Przedawnienie opłaty egzekucyjnej
Pytanie: Jaki jest termin przedawnienia opłaty egzekucyjne? Chodzi mi konkretnie o opłatę egzekucyjną naliczoną dłużnikowi przez komornika wskutek umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, po zawarciu przez niego ugody z dłużnikiem. Komornik ustala opłatę w wysokości 5% i ściąga ją bezskutecznie od dłużnika. Po jakim czasie ta opłata egzekucyjna przedawni się?
Przeczytaj też: Umorzenie postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – koszty
Odpowiedź: Stosownie do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 11 września 2020 r., sygn. akt III CZP 84/19, stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych. A koszty sądowe przedawniają się z upływem trzech lat, licząc od dnia, w którym nastąpiło prawomocne zakończenie sprawy – art. 116 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zatem i przedawnienie roszczenia komornika z tytułu opłaty egzekucyjnej wynosi trzy lata.
Przeczytaj też: Przedawnienie tytułu wykonawczego w egzekucji administracyjnej
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Komornicy z tego co ni wiadomo, po umorzeniu już nie próbują ściągać od dłużnika swych należności.
Karo
25 paź 22 o 08:00
Nie mają co ściągać zazwyczaj. Ściągają od wierzyciela koszty postępowania (zapytań o majątek, korespondencji) jeżeli zaliczka nie wystarczyła.
admin
25 paź 22 o 08:04