'Przejęcie nieruchomości przez współwłaściciela'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kilka lat temu kupiłem działkę budowlaną wspólnie z kolegą. Prawa do nieruchomości rozdzielają się po 50%. Koszty związane z zakupem pokryliśmy w całości zaciągając kredyt. Niestety bank całość kredytu i obciążeń związanych z prowadzeniem kredytu pobiera z mojego konta a kolega który jest współwłaścicielem nieruchomości i współkredytobiorcą przez 5 lat zwrócił mi połowę kosztów z zaledwie pięciu rat kredytowych. Sytuacja obecnie wygląda tak, że kredyt spłacam ja, a on jest w posiadaniu 50%nieruchomości na którą praktycznie nie wydał ani złotówki. Jak mogę zmusić go do spłacania rat i zwrotu poniesionych kosztów? Czy mogę przejąć prawo do nieruchomości w całości skoro on jej wcale nie spłaca?

  MM

  29 Sty 21 o 05:03

 2. Może Pan egzekwować od współkredytobiorcy połowę poniesionych na spłatę kredytu kosztów wynikających ze spłacania należnych już rat. Nie może Pan przejąć jego udziału w nieruchomości. Natomiast może Pan uzyskać tytuł wykonawczy na należne Panu od niego kwoty i skierować do komornika wniosek egzekucyjny. Może Pan zawnioskować o wszczęcie egzekucji z udziału w nieruchomości jaki posiada ów współkredytobiorca – Pana dłużnik. Jeżeli na licytacjach nikt nie kupi jego udziału, wówczas dopiero Pan, jako wierzyciel egzekwujący, będzie mógł przejąć jego udział w nieruchomości.

  admin

  29 Sty 21 o 05:32

 3. Sporo zależy od możliwości funkcjonalnego, zapewniającego prywatność podziału domu.

  karate

  19 Lip 21 o 03:57

 4. Tak jest a jeżeli podział nie jest możliwy albo nie do zaakceptowania, to sąd może cały dom przyznać jednemu nakazując spłatę pozostałych a jeżeli nie to sprzedać dom – na licytacji komorniczej!

  Łukasz

  3 Sie 21 o 07:41

 5. Łukasz – Ta ostateczność w postaci licytacji komorniczej to tylko wtedy jeżeli strony nie godzą się na podział ani na przejecie – spłatę.

  Kamil

  5 Sie 21 o 14:24

 6. A co jeżeli chęć przejęcia nieruchomości zgłosi zarówno wierzyciel egzekwujący jak tez i współwłaściciel?

  Aleksandra

  29 Sie 21 o 14:56

 7. Nie znajduję w przepisach kto ma w takiej sytuacji pierwszeństwo przy zaoferowaniu takiej samej ceny. Skłonny jestem przypuszczać, że będzie to wierzyciel a nie współwłaściciel.

  admin

  30 Sie 21 o 13:36

 8. Fakt, w przepisach nic nie stoi o tym, kto w takiej sytuacji ma pierwszeństwo. Szukałam chyba z godzinę w kpc i o komornikach.

  Aleksandra

  3 Wrz 21 o 20:27

 9. A jak załatwić przejęcie nieruchomości przez współwłaściciela poprzez zniesienie współwłasności? Nie ma żadnego dłużnika, nie ma komornika.

  Karolina

  9 Wrz 21 o 17:14

 10. Jeżeli jest zgoda współwłaścicieli co do takiego podziału, to przed notariuszem a jak nie ma zgody, to sądownie ale w tym wypadku nie wiadomo czy sąd tak zadecyduje. Oczywiście przejęcie udziału oznacza konieczność spłacenia byłego współwłaściciela.

  admin

  9 Wrz 21 o 21:46

Skomentuj